Baseny ogrodowe krok po kroku

Basen w ogrodzie dobrze jest zaplanować na etapie urządzania ogrodu. Unikniemy wówczas dewastacji zagospodarowanego już terenu.

Pozwolenie na budowę

Zgodnie z art. 29 ust. 1 pkt. 15 Prawa budowlanego budowę przydomowego, zewnętrznego basenu i oczek wodnych można rozpocząć bez uzyskania pozwolenia, o ile ich powierzchnia nie przekracza 30 m. kw. W takim przypadku w czasie 30 dni przed rozpoczęciem robót budowlanych należy zgłosić budowę w wydziale budownictwa miejscowego starostwa powiatowego (dla miast na prawach powiatu jest to Urząd Miasta). W przypadku basenów zewnętrznych o powierzchni przekraczającej  30 m² i basenów wewnątrz budynków trzeba uzyskać pozwolenie na budowę, w identycznym trybie, jak pozwolenie na budowę domu - niezbędne będzie zatem przedłożenie projektu technicznego basenu wykonanego przez architekta z uprawnieniami do projektowania tego typu infrastruktury.

Optymalna lokalizacja basenu

Bardzo ważną kwestią podczas budowy basenu jest dokładne zaplanowanie, w którym miejscu ma  powstać. Kluczowe znaczenie podczas wyboru miejsca na basen powinny mieć takie czynniki jak:

Przed rozpoczęciem budowy należy się także upewnić, czy w miejscu wybranym pod basen nie ma głęboko zakopanych kabli, instalacji oraz korzeni drzew.
Podczas wyboru lokalizacji warto się także kierować tym, w jakim sąsiedztwie akwen powstanie.
W przypadku zlokalizowania go niedaleko drzew i krzewów istnieje duże prawdopodobieństwo,
że spadające liście i igliwie będą regularnie zanieczyszczały wodę. Bujna roślinność może także sprawić, iż latem basen będzie zacieniony, a to nie poprawia komfortu kąpiących się osób.

Wybór kształtu i typu basenu

Po wyznaczeniu lokalizacji czas zastanowić się nad kształtem akwenu i materiałami, z których basen powstanie. Oferta rynkowa jest ogromna - są baseny owalne, ósemkowe, prostokątne, okrągłe.  Istotniejszą kwestią od kształtu jest to, czy basen będzie częściowo wystający nad poziom terenu, czy może całkowicie zagłębiony. W przypadku pierwszego rozwiązania bardzo ważną kwestią jest przemyślenie zagospodarowania terenu. Nie chodzi jedynie o specjalnie przygotowane podłoże, na którym zostanie umieszczony wodoodporny i antypoślizgowy materiał, lecz także o umiejscowienie aparatury wspomagającej. W przypadku drugiego rozwiązania trzeba sprawdzić, czy istnieje możliwość wykopania odpowiednio głębokiej niecki do całkowitego wkomponowania basenu. Wysoki poziom wód gruntowych spowoduje, iż będzie to niemożliwe - mogłoby nastąpić wybicie
i uszkodzenie podstawy basenu.

Oceń artykuł
3,13 / 8 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i dodaj swój komentarz
Polecamy Ci również

Zobacz także