Aloes

Aloes

aloes ościstyAloes to dobra roślina dla zapracowanych i zajętych. Wymaga minimalnej opieki i dobrze znosi przesuszenie.

Aloes uprawa
Aloesy są sukulentami, które magazynują wodę w liściach. Pochodzą z gorących regionów – Afryki, Madagaskaru i Półwyspu Arabskiego. Dostosowanie do tamtejszych warunków naturalnych sprawia, że w domowej uprawie nie są wymagające. Potrzebują słońca i niewielkich ilości wody. Aloes powinien znajdować się w jasnym, dobrze nasłonecznionym miejscu – może to być parapet okna, a latem – taras lub balkon. Trzymając aloesy na zewnątrz trzeba pamiętać o zabezpieczeniu ich przed deszczem.
Zimą aloes powinien mieć niższą temperaturę – ok. 10°C. Po pobycie w chłodzie roślina zakwitnie. Aloes wymaga podlewania mniej więcej raz w tygodniu, choć chwilowe przesuszenie mu nie szkodzi. Gorzej znosi nadmiar wody. Dlatego ziemia w doniczce powinna mieć dobry drenaż (żwirek czy keramzyt na dnie), a woda nie powinna stać w podstawce. Jako ziemię możemy wykorzystać specjalną, przeznaczoną dla sukulentów, albo uniwersalną, z domieszką piasku i gliny. Nawożenie aloesu powinno odbywać się w okresie wegetacji (czyli od wiosny do jesieni), co dwa-trzy tygodnie. Można stosować rozcieńczony nawóz wieloskładnikowy lub nawóz do kaktusów i sukulentów.

aloes zwyczajnyAloes odmiany
Ozdobą aloesu są przede wszystkim jego mięsiste liście, o brzegach ząbkowanych i ostro zakończonych. Najbardziej popularny jest aloes zwyczajny (Aloe vera), kwitnący na żółto. Ciekawą odmianą jest aloes pstry (Aloe variegata), o biało nakrapianych liściach. Bardzo okazały jest też aloes drzewiasty (Aloe arborescens), wytwarzający czerwone, rurkowate kwiaty. Z kolei aloes ościsty (Aloe aristata) charakteryzuje się liśćmi, pokrytymi jasnymi guzkowatymi kolcami.
Poza walorami dekoracyjnymi, wiele odmian aloesu ma właściwości lecznicze. Sok aloesu zwyczajnego przyspiesza gojenie ran (UWAGA! nie należy stosować nierozcieńczonego soku, czy okładów z liści u małych dzieci – może powodować silne podrażnienia. Na wyciągi z aloesu powinny także uważać karmiące matki). Aloes wzmaga także wytwarzanie żółci i działa przeczyszczająco.

Aloes rozmnażanie i przesadzanie
Rozmnażanie aloesu jest łatwe. Można zasiać nasiona w wilgotnej, piaszczystej ziemi, choć szybkie i skuteczne jest rozmnażanie przez odrosty korzeniowe. Sadzonki możemy też uzyskać z liści i wierzchołków roślin. Należy je umieścić w piaszczystym, wilgotnym podłożu, a po kilku tygodniach (4-6) powinny się ukorzenić. Przesadzanie aloesu zależy od wieku rośliny – młode przesadzamy co rok, starsze co dwa-trzy lata. Rozmnażanie i przesadzanie aloesu powinniśmy przeprowadzać wiosną.

aloes pstrykwitnący aloes drzewiasty

Aloes choroby
Aloes jest rośliną raczej odporną. Możemy mu zaszkodzić nadmiernie go podlewając – wtedy na liściach pojawią się brązowe plamy. Po przeniesieniu aloesu na zewnątrz może się pojawić zaczerwienienie liści – to reakcja na zmianę warunków, która powinna ustąpić samoczynnie. Aloes jest narażony na działanie szkodników, szczególnie mogą go atakować przędziorki i mszyce.

sok z aloesualoes drzewiasty

Oceń artykuł
4,63 / 8 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy

Autor: Katarzyna Laszczak

Zdjęcia: wikipedia.org, fot. Andrei Stroe, Andrew Massyn, El Denis Conrado, bidorbuy.co.za,

Polecamy Ci również

Zobacz także