Altana ogrodowa

133
altana_sniezka

Na każdej działce przyda się miejsce, gdzie można się schronić przed deszczem i trzymać sprzęt ogrodowy. Zanim jednak rozpoczniemy budowę wymarzonej altanki, zapoznajmy się z kilkoma przepisami.

altana ogrodowaGdy planujemy budowę altany niezbędne jest poznanie przepisów Prawa Budowlanego i Ustawy o Rodzinnych Ogrodach Działkowych. Jeśli planowana altana mieści się
w granicach prawa budowlanego, nie będzie potrzebne pozwolenie na budowę.

Bez pozwolenia
Najpierw warto przeczytać regulamin Rodzinnego Ogrodu Działkowego i sprawdzić, za zgodę na wzniesienie altany nie jest pobierana opłata. Po nowelizacji Prawa Budowlanego,
w 2000 r. zniesiono obowiązek uzyskiwania pozwolenia budowlanego na budowę małej architektury ogrodowej. Wymagane jest jedynie zgłoszenie takiego zamiaru Zarządowi ROD. Aby nie trzeba było załatwiać pozwolenia budowlanego, planowana altana nie może mieć powierzchni większej niż 25 m² w miastach i 35 m² poza miastem. Dopuszczalna wysokość obiektu to 5 m przy dachu stromym i 4 m przy dachu płaskim. Jeśli planowana altana ma być większa, trzeba będzie uzyskać pozwolenie na budowę w starostwie powiatowym właściwym dla miejsca położenia ROD (w dużych miastach jest to zazwyczaj jednocześnie Urząd Miasta). Procedura i opłaty są takie same, jak w przypadku uzyskiwania pozwolenia na budowę domu. Trzeba mieć projekt, uzgodnienia techniczne i budowlane, wnieść opłaty skarbowe itd.

altana_sniezka
ażurowa altana

Montaż

Następnie postawmy sobie pytanie, czy chcemy budować samodzielnie, czy kupić gotową altanę
z montażem? Wszystko zależy od tego, ile czasu możemy poświęcić na aranżację ogrodu, gdyż koszty w obu przypadkach będą porównywalne. Wybór gotowego rozwiązania oszczędza czas. Domek składany jest z elementów w jeden dzień (w wypadku konstrukcji wymagających wylania fundamentów, czas liczy się od chwili ich wyschnięcia – sama wylewka zajmuje najwyżej dwa dni). Nawet jeśli montujemy altanę samodzielnie, zajmie nam to najwyżej kilka dni, bowiem montaż nie jest szczególnie skomplikowany. Jeśli chcemy zaoszczędzić na kosztach wykonania, możemy samodzielnie postawić niewielki, drewniany domek, którego elementy kupimy każdym większym sklepie ogrodniczym.

Ustronne miejsce
Kolejny krok to podjęcie decyzji, jak altana ma wyglądać. Oferta możliwych stylów, kształtów i rozmiarów jest bardzo bogata. Dlatego najpierw zastanówmy się, czy ma to być tylko przechowalnia sprzętu ogrodniczego, czy może ogrodowy dom z krzesłami, stołem i miejscem do grillowania. Niezależnie od przeznaczenia warto wybrać altanę pasującą do charakteru ogrodu. Na pewno nie powinna dominować, a raczej podkreślać styl ogródka.

Zanim rozpoczniemy budowę, trzeba jeszcze ustalić, gdzie wzniesiemy altanę. Najlepiej zaplanować ją w zacisznym miejscu (np. w głębi działki) – ukryci przed wzrokiem sąsiadów będziemy mogli się zrelaksować i odpocząć.
Oceń artykuł
4,50 / 8 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i dodaj swój komentarz

Autor: Katarzyna Dolniak

Zdjęcia: Drewnochron, Śnieżka

Polecamy Ci również

Zobacz także