ukryj

choroby drzew owocowychKażdy z nas marzy o zdrowych, pięknych i dorodnych owocach z własnego sadu. Co jednak robić, kiedy pojawiają się choroby drzew owocowych?

Najpierw musimy poznać wroga, by potem go skutecznie zniszczyć.

Szara pleśń - na tę chorobę grzybiczą nie jest odporna żadna roślina sadownicza. Grzyb rozwija się na kwiatach, owocach i nie zdrewniałych pędach. Objawem porażenia szarą pleśnią jest pojawienie się na zarażonych częściach rośliny, popielatoszarego puszystego nalotu. Tkanki pod nalotem (zwłaszcza owoce) gniją, na brzegach liści pojawiają się duże suche plamy. Szarą pleśń skutecznie zwalcza się fungicydami organicznymi (np. Euparen). Porażone części roślin należy wycinać i palić.

Brunatna zgnilizna drzew - najczęściej spotykanym objawem tej choroby jest gnicie owoców. Na jabłkach np. pojawiają się brunatne plamy z koncentrycznie ułożonymi żółtobrązowymi brodawkami. Owoce gniją lub zasuszają się. Rozwój brunatnej zgnilizny ograniczają opryski fungicydami organicznymi (np. Kaptan Miedzian) wykonywane w drugiej połowie lata, zbieranie i niszczenie zarażonych części rośliny.

Rak bakteryjny - atakuje różne organy wielu gatunków drzew owocowych, ale najczęściej są to wiśnie i czereśnie. Porażone pąki, na wiosnę nabrzmiewają, ale nie rozwijają się, zjawisko to nazywane jest nekrozą zimujących pąków. Na drzewach pestkowych, zwłaszcza czereśniach i wiśniach, oprócz ran na korze widoczne są obfite wycieki gumy z zakażonych tkanek. Niestety walka z tym rakiem jest bardzo trudna. Mocno uszkodzone drzewa wycina się i pali, z mniej porażonych usuwa się chore gałęzie, a powstałe rany smaruje środkami typu Santar SM.

Parch jabłoni - występuje na liściach i owocach rzadziej na pędach i pąkach jabłoni. Na liściach pojawiają się najpierw oliwkowo brunatne, później ciemniejsze plamy o aksamitnym nalocie - jest to zbita masa zarodników grzyba. Chore liście zasychają i opadają przedwcześnie. Zarodniki na owocach wyglądają jak czarne okrągłe plamki, które rosną i powodują pękanie owocu. Zwalczamy parcha jabłoni wykonując opryski środkami grzybobójczymi (fungicydami organicznymi Kaptan, Rubigan).

Mączniak jabłoni - atakuje pąki, liście, kwiaty i owoce jabłoni. Porażone pąki obumierają, liście i pędy, zwłaszcza wierzchołkowe, pokrywają się mączystym nalotem białego koloru. Choroba, wyraźnie hamuje wzrost zaatakowanych części rośliny i opadanie niezwiązanych kwiatów jabłoni. Walkę z mączniakiem zaczynamy przed kwitnieniem drzewa. Wszystkie chore pędy wycinamy poniżej liści z widocznym nalotem, a następnie jabłoń opryskujemy środkami grzybobójczymi (Bayleton, Rubigan).

  • Zobacz galerie zdjęć według kolorów:
Oceń artykuł:
  • bardzo słabe
  • słabe
  • średnie
  • dobre
  • bardzo dobre
3,22 / 9 głosów
Dziękujemy za oddanie głosu.

Czytaj więcej:

Choroby i szkodniki roślin

Choroby i szkodniki roślin

Owady i pajęczaki mogą przewędrować z sąsiednich ogrodów, a zarodniki grzybów przenosi wiatr. Przeczytaj cały artykuł

Choroby agrestu i porzeczki

Choroby agrestu i porzeczki

Każdy miłośnik agrestu i porzeczek powinien umieć rozpoznawać oraz zwalczać choroby tych roślin. Przeczytaj cały artykuł

Opryskiwacze do roślin

Opryskiwacze do roślin

Przy chorobach roślin lub inwazji szkodników w ogrodzie najskuteczniejszym rozwiązaniem są chemiczne środki ochrony. Przeczytaj cały artykuł

Rośliny odstraszające owady

Rośliny odstraszające owady

Przebywając w ogrodzie skazani jesteśmy, niestety, na różnego rodzaju owady uprzykrzające wypoczynek. Przeczytaj cały artykuł

Kleszcze w ogrodzie

Kleszcze w ogrodzie

Kleszcze to niewielkie pajęczaki, które co roku, wraz z nastaniem wiosny, robią zawrotną karierę w mediach. Przeczytaj cały artykuł

Iglaki w ogrodzie - uprawa, pielęgnacja

Iglaki w ogrodzie - uprawa, pielęgnacja

Drzewa i krzewy iglaste są tak dekoracyjne, że trudno wyobrazić sobie ogród bez nich. Przeczytaj cały artykuł

Komentarze (0)

Zaloguj się, aby dodawać komentarze

E-okna

E-dach

E-instalacje

E-izolacje

Najpopularniejsze tagi:

Zamów newsletter
Zobacz koniecznie:

Kaskady ogrodowe

x