Bananowiec doniczkowy - roślina całkiem łatwa w uprawie

2
Bananowiec
Jeśli bananowiec będzie miał odpowiednie warunki, po kilku latach może zakwitnąć i zawiązać owoce.

Bananowce uwielbiają ciepło i słońce. W lecie niemal co tydzień rozwija się na nich nowy liść, więc rosną w oczach.

Dość powszechny jest pogląd, że bananowce można uprawiać jedynie w oranżeriach. Tymczasem rośliny te całkiem nieźle czują się również w mniej tropikalnych temperaturach panujących w naszych domach. Jest jednak jeden warunek, musimy zapewnić im żyzną ziemię.

Dowiedz się równieżJak uprawiać w domu awokado z pestki

Bananowce tylko w dużych donicach

Podziemnym organem bananowca jest duża bulwa o bardzo rozbudowanym systemie korzeniowym. Dlatego rośliny te sadzi się zawsze w obszernych doniczkach, co najmniej 10-litrowych. Od czasu do czasu podziemna bulwa bananowca wypuszcza nowe odrosty. Gdy taki pęd ma 25 cm wysokości, można go oddzielić od rośliny matecznej i ukorzenić w nowej doniczce. Oczywiście bananowiec będzie rósł najlepiej, jeśli zrobimy to na wiosnę – w kwietniu. 

Wakacje bananowiec spędzi na dworze

Latem bananowce wystawiamy na zewnątrz. Najwcześniej przenosimy bananowce na tarasy w połowie maja, gdy minie niebezpieczeństwo późnych wiosennych przymrozków. Najpierw wystawia się roślinę na dwór jedynie na kilka godzin dziennie, żeby ją zahartować. Po tygodniu można ją już zostawić na tarasie na prawie całe lato. Do domu powinna wrócić na początku września.

Zobacz: Jak rosną owoce, warzywa i przyprawy, które dobrze znasz

Zapewnij bananowcom żyzną ziemię, słońce i wodę

Bananowce lubią ciężkie, gliniaste podłoże, ale musi być ono dobrze napowietrzone. Dlatego do ziemi dobrze jest dodać perlitu lub keramzytu, aby ją rozluźnić. Nie wolno też zapomnieć o drenażu. Na dno donicy przed wsadzeniem rośliny wysypujemy trzycentymetrową warstwę żwiru lub keramzytu.

Ponieważ rośliny te są dość żarłoczne, musimy je systematycznie nawozić. Najlepiej stosować zwykły nawóz do roślin zielonych. Dobrym pomysłem są również pałeczki lub koreczki nawozowe. Podobnie jest, jeśli chodzi o nawadnianie – bananowce nie cierpią przesuszonego podłoża. Podlewa się je obficie – tak by woda zwilżyła całą ziemię w donicy, a nie tylko wierzch. W okresie największych upałów należy to robić co dwa dni, a w czasie zimy raz na tydzień.

Bananowce potrzebują światła i ciepła - w domu najlepiej ustawić je przy południowym oknie. Pamiętajmy, że okazałe liście bananowca są dość wrażliwe, więc uważajmy, żeby ich nie uszkodzić.

Polecamy też: Egzotyczne owoce z doniczki - co możemy uprawiać

Oceń artykuł
4,44 / 9 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i dodaj swój komentarz

Autor: Izabella Sieńko-Holewa

Źródło: polskatimes.pl

Polecamy Ci również

Zobacz także