Automatyczne nawadnianie ogrodu

Automatyczne nawadnianie ogrodu

schemat instalacji nawadniającejZadbany ogród przy minimalnym nakładzie pracy, to idealne rozwiązanie dla właścicieli ogrodów. Automatyczne nawadnianie ogrodu cieszy się więc coraz większym zainteresowaniem.

Marka Gardena oferuje dwa inteligentne systemy nawadniania, dzięki którym ogród podlewa się zupełnie sam. Automatyczny system nawadniania Sprinklersystem służy do podlewania trawników, zaś Micro-Drip-System do precyzyjnego nawadniania roślin i klombów. Dopełnieniem systemów są sterowniki nawadniania Classic 4030 i 6030.

Automatyczne nawadnianie - jak to działa?

System nawadniania Sprinklersystem zapewnia zieloną, soczystą trawę nawet w bezdeszczowe lato. O podlewaniu nie musimy nawet pamiętać. Podstawą systemu są profesjonalnie i efektywne zraszacze przeznaczone do powierzchni o różnych kształtach i wielkości. Jak działa automatycznego nawadnianie? Wystarczy zaprogramować nowe sterowniki nawadniania 4030 i 6030 Classic, a zraszacze same wynurzają się z ziemi, by rozpocząć podlewanie trawnika. Dodatkową korzyścią jeststerownik nawadnianiamożliwość zraszania w idealnym momencie dnia, późnym wieczorem lub wcześnie rano, a nawet podczas okresu urlopowego. Mogą skutecznie obsługiwać  od czterech do sześciu oddzielnych linii nawadniających. Oba urządzenia należy zainstalować w miejscach zabezpieczonych od deszczu
i wilgoci, a dzięki praktycznym kablom połączeniowym ich montaż odbywa się bez żadnego wysiłku. Sterowniki umożliwiają zaprogramowanie do 3 trybów nawadniania na każdym zaworze automatycznym. Ponadto, urządzenia mają kanał Master, który umożliwia uruchomienie pompy do obsługi alternatywnych źródeł wody, np.: ze zbiornika na deszczówkę lub studni. Czas podlewania może być centralnie regulowany w zakresie od 10  do 200%. Co z zaciemnionymi miejscami i tymi wystawionymi na pełne słońce? Automatyczne systemy nawadniania można zaprogramować zależnie od obszaru, jak i zapotrzebowania wody w ogrodzie.

 

Jaka powierzchnia trawnika nadaje się do zraszania? Obydwa modele zraszaczy turbinowych T 200 i T 380 są idealne dla trawników średniej wielkości oraz dużych ogrodów. Mniejsze trawniki do
100 m² nawodni zraszacz turbinowy 100.
Jak sobie poradzić w przypadku nieregularnych powierzchni trawnika? Nie stanowi to najmniejszego problemu dla zraszacza wynurzanego AquaContour automatic, który dokładnie dociera we wszystkie zakamarki w ogrodzie.

System nawadniania kropelkowego

System nawadniania Micro-Drip-System jest sprytnym pomysłem na podlewanie rabat, żywopłotów czy klombów. Wiele rodzajów kroplowników oraz dysz zraszających zaopatruję rośliny ozdobne, długie rzędy żywopłotów, ogrody warzywne i donice z kwiatami w precyzyjnie odmierzoną ilość wody. Najważniejsze jest to, że cenna substancja dociera bezpośrednio do systemu korzeniowego rośliny, co przyczynia się do oszczędności wody nawet do 70%. Dodatkowo, jeśli do systemu podłączymy nowe sterowniki nawadniania, możemy zaoszczędzić czas na ciągłym odkręcaniu i zakręcaniu kranu i jakiekolwiek kontrolowanie podlewania ogrodu.

Oceń artykuł
4,60 / 5 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy

Opracowanie: Marta Balcerowska, Ewa Kalicka

Źródło: Gardena, Control Art

Polecamy Ci również

Zobacz także