Balkon w jesiennej szacie: sadzimy kwiaty balkonowe na jesień

0
Jesienny balkon
Jesienny balkon może wyglądać równie pięknie, jak letni. Wystarczy posadzić nowe kwiaty, warto też zadbać o inne dekoracje.

Jesień to nie powód, żeby rezygnować z kwiatów balkonowych. Te letnie wprawdzie przestają już dobrze wyglądać, ale możemy dosadzić nowe, które sprawią, że nasz balkon będzie pięknie ukwiecony jeszcze przez dłuższy czas.

Czas na jesienne kwiaty balkonowe

Początek jesieni dla wielu roślin oznacza koniec okresu wegetacyjnego. Najszybciej urodę tracą rośliny sezonowe, które jesienią wydajają mniej kwiatów, częściej chorują i często zasuszają liście.

Zobacz zdjęcia

Miniaturowe astry nowoangielskie

Astry nowoangielskie mogą stanowić piękny akcent kolorystyczny.

Katarzyna Laszczak
Jesienna dekoracja balkonu

Jesienny wystrój balkonu może być pełen uroku.

Alusruvi - pixabay.com
Chryzantemy w skrzynce balkonowej

Kiedy letnie kwiaty przestają dobrze wyglądać, warto je zastąpić jesiennymi, które będą zdobić balkon przez dłuższy czas.

Katarzyna Laszczak
Wrzosy na balkonie

Różnobarwne wrzosy i wrzośce wyglądają pięknie, ale potrzebują słonecznego miejsca na balkonie.

Katarzyna Laszczak
Karłowe dzielżany

Coraz więcej roślin rabatowych występuje w wersjach karłowych, które idealnie nadają się na balkony. Należą do nich np. dzielżany.

Katarzyna Laszczak
Wrzosy

Wrzosy i wrzośce to idealne kwiaty do jesiennych kompozycji.

Katarzyna Laszczak
Chryzantema w doniczce

Chryzantemy szczególnie dobrze prezentują się w pojemnikach sadzone pojedynczo.

Richgold - pixabay.com
Astry na jesienny balkon

Popularne astry, czyli gwiazdosze chińskie, z powodzeniem można sadzić w balkonowych skrzynkach. Ich sadzonki są łatwe do kupienia właśnie wczesną jesienią.

Stux - pixabay.com
Astry na balkon

Niskie odmiany astrów wspaniale ożywią jesienny balkon.

Auntmasako - pixabay.com

Utratę ich walorów ozdobnych szczególnie wyraźnie widać to na balkonach i tarasach, gdzie kwiaty jednoroczne stanowią podstawę doniczkowych aranżacji. Werbeny, lobelie czy petunie, niezbyt dobrze znoszą jesienną pogodę, dlatego przestają być atrakcyjne i zwykle muszą zostać usunięte ze skrzynek i doniczek. Nie oznacza to jednak, że jesienny balkon musi być nudny i nieciekawy, gdyż miejsce przekwitłych kwiatów, mogą zastąpić rośliny, które właśnie jesienią ukazują pełnię swojej urody.

W czołówce kwiatów idealnych do dekoracji jesiennego balkonu znajdują się przede wszystkim wrzosy i kwitnące o tej porze roku wrzośce (wrzosiec delikatny, wrzosiec Watsona) oraz chryzantemy i złocienie jak np. chryzantema wielkokwiatowa i drobnokwiatowa, złocień koreański, złocień krzewiasty (chryzantemy często zamiennie nazywane są złocieniami, jednak niektóre źródła rozdzielają oba rodzaje roślin).

Podpowiadamy: Jak zadbać o jesienny wrzosiec delikatny - idealny na balkon i taras

Romantyczne wrzosy i wrzośce

Wrzosy i wrzośce najlepiej prezentują się w jednogatunkowych grupach lub w zestawieniu ze starcem popielnym, kocanką włochatą, golterią, dąbrówką czy ozdobnymi trawami. Do uprawy w pojemnikach warto wybrać odmiany o wzniesionym pokroju (np. „Aleksandra”, „Allegro”, „Amethyst”, „Annabel”, „Darkness”, „Long White”, „Merlyn”, „Hammondii”, „Ross Hutton”, „Red Star”, „Scholjes Rubin”, „Simone”, „Winter Red”, „Vivika”), gdyż krzewinki o płożących lub pokładających się pędach lepiej wyglądają w ogrodzie niż w doniczkach.

Ze względu na swój romantyczny charakter, wrzosy i wrzośce doskonale wyglądają w glinianych misach, rustykalnych donicach, wiklinowych koszach czy bielonych skrzynkach. Uroku dodadzą im też niewielkie ozdoby w postaci oplecionej wokół doniczki rafii w naturalnym kolorze, bukietu kolorowych, jesiennych liści, kilku miniaturowych dyń ozdobnych czy paru gałązek z czerwonymi owocami ognika lub dzikiej róży.

Sadząc wrzosy i wrzośce w pojemnikach, należy jednak pamiętać, że rośliny wymagają słonecznego stanowiska i kwaśnego podłoża (najlepiej gotowej mieszanki przeznaczonej dla roślin kwasolubnych). Źle też znoszą zalewanie oraz przesuszanie, dlatego doniczki przeznaczone pod ich uprawę powinny posiadać odpływ wody i warstwę drenażu na dnie.

Polecamy: Starzec popielny - na rabaty i na balkon. Jak uprawiać tę roślinę

Eleganckie chryzantemy

Oprócz wrzosów i wrzośców na jesiennych balkonach nie może również zabraknąć chryzantem. W przeciwieństwie do wrzosów, rośliny najlepiej prezentują się jednak w pojedynczych donicach, gdyż zwykle rozkrzewiają się mocno i same w sobie stanowią efektowną ozdobę balkonu. Jeśli jednak chcielibyśmy jeszcze bardziej urozmaicić balkonowe aranżacje, możemy wybrać słabiej rosnące odmiany złocieni i zestawić je z karłowymi iglakami, starcem popielnym, kocankami włochatymi lub ozdobnymi trawami.

Na balkonie, jak w ogrodzie

Pochłonięci poszukiwaniem odpowiednich roślin na jesienny balkon, nie powinniśmy jednak  zapominać, że oprócz wielkich, jesiennych klasyków, istnieje też kilka innych gatunków roślin ozdobnych kwitnących o tej porze roku, które także możemy wykorzystać do dekoracji balkonu.

W donicach pięknie będą wyglądać karłowe lub niskie odmiany astrów (np. astry krzaczaste np. „Kassel” i „Kristina”, astry nowoangielskie np. „Purple Dome”, astry nowobelgijskie np.”Brigitte” i „Winston Churchill'”), rudbekii (np. rudbekia błyskotliwa „Goldstrum”, „Little Goldstar”) i dzielżanów („Ranchera’, „Pumilum Magnificum”) oraz wspaniałe kwiatostany rozchodników okazałych.

Polecamy też: Rozplenice - trawy ozdobne. Poznaj tajniki ich uprawy

Uroku jesiennemu balkonowi dodadzą także inne sezonowe dekoracje jak np. kosz z ozdobnymi dyniami i suszonymi strąkami czerwonych papryczek, wiklinowa misa wypełniona mchem i czerwonymi jabłkami, dzban z ozdobą kapustą, bukiet jesiennych kwiatów czy wieniec z gałązek krzewów o ozdobnych owocach uzupełniony mchem, kasztanami, żołędziami i kolorowymi liśćmi.

 

Oceń artykuł
3,40 / 5 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy
Więcej na ten temat:

,

Autor: Katarzyna Józefowicz

Polecamy Ci również

Zobacz także