Agawa - roślina, która kwitnie tylko raz

1
Agawa
Agawy rosną w klimacie cieplejszym niż nasz. Jednak można uprawiać je w pojemnikach.

Agawa jest rośliną niezbyt wymagającą w uprawie, jednak trzeba jej zapewnić specyficzne warunki - szczególnie zimą. Zdecydowanie łatwiej ją uprawiać w domu z ogrodem, niż w mieszkaniu.

Agawy pochodzą z Meksyku, ale obecnie rozprzestrzeniły się także w południowej Europie. W czasie wakacyjnych wypraw w rejon Morza Śródziemnego można zauważyć olbrzymie, kilkumetrowe łodygi, na których wyrastają płaskie, żółte baldachy. Z daleka przypominają dziwaczne latarnie – a to właśnie kwitnące agawy. Niestety agawy kwitną dopiero po kilkudziesięciu latach, w dodatku dana roślina kwitnie tylko raz, a potem zamiera.
Liście agawy mają lecznicze właściwości, a odmiana sizalowa dostarcza też cennego włókna.

Podpowiadamy: Jak uprawiać aloes i jakie ma on zastosowanie

Agawa w donicy

Agawy można uprawiać w donicach, jednak wymagają one dużo miejsca.

Magdalena Kmita-Kulesza
Agawa amerykańska odmiana Marginata

Lato agawy mogą spędzać na zewnątrz, na zimę trzeba przenieść je do chłodnego i widnego pomieszczenia.

MabelAmber - pixabay.com
Agawa Królowej Wiktorii

Agawa Królowej Wiktorii jest stosunkowo nieduża i dobrze nadaje się do uprawy doniczkowej.

GrowingEV - pixabay.com
Agawa potatorum

Ten gatunek agawy w naturalnych warunkach dorasta do ok. 90 cm, ale w uprawie doniczkowej roślina jest znacznie mniejsza.

Werner22Brigitte - pixabay.com
Kwitnące agawy

Kwiaty agawy osiągają kilka metrów wysokości.

Katarzyna Laszczak
Kwiat agawy

Agawa kwitnie tylko raz w życiu, potem zamiera.

Katarzyna Laszczak
Dzikie agawy

Agawy pochodzą z Ameryki, ale zadomowiły się na południu Europy.

Katarzyna Laszczak

Uprawa agawy w donicy

W Polsce agawy są uprawiane jako rośliny doniczkowe. Agawa nie ma dużych wymagań, ale za to dość specyficzne. Latem nie sprawia problemów – powinna stać w jasnym, słonecznym i ciepłym miejscu, doskonale się czuje na przydomowych tarasach. Wymaga wtedy obfitego podlewania (choć roślina jest sukulentem i jeśli czasem o tym zapomnimy, to też przeżyje).

Natomiast pewnych problemów może dostarczać przezimowanie agawy – zimę powinna spędzać w temperaturze ok. 10°C. Dobrze do tego celu nadaje się nieogrzewany pokój, czy garaż. Roślina w tym czasie powinna mieć dostęp do światła i być podlewana bardzo umiarkowanie. Nie powinniśmy też przesadzać z nawożeniem – agawę wystarczyć zasilić dwa razy w sezonie wegetacyjnym, stosując nawóz do sukulentów. Agawa łatwo się rozmnaża z odrostów korzeniowych, wyrastających z głównej rośliny.

Dowiedz się też: Jak pielęgnować kaktusy

Odmiany agawy

Do uprawy w doniczkach nadają się różne odmiany agawy – nawet największe z nich, agawy amerykańskie (Agave americana). Charakteryzują się one grubymi liśćmi, o lekko niebieskawych liściach. Występują też odmiany o pasiastych liściach, np. Marginata.

Godna polecenia są też mniejsze odmiany, takie jak agawa królowej Wiktorii (Agave victoriea reginae), dorastające do 50 cm średnicy lub agawa filifera (Agave filifera), o liściach obrzeżonych na biało. Ciekawie też wygląda agawa potatorum (Agave potatorum), w doniczkach dorastająca do 30 cm.

Uwaga – liście agawy są zakończone ostrym kolcem, więc powinniśmy uważać, żeby się nie pokaleczyć. Kolce te można obcinać.

Choroby agawy

Agawy nie chorują często. Jednak może się zdarzyć, że roślinę zaatakują tarczniki. Wtedy na liściach pojawiają brązowe niewielkie zgrubienia – to właśnie tarczniki. Szkodniki te należy usuwać ręcznie (np. wacikiem), można też zastosować środki chemiczne. Rozwojowi tarczników sprzyja suche powietrze, między innymi dlatego agawę powinno się spryskiwać wodą.

Podpowiadamy też: Jak uprawiać laur, czyli wawrzyn szlachetny

Oceń artykuł
4,05 / 19 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i dodaj swój komentarz

Autor: Katarzyna Laszczak

Polecamy Ci również

Zobacz także