Begonia bulwiasta: uprawa, rozmnażanie, zimowanie

0
Begonia bulwiasta
Begonie bulwiaste to wyjątkowo atrakcyjne kwiaty, które można uprawiać na rabatach i balkonach.

Podpowiadamy, kiedy i jak sadzić begonie bulwiaste, jakie warunki zapewnić im w sezonie i jak przezimować te rośliny.

Begonia bulwiasta to wyjątkowo piękna i atrakcyjna roślina ozdobna, dlatego warto znaleźć dla niej miejsce w ogrodzie lub na balkonie. Begonie bulwiaste posiadają mnóstwo odmian w wielu kolorach (białe, różowe, czerwone, żółte i dwukolorowe), o kwiatach pojedynczych, półpełnych lub pełnych oraz z płatkami prostymi, fryzowanymi lub powcinanymi.

Zobacz zdjęcia

Kwiat begonii bulwiastej

Begonie bulwiaste mają wyjątkowo okazałe kwiaty, często pełne.

Nowaja - pixabay.com
Begonia bulwiasta

Begonia bulwiaste, choć okazała, ma kruche pędy. Dlatego trzeba uważać, wykonując przy niej zabiegi pielęgnacyjne.

VIVIANE6276 - pixabay.com
Begonia bulwiasta - kwiat

Begonie bulwiaste najlepiej rosną w lekkim cieniu. Nie należy ich sadzić w miejscach mocno i bezpośrednio nasłonecznionych.

Gaimard - pixabay.com
Begonie w doniczkach

Begonie bulwiaste bardzo dobrze rosną w doniczkach, można je więc uprawiać na balkonach i tarasach.

Congerdesign - pixabay.com
Begonia bulwiasta zwisająca

Bardzo atrakcyjnie wyglądają begonie bulwiaste o zwisających pędach. Nadają się tylko do uprawy doniczkowej (w miejscach osłoniętych od wiatru).

KRiemer - pixabay.com
Begonie bulwiaste

Pamiętajmy, żeby begonii bulwiastych nie sadzić zbyt gęsto, bo to, szczególnie w połączeniu z wilgocią, sprzyja rozwojowi choroby grzybowej - mączniaka.

Katarzyna Laszczak
Begonie bulwiaste

Begonie bulwiaste nie są odporne na mróz. Jesienią ich bulwy należy wykopać i można je spróbować przezimować.

Dieter444 - pixabay.com

Kwiaty begonii bulwiastych mogą być duże i okazałe lub drobne i liczne. W zależności od odmiany, mogą też posiadać zwarty, kompaktowy pokrój lub zwisające pędy. Oprócz wspaniałych kwiatów, ich ozdobą są duże, sercowate, zielone, błyszczące z wierzchu, nieco skośne liście (stąd inne nazwa begonii - „ukośnica).

Uwaga: zarówno liście jak i pędy są bardzo kruche, dlatego prace pielęgnacyjne wokół roślin należy wykonywać ostrożnie, bo łatwo można je uszkodzić.

Podpowiadamy: Jak uprawiać hiacyntowce - piękne, wiosenne kwiaty

Begonia bulwiasta: uprawa i wymagania

Begonie bulwiaste są nie tylko bardzo efektowne, ale też łatwe w uprawie, choć oczywiście mają swoje wymagania. Rośliny lubią umiarkowane ciepło i nie przepadają za ostrym słońcem, dlatego powinny rosnąć na stanowiskach półcienistych, w żyznym, próchniczym, przepuszczalnym podłożu o lekko kwaśnym odczynie pH.

Begonie bulwiaste nie znoszą zalewania, gdyż łatwo gniją, ale nie lubią też suszy, dlatego należy podlewać je systematycznie, lecz umiarkowanie.

 Jeśli sadzimy je w doniczkach na balkonach czy tarasach, muszą one koniecznie mieć odpływ oraz warstwę drenażu.

Choroby begonii bulwiastej

Problemem w uprawie begonii może być natomiast mączniak prawdziwy, który chętnie atakuje rośliny podczas wilgotnej, chłodnej pogody. Z tego względu begonii nie należy sadzić zbyt gęsto, a w sezonie wegetacyjnym profilaktycznie opryskiwać je ekologicznymi środkami ochrony roślin (np. Target - Agricolle Spray) lub preparatami domowymi (np. wywarami lub wyciągami z cebuli, krwawnika, pokrywy czy skrzypu polnego lub preparatem z drożdży piekarskich).

Polecamy: Opryski z roślin przeciwko mączniakowi i innych chorobom grzybowym. Jak i z czego je zrobić

Kiedy i jak sadzić bulwy begonii

Begonie bulwiaste do uprawy można pozyskać na dwa sposoby: z bulw lub nasion. Nieco łatwiej uzyskać begonie z bulw zakupionych wiosną w centrum ogrodniczym. Nie mogą być jednak zbyt wysuszone (powinny być zdrowe i jędrne), bo wtedy nie podejmą wegetacji. Bulwy mają dość charakterystyczny kształt, gdyż są duże, płaskie i okrągłe. Z jednej strony mają niewielką wypukłość, z której w okresie wegetacyjnym wyrosną korzenie, z drugiej natomiast wgłębienie z którego rozwiną się pędy i liście.

Bulwy begonii sadzi się do doniczek na przedwiośniu (luty-marzec), umieszczając bardzo płytko w żyznym przepuszczalnym podłożu (przykrywa się ok. 0,5 cm warstwą ziemi) wgłębieniem do góry, a stroną wypukłą do dołu.

Do wiosny rośliny przechowuje się w umiarkowanie ciepłym (ok. 18-20°C), widnym pomieszczeniu, a do gruntu lub do skrzynek balkonowych sadzi po minięciu wiosennych przymrozków (druga połowa maja), gdyż nie tolerują niskich temperatur.

Jak rozmnażać begonie bulwiaste z nasion

Bardziej problematyczne jest rozmnażanie begonii z nasion, które należy wysiać do wypełnionej przepuszczalnym, wilgotnym, odkażonym podłożem skrzynki, posypać cienką warstwą odkażonego piasku (nasiona są bardzo drobne, a siewki wrażliwe na zakażenie patogenami odglebowymi), przykryć perforowaną folia i ustawić w miejscu ciemnym, ale ciepłym (ok. 20-22°). Begonie sieje się od stycznia do końca lutego.

Po wschodach folię się zdejmuje, skrzynkę ustawia w miejscu widnym i ciepłym, a siewki delikatnie, lecz systematycznie zrasza wodą. Gdy siewki podrosną, pikuje się je nawet dwukrotnie, a na miejsce stałe wysadza po minięciu wiosennych przymrozków (po 15 maja).

Sprawdź: Kiedy, jak i czym nawozić wiosenne kwiaty cebulowe

Begonia bulwiasta zimowanie

Begonia bulwiasta jest rośliną, która nie toleruje mrozu, dlatego zaraz po pierwszym przymrozku, gdy tylko zwarzone chłodem liście zwiędną, bulwy należy wykopać, podsuszyć w ciemnym, przewiewnym miejscu, oczyścić z resztek pędów, kwiatów i liści, ułożyć pojedynczymi warstwami w ażurowej skrzynce i przysypane torfem lub trocinami przechować przez zimę w chłodnym pomieszczeniu (ok. 6-10°C).

Niestety, bulwy nie zawsze dobrze się przechowują i zdarza się, że wiosną nie podejmują wegetacji. Często też nie udaje się przechować bulw roślin otrzymanych z siewu, gdyż po posadzeniu do gruntu nie zdążą dostatecznie urosnąć przed nastaniem jesieni. Jeśli więc nie bardzo mamy warunki do właściwego zimowania begonii, wiosną kupmy na targu lub u producenta już kwitnące rośliny, które od razu możemy posadzić na balkonie lub w ogrodzie.

Oceń artykuł
4,20 / 10 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy

Autor: Katarzyna Józefowicz

Polecamy Ci również

Zobacz także