Amarylis - kwiat jak piękna kobieta. Pielęgnacja

1
Amarylis cięty
Amarylis to niezwykle dekoracyjny kwiat doniczkowy, który nadaje się także jako kwiat cięty na rozmaite uroczystości.

Nie ma chyba równie efektownie kwitnących roślin doniczkowych, jak amarylis. Wielkie, niezwykle ozdobne kwiaty amarylisów belladonna zachwycają gamą barw i kształtów.

Nie bez powodu druga część ich nazwy – belladonna – oznacza piękną kobietę. W naturze kwiaty mają sześć płatków, jednak nowe, sztucznie uzyskane, pełne odmiany potrafią stworzyć nawet wielobarwne kule.

 Polecamy równieżKalatea to roślina domowa o liściach jak malowane

Amarylisy pochodzą z południa Afryki i często są mylone z niezwykle podobną rośliną hippeastrum, która rośnie w Ameryce Południowej. Obydwa gatunki różnią się głównie nazwą i miejscem pochodzenia, bowiem wyglądają i kwitną podobnie. Takie same są również zasady ich uprawy.
To jedne z łatwiejszych w pielęgnacji i utrzymaniu domowych roślin cebulowych, efektowne również po przekwitnięciu. Długie, ciemnozielone, sztywne liście, z wyglądu nieco podobne do liści ananasowców, mogą być ozdobą każdego wnętrza. Tym dlaczego uprawia się jednak amarylisy są kwiaty – ogromne, kolorowe, stojące przez wiele tygodni na długiej łodydze i wręcz oszałamiające swą niezwykłą urodą.

Amarylis w ciasnej donicy

Cebulki amarylisów najlepiej kupować jesienią i zimą. Warto wybierać dorodne, nieuszkodzone okazy. Sadzimy w żyznym, przepuszczalnym podłożu z dodatkiem torfu. Doniczka powinna mieć średnicę niewiele większą od wymiaru cebuli i być dobrze zdrenowana warstwą drobnych kamyków. Można użyć np. lastriko. Dopóki amarylis nie zakwitnie musi mieć stanowisko jak najbardziej jasne, jednak niezbyt cieple. Na parapecie południowego okna będzie dostatecznie jasno, ale za gorąco. Warto zatem roślinę umieścić w pewnym oddaleniu od okna. Dzięki temu będzie kwitła znacznie dłużej. W cieple kwiaty zamierają o kilkanaście dni szybciej. Po przekwitnięciu, donice należy przenieść w miejsce słoneczne, przewiewne i ciepłe, by roślina mogła wypuścić dekoracyjne liście. Warto zatem przestawić ją na parapet. Można również wynieść do ogrodu lub na taras. Kwiaty amarylisów są tak duże, że kwitnąca roślina często wymaga podparcia, by się nie przewracała.

Przeczytaj: Skrzydłokwiat - kwiat piękny i łatwy w uprawie

Nie pozwól amarylisowi na stworzenie nasion

Amarylisy należy obficie podlewać od zauważenia, że pojawiają się pierwsze pąki kwiatowe. Po około 6 tygodniach roślina zakwitnie. Kwiaty amarylisa zachowują świeżość przez kilka tygodni i znakomicie nadają się na kwiaty cięte. Przekwitające pąki należy ścinać. Łodygi wówczas uschną i będzie można je usunąć bez obawy o uszkodzenie cebuli.

Nie wolno dopuszczać do wytworzenia przez amarylisy nasion, ponieważ w naturalnych warunkach kończy to cykl życia cebuli, która staje się bardzo osłabiona i z czasem zamiera. Po przekwitnięciu z tygodnia na tydzień amarylisy podlewać należy coraz mniej – w ich naturalnym środowisku powoli rozpoczyna się pora sucha. We wrześniu trzeba całkowicie zakończyć podlewanie, by umożliwić cebulom przejście w stan spoczynku. Wówczas liście należy przyciąć, cebulki wykopać i przenieść do chłodnego, suchego pomieszczenia celem przeschnięcia. Temperatura w pomieszczeniu, gdzie amarylisy odpoczywają nie powinna przekraczać 15ºC. W wyższej temperaturze cebule przedwcześnie rozpoczną wegetację.

Po 6 tygodniach odpoczynku cebulki ponownie można sadzić do donic i czekać na kwiaty. Zachowując cykl wegetacji i spoczynku można uprawiać amarylisy przez wiele lat. Niekiedy, podczas wykopywania starszych okazów cebul, tuż obok nich można znaleźć młode cebulki. To znak, że udało się roślinę rozmnożyć. Nowe cebulki oddzielamy od matki i po okresie spoczynku sadzimy w dużej donicy, by miały przestrzeń do rozrostu. W kolejnym cyklu można je już traktować jak cebule dorosłe.

Polecamy również: Jak uprawiać skrętniki i co robić, żeby regularnie kwitły

Oceń artykuł
4,06 / 17 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i dodaj swój komentarz

Autor: Agnieszka Wiącek

Polecamy Ci również

Zobacz także