ukryj

Domek dla owadów. Jak go zbudować i dlaczego warto

Tagi: , , , ,

domek dla owadówDomek dla owadów to doskonały sposób, aby zwabić pożyteczne owady do naszego ogrodu i pomóc im przetrwać chłody.

Owady w ogrodzie - żywią i bronią

Często, kiedy myślimy o owadach w ogrodzie, pierwszym skojarzeniem są szkodniki, a kolejnym – walka z nimi. Jednak nie wszystkie owady w ogrodzie to szkodniki – wręcz przeciwnie, większość gatunków jest pożyteczna. Nie tylko nas żywią – zapylając rośliny i umożliwiając ich wytwarzanie owoców, ale także właśnie bronią nas przed szkodnikami i są sprzymierzeńcami w walce z nimi. W naturalnych warunkach, niezachwianych przez ingerencję człowieka, panuje równowaga. Wszelkie problemy biorą się stąd, że przyrodę próbujemy poprawiać. Żeby w naszym ogrodzie zapanowała równowaga, powinniśmy pomóc pożytecznym owadom. Z tych najważniejszych można wymieć pszczoły – nie tylko miodne, ale przede wszystkim dzikie murarki, które w zapylaniu kwiatów są wydajniejsze niż pszczoły miodne, a do tego nie tworzą rojów i nie atakują ludzi. Równie pożyteczne w zapylaniu kwiatów są trzmiele. Z kolei niedocenianym drapieżcą jest biedronka i złotook, a raczej ich larwy, żywiące się mszycami. Jednak wiele z nich ginie na skutek barbarzyńskiego zwyczaju wypalania łąk, inne tracą miejsca bytowania na skutek... rozwoju budownictwa (u murach bez szczelin trudno się schronić), problemem są też nasze zbyt zadbane ogrody, z niedostateczną ilością kwitnących i miododajnych roślin.

Zobacz też: Jakie rośliny posadzić, by pomóc pszczołom

Żeby pomóc owadom (i innym pożytecznym zwierzętom, takim jak jeże czy ptaki) dobrze jest pozostawić fragment „dzikiego ogrodu”, czy kwietnej łąki. Bezpośrednią pomocą będzie też domek dla owadów. Postawiony w ogrodzie późnym latem lub jesienią zapewni schronienie pożytecznym owadom.

domek dla owadów z drewna i łodygDomek dla owadów - techniki budowy

Technik budowy domków dla owadów jest kilka. Do budowy wszystkich najlepiej stosować naturalne materiały, występujące w przyrodzie. Większości materiałów budowlanych nie musimy kupować, wystarczy użyć tego, co występuje w naszym ogrodzie lub można zebrać podczas spaceru.

Drewniany domek dla owadów

Technika budowy jest bardzo prosta. Wystarczy ponawiercać kawałek drewna. Otwory powinny mieć głębokość ok. 6-10 cm i średnicę 2-5 mm, najlepiej, by biegły pod różnymi kątami. Drewno na taki domek powinno być twarde i suche, a kawałek mieć wymiary co najmniej ok. 10 x 10 cm i 20-30 cm wysokości.
Taki domek można zaopatrzyć w dach.

Trzcinowy domek dla owadów

Tak samo dobrze jak trzcina sprawdzi się bambus, czy inne gałązki puste w środku (np. malin, czarnego bzu, forsycji). Te łodygi, które mają naturalne kolanka wystarczy związać w pęczek złożony z kilkudziesięciu sztuk, długości ok. 15 cm (tak, aby kolanko kończyło łodygę i tworzyło naturalne zamknięcie). W przypadku gałązek gładkich i pustych na całej długości, można je umieścić w drewnianej skrzynce, tak żeby tylna część była zasłonięta. Taki pęk czy skrzynkę wieszamy, w ten sposób, żeby łodygi były ułożone poziomo.

Poznaj też: Owady, które pomogą Ci w walce ze szkodnikami w ogrodzie

Gliniany domek dla owadów

Glinka jest jedynym materiałem, który prawdopodobnie trzeba będzie kupić. Glinę mieszamy ze sieczką słomianą (1/3 ilości gliny) i formujemy cegłę. W mokrej cegle nakłuwamy otwory, również biegnące pod różnymi kątami. Taka cegła, po kilku dniach wyschnie (nie wystawiamy jej na intensywne słońce, bo popęka) i stwardnieje. Konstrukcję dobrze jest zabezpieczyć daszkiem, czy drewnianą ramą. Z łączonych cegieł oczywiście można tworzyć większe „osiedla”.

domek dla owadów wykonany z różnych materiałówPowyższe techniki można łączyć i np. połączyć nawiercane drewno z trzciną, czy innymi łodygami oraz domkiem z cegły. Takie domki dla owadów najlepiej jest umieścić w miejscu nasłonecznionym i osłoniętym od wiatru.

Innym rozwiązaniem domku dla owadów jest „ziemianka” – czyli dołek wydrążony w ziemi, przykryty deską z kilkoma otworami. Taki dołek najlepiej umiejscowić w jak najrzadziej odwiedzanym miejscu ogrodu.

Domek dla trzmieli i złotooków

Niezwykle pożyteczne trzmiele i złotooki wymagają nieco innej, choć równie nieskomplikowanej konstrukcji. Domek dla złotooków to skrzynka, wypełniona liśćmi, czy słomą, z nieprzeciekającym dachem, zawieszona na wysokości co najmniej 1,5 m w ciepłym i zacisznym miejscu, natomiast domek dla trzmieli powinien być wykonany z nieheblowanego drewna o wymiarach co najmniej 13x13x13 cm (mierząc wewnątrz domku). Jak każdy dom, powinien mieć szczelny dach. Do środka powinien prowadzić otwór mający ok. 1,5-2 cm średnicy, w wnętrze powinno być wypełnione suchym materiałem roślinnym (siano, słoma, mech, liście). Domek dla trzmieli powinien być umieszczony w zacienionym miejscu.

Niedawno Monika Leończyk udowodniła praktycznie, że trzmiele szczególnie przyciąga kolor niebieski i najchętniej osiedlają się w domkach tego właśnie koloru. Jednocześnie okazało się, że pomidory, które były zapylone przez trzmiele dały o ok. 30 % wyższe plony, były też znacznie smaczniejsze. A dzięki tym badaniom Monika Leończyk wygrała krajowy etap Konkursu Młodych Naukowców Unii Europejskiej.

złotooklarwa biedronki zjadająca mszyce

Domek dla owadów to cenna pomoc dla naszych sprzymierzeńców. Nie zaszkodzi pomyśleć też o ich dożywieniu – sadźmy rośliny kwitnące i nie traktujmy wszystkiego, poza kilkoma gatunkami, jak chwasty.

 • Zobacz galerie zdjęć według kolorów:
Oceń artykuł:
 • bardzo słabe
 • słabe
 • średnie
 • dobre
 • bardzo dobre
4,54 / 13 głosów
Dziękujemy za oddanie głosu.

Czytaj więcej:

Ptaki w ogrodzie

Ptaki w ogrodzie

Są wszędzie wokół nas. Czasami dokuczają i niszczą, ale częściej są naszymi sprzymierzeńcami i uprzyjemniają czas... Przeczytaj cały artykuł

Szara pleśń na roślinach

Szara pleśń na roślinach

Szara pleśń na roślinach, to częsta infekcja grzybowa, atakująca owoce i kwiaty. Możemy jej skutecznie Przeczytaj cały artykuł

Rdza na roślinach

Rdza na roślinach

Pozornie ta choroba grzybowa, zwana potocznie rdzą wygląda niegroźnie, ale powoduje widoczne szpecące uszkodzenia... Przeczytaj cały artykuł

Ślimaki w ogrodzie - sposoby zwalczania

Ślimaki w ogrodzie - sposoby zwalczania

Te sympatyczne skorupiaki mogą spowodować ogromne szkody w ogrodzie, czasem nawet zniszczyć rośliny w ciągu jednej nocy. Przeczytaj cały artykuł

Jeż w ogrodzie

Jeż w ogrodzie

To sympatyczne zwierzątko to w ogrodzie bardzo pożądany i pożyteczny gość. Warto sprawić, by nie tylko odwiedzał nasz... Przeczytaj cały artykuł

ACTIVE-GREEN więcej niż nawóz poznaj jego moc!

ACTIVE-GREEN więcej niż nawóz poznaj jego moc!

ACTIVE-GREEN® to kompleks stymulująco-odżywczy oparty na pojęciu biostymulacji. Pojęcie to jest znane od wielu lat... Przeczytaj cały artykuł

Komentarze (7)

 1. Barbara Gurgul

  Dziękuję -B

  Zamknij

  Zgłoś nadużycie

 2. irena.pak

  pożyteczny artykuł - jakoś często zapominamy, że niektóre owady mogą być pomocne w walce z innymi

  Zamknij

  Zgłoś nadużycie

 3. marta_p

  u mnie złotooki zawsze budziły sympatię, choć funkcjonowały pod nazwą "złote skrzydła", bo nikt nie wiedział jak się nazywają ;-))

  Zamknij

  Zgłoś nadużycie

 4. Co do karmników dla ptaków to mogę się zgodzić,że pomagamy im przetrwać zimę,ale pierwsze słyszę o domkach dla owadów,wykonani e jak i sam pomysł dla mnie osobiście jest czymś bardzo pozytywnym i zaskakującym.

  Zamknij

  Zgłoś nadużycie

 5. Dasos

  takie domki szczególnie ważne są jesienią, kiedy owady szukają schronienia na zimę

  Zamknij

  Zgłoś nadużycie

 6. Świetne! Dziękuję za polecenie :)

  Zamknij

  Zgłoś nadużycie

 7. kamakam

  Robiłam ostatnio domki dla owadów na zajeciach w bibliotece- uzyliśmy gałązek, sznurka i bambusa (pusty w środku) potem poszlismy zawiesic je w ogrodzie. Swietna, pozyteczna zabawa.

  Zamknij

  Zgłoś nadużycie

Zaloguj się, aby dodawać komentarze

E-izolacje

E-ściany

Urządzone.pl

E-mieszkanie

Najpopularniejsze tagi:

Zamów newsletter
Zobacz koniecznie:

Drewniane nawierzchnie w ogrodzie

x