Azalia doniczkowa: jak pielęgnować ten kwiat doniczkowy

0
Azalia doniczkowa
Azalia doniczkowa jest doskonałym sposobem na ukwiecenie mieszkania, gdy za oknem jest jeszcze zimno i ponuro.

Azali doniczkowa jest bardzo delikatną i wymagającą rośliną. Ale jej uroda rekompensuje nasz trud. Pierwsze pąki azalii doniczkowych pojawiają się w styczniu. Kwitną nawet przez sześć tygodni.

Azalie uprawiane są w doniczkach od niemal dwustu lat, lecz wciąż nie mogą się przyzwyczaić do warunków panujących w naszych mieszkaniach. Na zbyt suche powietrze, brak światła, przelanie lub przeciągi reagują zrzuceniem kwiatów i liści. Dlatego azalie powinniśmy naprawdę troskliwie pielęgnować.

Temperatura idealna dla azalii

Kwiaty te najlepiej czują się w chłodnym pomieszczeniu (w temperaturze 15–18 stopni Celsjusza). Azalie nie znoszą przeciągów.

Polecamy: Cyklameny - jedne z najpiękniejszych roślin doniczkowych

Azalia lubi światło 

Azalie to rośliny światłolubne, ale latem nie przepadają za bezpośrednim nasłonecznieniem. Zimą mogą stać na parapecie południowego okna, a wiosną powinniśmy przestawić je w widne miejsce, gdzie dociera jedynie rozproszone światło.

Podlewanie azalii

Rośliny te lubią lekko wilgotne podłoże, ani zbyt suche, ani za mokre, bo zaczynają chorować. Ich korzenie są tak delikatne, że szybko przesychają lub zaczynają gnić. Dlatego azalie najlepiej podlewać często, ale małą ilością wody. Doniczka powinna mieć duży otwór w dnie, aby nadmiar wody mógł łatwo odpłynąć. Pamiętajmy też, że woda, której używamy do podlewania, nie może zawierać zbyt dużo wapnia. Zamiast zwykłej kranówki lepiej więc użyć przegotowanej i wystudzonej wody.

Zraszanie rośliny

Chociaż azalie lubią wilgotne powietrze, nie wolno ich zraszać, szczególnie gdy kwitną. Na zmoczonych płatkach pojawiają się brązowe plamy, wkrótce całe kwiaty brązowieją i opadają. Aby zapewnić roślinie odpowiednie warunki, lepiej rozwiesić na kaloryferze mokry ręcznik.

Nawożenie azalii

Od kwietnia do sierpnia zasilajmy azalie doniczkowe raz na 2, 3 tygodnie. Powinniśmy robić to specjalnymi preparatami przeznaczonymi dla różaneczników.

Oceń artykuł
5,00 / 5 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy

Autor: Izbela Sieńko-Holewa

Zdjęcia: fortunesintheforest.com, nature.desktopnexus.com

Polecamy Ci również

Zobacz także