Agawa - roślina, która kwitnie tylko raz

1
Agawa
Agawy rosną w klimacie cieplejszym niż nasz. Jednak można uprawiać je w pojemnikach.

Agawa jest rośliną niezbyt wymagającą w uprawie, jednak trzeba jej zapewnić specyficzne warunki - szczególnie zimą. Zdecydowanie łatwiej ją uprawiać w domu z ogrodem, niż w mieszkaniu.

Agawy pochodzą z Meksyku, ale obecnie rozprzestrzeniły się także w południowej Europie. W czasie wakacyjnych wypraw w rejon Morza Śródziemnego można zauważyć olbrzymie, kilkumetrowe łodygi, na których wyrastają płaskie, żółte baldachy. Z daleka przypominają dziwaczne latarnie – a to właśnie kwitnące agawy. Niestety agawy kwitną dopiero po kilkudziesięciu latach, w dodatku dana roślina kwitnie tylko raz, a potem zamiera.
Liście agawy mają lecznicze właściwości, a odmiana sizalowa dostarcza też cennego włókna.

Podpowiadamy: Jak uprawiać aloes i jakie ma on zastosowanie

Agawa w donicy

Agawy można uprawiać w donicach, jednak wymagają one dużo miejsca.

Magdalena Kmita-Kulesza
Agawa amerykańska odmiana Marginata

Lato agawy mogą spędzać na zewnątrz, na zimę trzeba przenieść je do chłodnego i widnego pomieszczenia.

MabelAmber - pixabay.com
Agawa Królowej Wiktorii

Agawa Królowej Wiktorii jest stosunkowo nieduża i dobrze nadaje się do uprawy doniczkowej.

GrowingEV - pixabay.com
Agawa potatorum

Ten gatunek agawy w naturalnych warunkach dorasta do ok. 90 cm, ale w uprawie doniczkowej roślina jest znacznie mniejsza.

Werner22Brigitte - pixabay.com
Kwitnące agawy

Kwiaty agawy osiągają kilka metrów wysokości.

Katarzyna Laszczak
Kwiat agawy

Agawa kwitnie tylko raz w życiu, potem zamiera.

Katarzyna Laszczak
Dzikie agawy

Agawy pochodzą z Ameryki, ale zadomowiły się na południu Europy.

Katarzyna Laszczak

Uprawa agawy w donicy

W Polsce agawy są uprawiane jako rośliny doniczkowe. Agawa nie ma dużych wymagań, ale za to dość specyficzne. Latem nie sprawia problemów – powinna stać w jasnym, słonecznym i ciepłym miejscu, doskonale się czuje na przydomowych tarasach. Wymaga wtedy obfitego podlewania (choć roślina jest sukulentem i jeśli czasem o tym zapomnimy, to też przeżyje).

Natomiast pewnych problemów może dostarczać przezimowanie agawy – zimę powinna spędzać w temperaturze ok. 10°C. Dobrze do tego celu nadaje się nieogrzewany pokój, czy garaż. Roślina w tym czasie powinna mieć dostęp do światła i być podlewana bardzo umiarkowanie. Nie powinniśmy też przesadzać z nawożeniem – agawę wystarczyć zasilić dwa razy w sezonie wegetacyjnym, stosując nawóz do sukulentów. Agawa łatwo się rozmnaża z odrostów korzeniowych, wyrastających z głównej rośliny.

Dowiedz się też: Jak pielęgnować kaktusy

Odmiany agawy

Do uprawy w doniczkach nadają się różne odmiany agawy – nawet największe z nich, agawy amerykańskie (Agave americana). Charakteryzują się one grubymi liśćmi, o lekko niebieskawych liściach. Występują też odmiany o pasiastych liściach, np. Marginata.

Godna polecenia są też mniejsze odmiany, takie jak agawa królowej Wiktorii (Agave victoriea reginae), dorastające do 50 cm średnicy lub agawa filifera (Agave filifera), o liściach obrzeżonych na biało. Ciekawie też wygląda agawa potatorum (Agave potatorum), w doniczkach dorastająca do 30 cm.

Uwaga – liście agawy są zakończone ostrym kolcem, więc powinniśmy uważać, żeby się nie pokaleczyć. Kolce te można obcinać.

Podpowiadamy też: Jak uprawiać laur, czyli wawrzyn szlachetny

Choroby agawy

Agawy nie chorują często. Jednak może się zdarzyć, że roślinę zaatakują tarczniki. Wtedy na liściach pojawiają brązowe niewielkie zgrubienia – to właśnie tarczniki. Szkodniki te należy usuwać ręcznie (np. wacikiem), można też zastosować środki chemiczne. Rozwojowi tarczników sprzyja suche powietrze, między innymi dlatego agawę powinno się spryskiwać wodą.

Oceń artykuł
4,08 / 24 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i dodaj swój komentarz

Autor: Katarzyna Laszczak

Polecamy Ci również

Zobacz także