Biohumus – co to jest, jak często stosować ten nawóz i do jakich roślin

0
Biohumus
Biohumus to naturalny nawóz do roślin doniczkowych i ogrodowych, ozdobnych, warzyw i ziół.

Biohumus to wyjątkowo wygodny w użytkowaniu i pożyteczny dla roślin nawóz organiczny. Podpowiadamy, jak go stosować, jak często nawozić i jaki biohumus wybrać.

Kompost nazywany jest złotem ogrodnika, ale jeszcze cenniejszy jest biohumus, czyli wermikompost, będący produktem uzyskiwanym przy pomocy dżdżownic kalifornijskich.

Podpowiadamy: Jak wykorzystać obierki z ziemniaków do nawożenia i na co zwrócić uwagę

Co to jest biohumus i jak działa

Klasyczny kompost to nawóz naturalny, powstały w wyniku rozkładu materii organicznej (np. resztki roślin, skoszona trawa, opadłe liście, organiczne odpady kuchenne itp.). Stosowany w ogrodzie doskonale wpływa na glebę, wzbogacając ją w próchnicę, poprawiając jej strukturę i żyzność oraz sprzyjając lepszemu rozwojowi roślin.

Biohumus jest jeszcze bardziej wartościowy, gdyż dzięki aktywnym dżdżownicom tworzy się szybciej i zawiera więcej wartościowych składników, takich jak pożyteczne bakterie czy enzymy związane z procesem trawiennym dżdżownic. Biohumus powstaje z odchodów dżdżownic, które bardzo skutecznie przerabiają materię organiczną (np. resztki roślin, odpady kuchenne, trociny, obornik, torf itp.).

Jak wygląda biohumus

Uzyskany w ten sposób nawóz jest bezzapachowy, ciemny i ma jednolitą, sypką strukturę, bez widocznych fragmentów nieprzetworzonej materii organicznej (np. gałązek, liści itp.). Jest też bogaty w składniki odżywcze, pożyteczne mikroorganizmy (bakterie, grzyby, promieniowce), kwasy organiczne oraz związki humusowe. Biohumus ze względu na sposób powstawania i swoje właściwości nie stwarza ryzyka przenawożenia i nie powoduje kumulowania się w roślinach szkodliwych substancji chemicznych, gdyż zawarte w nim organiczne związki mineralne uwalniane są powoli.

Radzimy: Jak zrobić kwaśny kompost dla rododendronów, borówek i innych roślin kwasolubnych

Jakie rośliny nawozić biohumusem

Jako nawóz biohumus polecany jest do zasilania wszystkich roślin, zarówno w ogrodzie jak i w domu. Ostrożnie należy nawozić nim jedynie rośliny kwasolubne, gdyż może nieco podwyższyć pH gleby. Przede wszystkim jednak powinien być wykorzystywany do zasilania warzyw, owoców i ziół.

Biohumus z powodzeniem może zastąpić kompost, jeśli akurat nim nie dysponujemy lub mamy go zbyt mało.

Biohumus płynny i sypki – jak stosować ten nawóz

Na rynku nawóz dostępny jest w postaci sypkiej lub płynnej (rozcieńczony wodą). Formę sypką należy rozsypać na powierzchni gleby i lekko wymieszać z jej wierzchnią warstwą, gdyż wtedy najlepiej spełnia swoje zadanie. Biohumus w płynie może być stosowany pod rośliny po rozcieńczeniu wodą zgodnie z zaleceniami producenta (zwykle to 3-4 nakrętki nawozu na 1 l. wody, ale proporcje bywają różne np. 1:10, 1:1) lub bez rozcieńczania do ratowania roślin osłabionych i pod rośliny wyjątkowo żarłoczne (np. ogórki).

Jak często i kiedy nazwozić biohumusem

Biohumus można stosować przez cały sezon wegetacyjny, zasilając nim rośliny co 2-3 tygodnie lub nawet co tydzień (zgodnie z zaleceniami producenta, wymaganiami pokarmowymi roślin, rodzajem uprawy i stanem podłoża).

Rośliny doniczkowe można zasilać biohumusem przez cały rok (latem raz w tygodniu, zimą 1-2 razy w miesiącu).

Biohumusem można też zaprawiać dołki przed sadzeniem warzyw i innych roślin.

Podpowiadamy: Na co zwrócić uwagę, uprawiając rośliny pod osłonami

Jaki biohumus wybrać

Biohumus jako nawóz organiczny oferowany jest przez wiele firm i może mieć różną postać. Dla większości roślin całkowicie wystarczający jest naturalny biohumus uniwersalny (zwykle w płynie), którym można nawozić zarówno rośliny doniczkowe i ogrodowe jak i warzywa, owoce oraz zioła.

Biohumusy mogą być też dedykowane poszczególnym grupom roślin (mają różne stężenie m.in. kwasów humusowych). Jest np. biohumus do papryki i pomidorów, ziół, storczyków, roślin balkonowych, iglaków czy rododendronów.

Stosuje się je po rozcieńczeniu wodą w proporcjach i dawkach zalecanych przez producenta. Na rynku są też dostępne podłoża z dodatkiem biohumusu np. dla ziół.

Uwaga na nazwę i skład nawozu

Niestety, nie każdy biohumus jest prawdziwym, w 100% naturalnym nawozem organicznym. Niektóre firmy oferują produkty o nazwie „biohumus forte”, informując małym druczkiem, że jest to nawóz organiczno-mineralny, a więc z dodatkiem sztucznych nawozów mineralnych.

Podobnie wygląda sytuacja z produktami o nazwie „nawóz typu biohumus” bo niemal na pewno zawierają w swoim składzie dodatki nieorganiczne i związki chemiczne (np. sztuczne nawozy). Takie nawozy mają swoje zalety, ale działają w inny sposób niż naturalny biohumus. Nie zawierają pożytecznych mikroorganizmów glebowych, które zostały zniszczone sztucznymi nawozami. Trzeba też zwracać większą uwagę na ich dawkowanie, bo nadmiar nawozów mineralnych jest szkodliwy. Jeśli więc zależy nam na prawdziwym biohumusie, starajmy się sprawdzać nazwę i skład danego produktu oraz uważnie czytać etykiety.  

Sprawdź: Jak, czym i kiedy nawozić drzewka owocowe

 

Oceń artykuł
3,00 / 2 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy

Autor: Katarzyna Józefowicz

Polecamy Ci również

Zobacz także