ukryj

krotonRośliny doniczkowe łatwe w uprawie to marzenie wielu osób, które lubią kwiaty, ale nie mają czasu zajmować się nimi. Na szczęście istnieje wiele gatunków, które mogą być spełnieniem tego marzenia.

Rośliny doniczkowe łatwe w uprawie, charakteryzuje to, że nie trzeba poświęcać im wiele uwagi. Wiele z nich pochodzi z egzotycznych zakątków – od nowogwinejskich dżungli, przez Afrykę, po Indie. To egzotyczne pochodzenie sprawia, że rośliny są odporne na trudne warunki, a wyglądają bardzo efektownie. Niestety często nie mają polskich nazw, a tylko łacińskie – ale spokojnie – najczęściej ich nazwa jest bardziej skomplikowana niż uprawa.
Ze względu na łatwość uprawy można podzielić je na takie, które nie wymagają częstego podlewania (między kolejnymi dostawami wody, ziemia może przesychać) oraz takie, które wymagają regularnego podlewania.

epipremnum aureumwężownica gwinejska

Rośliny wymagające umiarkowanego podlewania
Epipremnum aureum to pnącze o zielono-białych (ze złotawym odcieniem) liściach. Efektownie wygląda umieszczone w wiszącej doniczce lub pnące się po podporach. Może rosnąć w słońcu i półcieniu, preferuje raczej suchą glebę. Niedogodnością jest to, że wszystkie elementy rośliny są trujące. Podobne wymagania ma sansewieria, czyli wężownica gwinejska (Sansevieria trifasciata zwana też „językiem teściowej”). Jej szablaste, proste liście bardzo dobrze wyglądają w nowoczesnych aranżacjach. Wdzięcznym obiektem jest też zamiokulkas zamiolistny (Zamioculcas zamiifolia) – pod tą skomplikowaną nazwę kryje się roślina o ciemnozielonych, błyszczących liściach, wyrastających z długich łodyg. Można ją ustawić w słońcu lub cieniu – i niezbyt często podlewać.

zamiokulkas zamiolistnyhoja

W umiarkowanym lub jasnym świetle dobrze będzie rosła hoja (Hoya carnosa), której liście wyglądają jak powleczone woskiem i mogą być dwukolorowe. W dodatku hoja wytwarza intensywnie pachnące kwiaty. Nie przepada tylko za przenoszeniem z miejsca na miejsce.
Częstego podlewania nie wymaga też figowiec sprężysty – fikus (Ficus elastica). Roślina rośnie bardzo szybko, ale można ją przycinać. Podobne wymagania ma inny figowiec – lirolistny (Ficus lyrata). Równie mało wymagające są draceny – najbardziej popularna, dracena obrzeżona (Dracaena marginata) i nieco bardziej ozdobna – dracena deremeńska (Dracaena deremensis). Mogą rosnąć w półcieniu lub jasnym świetle, a ziemia w ich doniczkach może przesychać między jednym, a drugim podlewaniem.

fikusfigowiec lirolistny

dracena obrzeżonadracena deremeńska

Rośliny wymagające regularnego podlewania
Do takich roślin należy bluszcz pospolity (Hedera helix), który równie dobrze można uprawiać w ogródku, co w doniczkach. Dobrze rośnie w półcieniu i słońcu, a jego łodygi mogą pnąć się po podporach lub malowniczo zwisać z doniczki.

bluszcz pospolityzielistka

Efektownie wygląda zielistka (Chlorophytum comosum) o biało-zielonych liściach, wytwarzająca delikatne, białe kwiatki. Bardzo łatwo się rozmnaża przez zwisające odrosty. Powinna stać w jasnym miejscu. W przeciwieństwie do niej, zroślicha (Syngonium podophyllum) preferuje cień i półcień, a jej sercowate liście pięknie się przebarwiają. Również w cieniu rośnie pnącze – cissus rombolistny (Cissus rhombifolia). Ma błyszczące ciemnozielone listki, doskonale wygląda w wiszących doniczkach.
Niezwykle dekoracyjne, różnokolorowe liście ma kroton (Codiaeum variegatum pictum). Lubi jasne światło – ale nie może być wystawiony bezpośrednio na promienie słoneczne. Poza tym powinniśmy roślinę zraszać wodą. Niestety należy uważać, bo kroton jest trujący.

zroślichacissus rombolistny

 • Zobacz galerie zdjęć według kolorów:
Oceń artykuł:
 • bardzo słabe
 • słabe
 • średnie
 • dobre
 • bardzo dobre
3,95 / 19 głosów
Dziękujemy za oddanie głosu.

Czytaj więcej:

Podlewanie roślin doniczkowych

Podlewanie roślin doniczkowych

Woda spełnia w organizmie rośliny podobną funkcję jak krew w organizmie człowieka. Przeczytaj cały artykuł

Rośliny doniczkowe na jesień i zimę

Rośliny doniczkowe na jesień i zimę

Rośliny doniczkowe o kolorowych liściach i dekoracyjnych kwiatach można tak dobrać, aby... Przeczytaj cały artykuł

Liliowce - kwiaty dla każdego

Liliowce - kwiaty dla każdego

Kwitną od wczesnej wiosny do późnej jesieni, znoszą każdą glebę i są odporne na kapryśny klimat, szkodniki i choroby. Przeczytaj cały artykuł

Niebieskie kwiaty

Niebieskie kwiaty

Sadząc i siejąc rośliny ogrodowe najczęściej tworzymy wielobarwne kompozycje. Oryginalnym pomysłem jest jednak ... Przeczytaj cały artykuł

Żółte kwiaty

Żółte kwiaty

Słoneczniczki, rudbekie i nawłoć kanadyjska – popularne i swojskie, w kolorze gorącego słońca, ożywiają ogródki, a... Przeczytaj cały artykuł

Kwiaty na oknie

Kwiaty na oknie

Często ustawiamy kwiaty na oknie. Tak zaaranżowane rośliny doniczkowe mogą stać się zimową namiastką ogrodu albo... Przeczytaj cały artykuł

Komentarze (1)

 1. Cyperus

  rzeczywiście nazwy mają wymyślne ;-). Taki cissus na przykład u mnie zawsze występował jako "bluszczyk", a tu nie dość, ze cissus, to jeszcze rombolistny ;-). Ale w obsłudze rzeczywiście bezproblemowy.

  Zamknij

  Zgłoś nadużycie

Zaloguj się, aby dodawać komentarze

E-łazienki

E-izolacje

E-mieszkanie

E-okna

Najpopularniejsze tagi:

Zamów newsletter
Zobacz koniecznie:

Ogród śródziemnomorski

x