Amarylis

0
Amarylis

Amarylis jest rośliną cebulową o wyjątkowej urodzie. Jego kwiaty należą do największych spośród kwiatów roślin doniczkowych. Jest w nim dostojność i egzotyczne piękno.

Amarylis, często mylony jest z hipeastrum. Uprawia się go dla wyjątkowej urody, ogromnych kwiatów, które mają kształt dzwonków i rozwijają się po kilka na szczycie sztywnej łodygi. Nadają one roślinie dekoracyjny i zarazem egzotyczny wygląd. Kwiaty amarylisa mogą mieć różną barwę, od śnieżnobiałej, poprzez odcienie różu, po ciemnoszkarłatną czy karmazynową. Mogą być dwukolorowe z ciemniejszym lub jaśniejszym brzegiem płatków. Występują też egzemplarze o płatkach ozdobnie paskowanych.

Amarylis w naturze występują na terenie Afryki. Jest rośliną dość trudną w uprawie. Powszechnie w naszych mieszkaniach spotyka się kwitnące rośliny z gatunku Hipeastrum, rośliny pochodzącej z Ameryki Południowej.

Amarylis ma długie, intensywnie zielone, lancetowate liście, które są bardzo dekoracyjne. Ale prawdziwa uczta dla oczu czeka nas, gdy zakwitną. Ich duże cebulki wydają kwiaty nawet dwukrotnie w ciągu roku, najczęściej wczesną wiosną i zimą. Po przekwitnięciu liście rośliny stopniowo obumierają, ale nie cała roślina. Cebula amarylisa potrzebuje bowiem około sześciotygodniowego odpoczynku, by zebrać siły przed kolejnym okresem wzrostu. W tym czasie, najczęściej przypadającym na miesiące jesienne, coraz mniej podlewamy podłoże, w którym zasadzona jest cebula, by ostatecznie odstawić ją na okres spoczynku w ciemne, chłodne miejsce. Rośliny wtedy nie podlewamy. Do wzrostu pobudzamy roślinę poprzez wznowienie podlewania i przestawienie doniczki w słoneczne, ciepłe miejsce. Amarylisa rozmnażamy przez rozdzielenie cebul przybyszowych, które sadzimy do dużych naczyń.

Kwiaty amarylisa utrzymują swój dekoracyjny wygląd nawet przez kilka miesięcy. Zdarza się też, że jeden z kwiatów przekwita, a rozwijają się następne. Podczas kwitnienia roślina powinna być intensywnie podlewana i zasilana. Kwiaty utrzymują się dłużej, jeśli pojemnik z amarylisem stoi w chłodniejszym, ale nie zimnym pomieszczeniu i nie jest wystawiony na bezpośrednie działanie światła. Kwiaty tej rośliny mogą być prawdziwą ozdobą mieszkania, tarasu czy balkonu. Nadają się również na kwiaty cięte.

Oceń artykuł
4,00 / 8 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy

Autor: Beata Kubiak

Źródło: Celtis

Polecamy Ci również

Zobacz także