Aeracja i wertykulacja gleby

Pielęgnacja trawnika
Aeracja i wertykulacja to zabiegi, które sprawią, że nasz trawnik będzie zdrowy i piękny.

Piękny trawnik jest ozdobą każdego ogrodu i sprawia, że jego właściciela rozpiera duma! Po ciężkich zimowych miesiącach, kiedy jest mało słońca, trawnik potrzebuje powietrza i nowej energii, aby szybko powrócił do idealnej formy, doskonałej gęstości i soczystej zieleni.

Nadchodzi wiosna, a wraz z nią warto przygotować plan prac za jakie nasz ogród czy trawnik odwdzięczą się piękną, bujną, soczystą zielenią! Zanim jednak uzyskamy spektakularny efekt końcowy warto przemyśleć, czego potrzebujemy, by nasza praca stała się łatwiejsza, a działania porządkowe zakończyły się pełnym sukcesem. Marzec, po trudnym okresie zimowym jest niezwykle intensywnym miesiącem działań i prac porządkowych w ogrodach. Zabiegi szczególnie polecane wiosną w ogrodzie to aeracja i wertykulacja gleby. Zapewnią one piękny wzrost trawy, o czym wiosną zdecydowanie marzymy wszyscy. Poniżej zostaną omówione oba zabiegi wraz z ich zaletami i wadami.

Aeracja

Aeracja jest procesem mającym na celu napowietrzanie gleby przy użyciu narzędzi czy też maszyn spulchniających, zwanych aeratorami. Polega na dość głębokim nakłuwaniu gleby, tj. w zależności od rodzaju możemy mówić o aeracji powierzchniowej i tu otwory mają około 5 centymetrów oraz aeracji wgłębnej - do 10 centymetrów. Głównym zadaniem tego zabiegu pielęgnacyjnego jest rozluźnienie podłoża, co ostatecznie powoduje bujny rozrost trawy. Warto cały zabieg przeprowadzić wczesną wiosną, dzięki czemu pobudzimy wzrost systemu korzeniowego, a to z kolei pozwoli na efektywniejsze działanie nawozów. Trawnik z czasem zyska na elastyczności, poprawi się jego gęstość, a sama powierzchnia ulegnie wyrównaniu. Kolejną zaletą wynikającą z przeprowadzenia aeracji jest fakt, że w sposób odczuwalny przyspieszy ona regenerację trawnika po zimie. Dla uzyskania najlepszego efektu należy cały proces powtórzyć późnym latem - szczególnie w przypadku intensywnie użytkowanych miejsc. Warto o aeracji pamiętać w przypadku, gdy od chwili założenia trawnika minęły dwa lata. Jakie symptomy mogą wskazywać na to, że akurat teraz ten zabieg byłby wskazany? Najbardziej charakterystycznym objawem jest zagęszczenie gleby i towarzyszący temu problem z przenikaniem wody w głąb darni i tutaj bez znaczenia, czy problem jest widoczny po intensywnych opadach deszczu, czy tuż po jego podlaniu przez nas. Prawidłowo przeprowadzona aeracja zapobiegnie występowaniu tego rodzaju niespodzianek. Chcąc prawidłowo przeprowadzić cały zabieg należy wziąć pod uwagę obszar prac w celu odpowiedniego dobrania rodzaju aeratora do powierzchni na jakiej mamy go wykonać. Na małym obszarze aerację można wykonać korzystając z nakładek z kolcami na obuwie- do nabycia w sklepach ogrodniczych lub po prostu używając wideł.  Metoda ta jednak będzie niezwykle uciążliwa, gdy zabieg napowietrzenia darni postanowimy wykonać na większej powierzchni. Tutaj zdecydowanie lepszą decyzją będzie kupno aeratora spalinowego lub elektrycznego.

trawnik w ogrodzieWertykulacja

Wertykulacja polega na wykonaniu pionowych cięć na powierzchni trawnika. W wyniku tego następuje rozcięcie darni, co z kolei ułatwia usunięcie obumarłej warstwy roślin i zbitej trawy, tzw. filcu. Dzięki temu zabiegowi trawnik będzie miał ułatwiony dostęp do światła, tlenu i wody. Pozbędziemy się również znacznej części chwastów, a i walka z mchem stanie się łatwiejsza. Przeprowadzamy ją na trawnikach 2 lub 3 letnich wymagających odmłodzenia, a sam proces warto powtarzać raz w roku. Wymagana w miejscach gdzie darń po dość intensywnym użytkowaniu jest zbita, woda po opadach deszczu czy podlewaniu długo nie wnika w podłoże, a trawa nie narasta prawidłowo, tworząc na powierzchni wydeptane, żółte place. Wertykulację wykonamy bez problemu przy pomocy wertykulatora ręcznego lub mechanicznego o napędzie spalinowym lub elektrycznym. Przy czym zakładana maksymalna głębokość wertykulacji powinna wynosić od 5 do 7 centymetrów. Żeby zabieg przyniósł zadowalający efekt należy przed nim odpowiednio przygotować podłoże, które powinno być wilgotne, ale nie mokre. Skosić trawę do wysokości około 2 centymetrów, co pozwoli ostrzom na dokładniejsze oczyszczenie trawnika. Wstępny wynik zabiegu to dość drastyczny widok przypominający bardziej proces zniszczenia, ale dotleniona gleba po zastosowaniu nawozów odwdzięczy się intensywnym wzrostem i soczystą zielenią. W miejscach gdzie trawnik został świeżo założony wertykulacja jest zdecydowanie niewskazana ze względu na to, że może doprowadzić do jego uszkodzenia.

Niezwykle ekonomicznym i praktycznym rozwiązaniem dla miłośników ogrodów jest możliwość wyboru pośród szerokiej rynkowej oferty urządzenia łączącego w sobie funkcję aeratora i wertykulatora - mowa o urządzeniach typu combi. Korzystanie z tego typu urządzeń jest dziecinnie proste! Łączą one w sobie urządzenie z wymiennym wałkiem do wertykulacji (wertykulowania) - funkcja wertykulatora i wałkiem do napowietrzania trawy (aeracji) - funkcja aeratora. Zazwyczaj wymiana wałka mocowanego jedną śrubą trwa kilka sekund, a dla trawnika jest prawdziwym "peelingiem leczniczym". Ten sprzęt skutecznie eliminuje obumarłą, sfilcowaną warstwę i pozostałości martwych roślin tak, że trawnik może odetchnąć. Głębokości cięcia można łatwo ustawić na 5 poziomach, tak więc wszystkie prace przebiegną zgodnie z naszymi oczekiwaniami! Bezpośrednio po przeprowadzonym zabiegu zaleca się rozrzucić odpowiednią dawkę nawozu o powolnym uwalnianiu, tak, by nic nie mogło stanąć na drodze do wzrostu trawnika o pożądanej grubości w pięknym, intensywnym, zielonym kolorze.

Reasumując każda zielona nawierzchnia poddana procesowi aeracji i wertykulacji odetchnie z ulgą. Zyska większą odporność na choroby grzybicze, zabiegi wykonane prawidłowo zapobiegną powstawaniu filcu i narastaniu zbędnego mchu, a darń zostanie napowietrzona. Pozostaje jedynie zastanowić się nad tym jakich narzędzi potrzebujemy żeby w pełni cieszyć się wiosennymi porządkami w obszarze zielonym. Wybierając właściwy sprzęt należy wziąć pod uwagę jego jakość i przydatność - uwzględnić nasze indywidualne oczekiwania i potrzeby. Istotna cechy, na jakie należy zwrócić uwagę przy dokonywaniu wyboru to: moc silnika urządzenia, jakość i trwałość obudowy oraz noży, obszar jaki obejmuje aerator czy wertykulator w czasie pracy. Ciche, wydajne i ekologiczne są urządzenia elektryczne, natomiast do znacznie większych powierzchni przeznaczone są te z napędem spalinowym. Dobierając wysokiej klasy sprzęt, zgodny z naszymi oczekiwaniami mamy szansę zamienić pracę niemal w relaks i czynny wypoczynek na świeżym powietrzu.

Oceń artykuł
5,00 / 2 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy

Autor: Sklep AL-KO

Zdjęcia: Sklep AL-KO

Polecamy Ci również

Zobacz także