ukryj

wiosenne kwiaty - krokusy To między innymi wiosenne kwiaty sprawiają, że z utęsknieniem czekamy na wiosnę. Zachwycają bogactwem kolorów i zapachów, jakby przyroda chciała od razu wynagrodzić zimową szarość i biel.

Rośliny kwitnące wczesną wiosną
Zanim do końca zejdzie śnieg, w lasach i ogrodach pojawiają się białe, delikatne i słodko pachnące przebiśniegi i śnieżyce, wkrótce po nich w ogrodach meldują się krokusy. Białe krokusy to już ostatnie wspomnienie śnieżnej bieli, bo poza tym kolorem, krokusy występują w wielu odcieniach fioletu i żółci, są także odmiany o żyłkowatych, dwubarwnych kwiatach. W przeciwieństwie do przebiśniegów, które lubią półcień, krokusy powinniśmy sadzić w pełnym słońcu. Warto pamiętać, że poza wiosennymi krokusami, występują także kwitnące jesienią, które dostarczają cennej przeprawy, jaką jest szafran.
W marcu pojawia się także cebulica syberyjska, a nieco później – cebulica dwulistna. Cebulica syberyjska jest niższa (10-20 cm) i wytwarza najczęściej niebieskie (rzadziej białe) kwiaty, natomiast cebulica dwulistna – osiąga wielkość 20-30 cm i kwitnie na biało. Rośliny te nie mają dużych wymagań, znoszą zarówno cień, jak i słońce, ale wymagają wilgotnej gleby, szczególnie w okresie kwitnienia.

biała cebulica syberyjskaniebieska cebulica syberyjska

Spokrewniony z cebulicą – i podobny do niej jest śnieżnik, którego liście pojawiają się w marcu, a niebieskie kwiaty – na początku kwietnia. W uprawie występuje kilka odmian, różniących się wielkości i odcieniem kwiatów. Są to: śnieżnik lśniący, śnieżnik olbrzymi, śnieżnik sardyński. Śnieżniki również wymagają wilgotnej gleby i preferują słoneczne stanowiska. Wprawdzie można je też sadzić w cieniu, ale wtedy gorzej kwitną. Przed nadejściem zimy, rośliny należy zabezpieczyć przez mrozem, okrywając je warstwą kory lub liści.

śnieżnik lśniącykwitnący śnieżnik lśniący

Wczesną wiosną w lasach, parkach i ogrodach kwitną także przylaszczki. Odmiany uprawne mogą mieć niebieskie, pojedyncze kwiaty lub pełne – białe, różowe lub purpurowe. Przylaszczki mają bardzo niewielkie wymagania – słońce lub cień, gleba próchnicza.

przylaszczka pospolitaWiosenne kwiaty – uprawa i rozmnażanie
Wymienione kwiaty, poza przylaszczką,  to rośliny cebulowe. Z tym wiąże się sposób ich rozmnażania. Najskuteczniejszą i najszybszą metodą jest podział cebulek przybyszowych. Cebulki sadzimy we wrześniu-październiku, na głębokości równej trzem długościom cebulki.
Można również wysiewać nasiona, jednak nowe rośliny wyrosną z nich po roku-dwóch. Jak większość roślin cebulowych, wiosenne kwiaty co kilka lat powinniśmy wykopać (w czerwcu-lipcu) i ponownie zasadzić we wrześniu-październiku. Możemy wtedy pozyskać cebulki do rozsady, a wiosenne kwiaty, po „odpoczynku” cebulek będą lepiej kwitły.
Inne wymagania ma przylaszczka – rozmnaża się przez rozłogi, albo podział. Sama dobrze się rozrasta i nie toleruje przesadzania. Trzeba się więc zastanowić gdzie je sadzimy, a potem – zostawić w spokoju.

przylaszczki różowe przylaszczki pełnokwiatowe

Gdzie sadzić wiosenne kwiaty
Największa zaleta wiosennych kwiatów – czyli wczesny okres kwitnienia – jest jednocześnie ich wadą. Wiosenne kwiaty cieszą nas w marcu, potem wyglądają znacznie gorzej, a liście roślin cebulowych – w ogóle zanikają latem. Dlatego warto je sadzić tak, żeby nasz ogród nie „świecił pustkami”. Oczywiście możemy wiosenne rośliny cebulowe zasadzić na rabatach w połączeniu z później kwitnącymi gatunkami. Doskonałym pomysłem jest też zasadzenie wiosennych kwiatów na trawniku – wyglądają wtedy naturalnie i pięknie. Można również je sadzić wśród roślin zadarniających. Ponieważ wiosenne kwiaty są niskie – idealnie pasują też na skalniaki.
Nie zapominajmy też, że rośliny te pięknie wyglądają w pojemnikach, ustawionych na zewnętrznym parapecie, balkonie, czy przy wejściu do domu.

krokusy na skalniakukrokusy na trawniku

  • Zobacz galerie zdjęć według kolorów:
Oceń artykuł:
  • bardzo słabe
  • słabe
  • średnie
  • dobre
  • bardzo dobre
4,23 / 13 głosów
Dziękujemy za oddanie głosu.

Czytaj więcej:

Krokusy - zwiastuny wiosny i... zimy

Krokusy - zwiastuny wiosny i... zimy

Paleta ich barw przyprawia o zawrót głowy. Fioletowe, purpurowe, niebieskie, żółte, białe to tylko najpopularniejsze. Przeczytaj cały artykuł

Maj, czerwiec w ogrodzie

Maj, czerwiec w ogrodzie

Maj rozpoczyna najprzyjemniejszy okres w ogrodzie, który potrwa do końca września. Przeczytaj cały artykuł

Sadzimy kwiaty we wrześniu

Sadzimy kwiaty we wrześniu

Wrzesień to najlepszy miesiąc, by pomyśleć o wiośnie w ogrodzie. Choć na razie wiosna wydaje się odległa, to wiele... Przeczytaj cały artykuł

Jak urządzić ogród w stylu francuskim

Jak urządzić ogród w stylu francuskim

Francuski styl aranżacji ogrodu, zwany także formalnym, powstał w XVII wieku. Dzięki swojej oryginalności bardzo... Przeczytaj cały artykuł

Zwiastuny wiosny

Zwiastuny wiosny

Zmęczeni okresem zimowym, szukamy zwiastunów nadchodzącej wiosny. Zanim drzewa okryją się liśćmi, zastanawiamy się... Przeczytaj cały artykuł

Przebiśniegi

Przebiśniegi

Przebiśniegi są jednymi z pierwszych kwiatów, pojawiających się w naszych ogrodach. Na pozór delikatne i wiotkie... Przeczytaj cały artykuł

Komentarze (0)

Zaloguj się, aby dodawać komentarze

E-izolacje

E-dach

E-ściany

E-łazienki

Najpopularniejsze tagi:

Zamów newsletter
Zobacz koniecznie:

Żywopłot z pnączy

x