Astry chińskie - jak je uprawiać w ogrodzie

0
Astry chińskie
Większość zna te kwiaty jako "astry", tymczasem ich oficjalna nazwa jest zupełnie inna. To gwiazdosze chińskie i z "prawdziwymi" są tylko spokrewnione.

Wśród jednorocznych roślin kwitnących, aster chiński (Callistephus chinensis) zajmuje miejsce wyjątkowe. Piszemy, jak go uprawiać.

Aster chiński jest nie tylko bardzo atrakcyjny i posiada ogromne bogactwo odmian, ale też kwitnie przez całe lato (od lipca do pierwszych przymrozków) i nadaje się zarówno na rabaty jak i do uprawy w pojemnikach.

Poszukując informacji na temat astrów chińskich możemy się jednak nieco zdziwić, gdyż gatunek tak naprawdę wcale nie należy już do rodzaju aster, a do rodzaju gwiazdosz i nosi miano gwiazdosz chiński. Nowa nazwa jak dotąd się wprawdzie nie przyjęła, ale warto o niej pamiętać, gdyż może być przydatna podczas poszukiwania bliższych informacji na temat rośliny.

Zobacz zdjęcia astrów chińskich

Astry chińskie w ogrodzie

Astry chińskie można uprawiać zarówno w ogrodzie jak i w pojemnikach na balkonie lub tarasie.

isisz1 Pixabay.com
Astry chińskie mają różne kolory

Astry chińskie bardzo ładnie prezentują się w wazonie.

myshun Pixabay.com
Astry chińskie ozdobią ogród

Obficie kwitnące i ładnie krzewiące się karłowe odmiany astrów, można też uprawiać w pojemnikach na balkonach i tarasach.

utroja0 Pixabay.com
Piękne kolorowe kwiaty

Planując uprawę astrów chińskich, musimy jednak pamiętać, że są to rośliny dość wymagające.

zoosnow Pixabay.com
Piękne kwiaty ogrodowe

Astry chińskie należy regularnie nawozić.

kamilaszostak1985 Pixabay.com

Astry chińskie - skąd się wzięły i jakie mają odmiany?

Aster chiński jak sama nazwa wskazuje pochodzi z Chin i w naszym kraju uprawiany jest jako roślina jednoroczna. W zależności od odmiany, osiąga wysokość od 20 do 100 cm i może mieć różne kolory kwiatów od białego, przez kremowy, łososiowy, różowy, czerwony, fioletowy i niebieski, a także dwubarwne (np. „Blue Moon”, „Hi-No-Maru”, „Ruckley Supreme”, „Belstead Supreme”, „Gusford Supreme”).

Roślina zwykle nie tworzy tak gęstych kęp jak astry bylinowe, gdyż wyrasta w pojedynczy, sztywny, słabo rozgałęziony pęd, pokryty licznymi, jajowatymi, mocno powcinanymi, miękkimi liśćmi. Na szycie pędu rozwija jeden, duży kwiat (złożony z barwnych kwiatów języczkowych i żółtych kwiatów rurkowych lub wyłącznie z kwiatów języczkowych), który w zależności od odmiany może być pojedynczy, pełny lub półpełny i mieć płatki szersze, języczkowe lub wąskie, igiełkowe.

Ze względu na ogromne bogactwo odmianowe, astry zostały podzielone na kilka grup, co ułatwia ich identyfikację (m.in.: astry dachówkowe, igiełkowe, chryzantemowe, pomponowe, koronowe, piwoniowe).

Polecamy też: Floksy wiechowate i podpowiadamy, co robić, żeby dobrze kwitły

Jakie wymagania mają astry chińskie

Planując uprawę astrów chińskich, musimy jednak pamiętać, że są to rośliny dość wymagające i na nieodpowiednim stanowisku będą źle rosnąć, słabo kwitnąć i chorować. Jeśli nie zapewnimy im odpowiednich warunków zamiast pięknej ozdoby możemy mieć na rabacie grupę mało atrakcyjnych i nieciekawych roślin, które zamiast zdobić, będą szpecić nasz ogród (łatwo zapadają na choroby grzybowe takie jak mączniaki, plamistości i fuzarioza oraz choroby wirusowe, przez co szybko tracą walory ozdobne).

Jeśli jednak astry dostaną to, czego potrzebują, będą pięknie kwitły przez całe lato i staną się jednym z najatrakcyjniejszych elementów rabaty. Dlatego też należy zapewnić im ciepłe, osłonięte i słoneczne stanowisko uprawy oraz żyzną, próchniczą, przepuszczalną i stale lekko wilgotną glebę.

Ponieważ rośliny są dość żarłoczne, należy je systematycznie dokarmiać, ale wyłącznie nawozami mineralnymi lub kompostem, gdyż źle znoszą obornik (nie mogą być też uprawiane na stanowiskach w I roku po oborniku).

Astrów chińskich nie powinno się też sadzić na tym samym stanowisku w kolejnym roku, gdyż rośliny są podatne na choroby i łatwo padają ofiarą patogenów bytujących w glebie.

Polecamy: Ostróżki - kwiaty z wiejskiego ogródka

Astry chińskie z rozsady lub siewu

W naszym kraju astry chińskie uprawia się wyłącznie z rozsady lub z siewu wprost do gruntu. Samodzielna produkcja rozsady jest dość kłopotliwa, gdyż nasiona potrzebują do skiełkowania temp. ok. 15°C (wyższe temperatury spowalniają kiełkowanie, wysiew nasion do skrzynek w marcu/na początki kwietnia). Takie warunki trudno jest im zapewnić, jeśli nie dysponujemy chłodną werandą lub inspektem, dlatego wiosną lepiej kupić gotową rozsadę.

Nasiona można też wysiewać w kwietniu wprost do gruntu, jednak wtedy zakwitną później i mogą nie być tak dorodne, jak rośliny uprawiane z rozsady.

Astry chińskie w ogrodzie i na balkonie

Astry chińskie można uprawiać zarówno w ogrodzie jak i w pojemnikach na balkonie lub tarasie. Na rabacie znakomicie komponują się z szałwią błyszczącą, niskimi liliowcami, jeżówkami, aksamitkami oraz niższymi daliami. Wyższe odmiany dobrze wyglądają z tyłu kompozycji, niższe natomiast z przodu rabaty lub jako kwitnąca obwódka.

Sprawdź: Jak uprawiać "prawdziwe" astry w ogrodzie

Astry chińskie bardzo ładnie prezentują się też w jednogatunkowych grupach i doskonale nadają się na kwiat cięty, gdyż w wazonie utrzymują świeżość przez ponad dwa tygodnie. Obficie kwitnące i ładnie krzewiące się karłowe odmiany astrów, można też uprawiać w pojemnikach na balkonach i tarasach.


 

Oceń artykuł
0,00 / 0 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy
Więcej na ten temat:

Autor: Katarzyna Józefowicz

Polecamy Ci również

Zobacz także