Aeracja, wertykulacja, wałowanie

1
Trawnik przed domem
Aeracja i wertykulacja to ważne zabiegi, które pomagają odzyskać kondycję trawnikowi.

Kosimy trawę, zasilamy ją, wygrabiamy i podlewamy, ale większość z nas zapomina o tym, że pielęgnacji wymagają również korzenie roślin. Co warto jeszcze wiedzieć o pielęgnacji trawnika?

Regularnie koszona trawa rozkrzewia się, jej źdźbła stają się splątane i zbite. Korzenie roślin rosnących w nienapowietrzonej glebie, nie mogą prawidłowo odżywiać części nadziemnej rośliny. Murawa może stać się słabsza i bardziej podatna na choroby. W celu poprawienia przepuszczalności gleby oraz prawidłowego jej napowietrzenia powinniśmy przeprowadzić aerację lub wertykulację.

Co to jest aeracja trawnika

Aeracja (napowietrzanie) trawnika to zabieg nakłuwania powierzchni trawnika, aby rozluźnić zbite podłoże i poprawić jego przepuszczalność. Otwory w murawie przerywają nieprzepuszczalną zbitą warstwę podłoża i ułatwiają wodzie oraz powietrzu przedostanie się go gleby. Najczęściej przeprowadza się aerację powierzchniową sięgającą do 2,5 cm pod powierzchnię ziemi.

To Cię zainteresuje: Nawożenie trawnika bez tajemnic. Czym, kiedy i jak często

Kiedy zrobić aerację trawnika

Zabieg ten powinno się przeprowadzać dość regularnie zaczynając od wiosny, poprzez okres wzmożonego zasilania i podlewania trawnika, aż do późnego lata. Aerację ten przeprowadza się za pomocą różnych narzędzi ręcznych lub w przypadku większej powierzchni trawnika – aeratorów mechanicznych. Aerator przypomina walec, na którego powierzchni umieszczone są sprężyste kolce ze stali szlachetnej. Ważne jest, by sprzęt był dobrej jakości i uwzględniał ewentualność dokupienia części zamiennych w postaci choćby kolców.

Wertykulacja trawy

Wertykulacja polega na pionowym nacinaniu darni, co niszczy zbitą warstwę filcu, który powstaje z obumarłych części roślinnych, mchu i chwastów. Dodatkowym efektem wertykulacji jest napowietrzenie gleby i kompleksowe oczyszczenie trawnika. Po zabiegu łatwo można wygrabić części obumarłych roślin. Czas po tym zabiegu jest dobrym momentem na uzupełnienie i dosianie trawy. Wertykulację wykonuje się późną wiosną, po pierwszym koszeniu. Starsze murawy wymagają czasem powtórzenia zabiegu jesienią.

Jaki trawnik?

trawnik z rolki
wynik głosowania
23,7%
trawnik wysiewany
wynik głosowania
76,4%

Ilość oddanych głosów: 3734

Wałowanie trawnika

Wiosną dobrze jest wykonać wałowanie gleby za pomocą ciężkiego walca, który dociska korzenie traw do gleby, w której rośliny rosną. W wyniku niskich temperatur zdarza się, że kępy wychodzą ponad powierzchnię trawnika, niedociśnięte stracą kontakt z podłożem, a w konsekwencji obumrą. Może to spowodować, że wysychają całe place trawy.

Jak pozbyć się mchu z murawy?

Częstym problemem, z jakim mogą borykać się posiadacze trawnika jest pojawienie się mchu, który rozrasta się tak ekspansywnie, że wypiera trawę. Powodem pojawienia się mchu jest najczęściej zbyt wysoka kwasowość gleby, zacienienie lub zbyt duża wilgotność ziemi. Jedną z przyczyn może być również zła pielęgnacja trawnika lub brak nawożenia.

Podpowiadamy: Jak, czym i kiedy wapnować trawnik

Rozwojowi mchu sprzyja też zacienienie i wilgoć, szczególnie przy podwyższonej kwasowości ziemi. Warto sprawdzić, jaki odczyn ma gleba i w razie potrzeby zastosować wapnowanie. Nie kośmy też zbyt nisko trawy, bo to również sprzyja rozwojowi mchu.


Oceń artykuł
5,00 / 5 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i dodaj swój komentarz

Autor: Katarzyna Ciesielska

Zdjęcia: Gardena

Polecamy Ci również

Zobacz także