ukryj

Ogrodzenie, w tym brama wjazdowa, jest jednym z ważniejszych elementów bezpiecznego domu.

Ogrodzenie według prawa

Każdy właściciel może ogrodzić swoją nieruchomość, nie wolno mu jednak tego zrobić w sposób dowolny. Budowę ogrodzenia od strony drogi, placu, ulicy, torów kolejowych, a także innych miejsc publicznych należy zgłosić. Jeśli chcemy wznieść ogrodzenie wyższe niż 2,2 m, również musimy mieć na to pozwolenie. Należy pamiętać też o tym, że ogrodzenie nie powinno przekraczać linii naszej działki. Od strony sąsiada postawienie płotu musi być dokładnie w osi granicy działek. Może być jednak taka sytuacja, że nie dogadamy się z sąsiadem w kwestii budowy ogrodzenia i nie będzie to inwestycja wspólna. Aby uniknąć konfliktów i oskarżeń o naruszenie granic działki, należy je tak usytuować, aby nie przekraczało granicy nieruchomości sąsiedzkiej.

Powinniśmy również wiedzieć o tym, że ogrodzenie powinno być lekkie, ażurowe z prześwitami wynoszącymi 25% powierzchni ażurowej. Tylko w niektórych przypadkach ogrodzenie może być pełne, np. od strony bardzo ruchliwej, głośnej drogi. Należy pamiętać również o tym, że nasze ogrodzenie nie może stwarzać zagrożenia dla ludzi i zwierząt, w związku z tym na ogrodzeniu do 1,8 m nie można stosować ostrych zakończeń czy drutów kolczastych.

brama wjazdowa skrzydłowaBrama zwieńczeniem ogrodzenia

Zwieńczeniem ogrodzenia naszej posesji musi być odpowiednio dobrana, sprawna brama, która równie dobrze może być ozdobą. Szerokość bramy powinna wynosi co najmniej 2,4 m. Wbrew pozorom na wybór rodzaju bramy ma wpływ wiele czynników, miedzy innymi szerokość naszej działki. Na wąskiej działce nie zmontujemy bramy przesuwnej, gdyż jej skrzydło nie będzie miało się gdzie przesunąć. Wybierając bramę skrzydłową należy zwrócić uwagę na długość podjazdu. Wedle polskich przepisów brama i furtka muszą otwierać się do wewnątrz posesji. Dlatego podjazd do garażu czy miejsca postojowego powinien być na tyle długi, by skrzydło mogło się otworzyć. Zarówno bramę przesuwną, jak i skrzydłową można zautomatyzować. Mamy wówczas zapewnioną wygodę, szczególnie w zimowe i deszczowe dni, kiedy otwieramy bramę przy pomocy pilota zdalnego sterowania.
Napędy mogą być montowane przy bramie lub pod ziemią. Napędy produkowane są w wersjach zasilanych napięciem zmiennym 230 V lub stałym 24 V.  Standardowy system do bram zawiera: jeden napęd (do bramy przesuwnej) lub dwa siłowniki (do bramy skrzydłowej), centralę sterującą, lampę ostrzegawczą, fotokomórki, nadajnik i odbiornik zdalnego sterowania.

Brama oznakowana

W Polsce oznakowanie automatycznej bramy nie jest obowiązkiem, jednakże wielu producentów zwraca na to uwagę. W wielu krajach europejskich oznakowanie tabliczką ostrzegawczą bramy z automatem jest nakazane prawem. Ma to ostrzec przechodnia i inne samochody przed nagłym otwarciem bramy.  Dodatkowo o automatycznym otwarciu ostrzega lampa sygnalizacyjna, która w momencie ruchu bramy miga na pomarańczowo.

fotokomórka do napędu bramyOprócz ostrzegawczej tabliczki i lampy najważniejsze są fotokomórki z wiązką promieniowania podczerwonego. Montuje się je na linii bramy. Jeśli w linii światła fotokomórki stanie przeszkoda, wówczas do centrali bramy trafia sygnał o konieczności odwrócenia kierunku ruchu skrzydeł. Chroni to zwłaszcza dzieci przed przyciśnięciem przez skrzydło bramy. Równie ważnym elementem zabezpieczającym jest moduł  przeciwzgnieceniowy, który wybudowany jest w większość automatów. Kontroluje on siłę, z jaką działa napęd, a w chwili natrafienia na opór, cofa skrzydło bramy.
Warto kupować automatykę do bram znanych firm – wówczas mamy pewność, że automat ma wszelkie zabezpieczenia. W tym przypadku nie warto oszczędzać, kupując siłowniki bez nazwy, które nie mają odpowiednich certyfikatów bezpieczeństwa.

 • Zobacz galerie zdjęć według kolorów:
Oceń artykuł:
 • bardzo słabe
 • słabe
 • średnie
 • dobre
 • bardzo dobre
4,00 / 5 głosów
Dziękujemy za oddanie głosu.

Czytaj więcej:

Bramy wjazdowe - rodzaje i konserwacja

Bramy wjazdowe - rodzaje i konserwacja

Odpowiednio eksploatowana i pielęgnowana brama wjazdowa będzie nam służyć wiele lat. Przeczytaj cały artykuł

Automatyczna brama wjazdowa

Automatyczna brama wjazdowa

Systemy nowoczesnej automatyki do bram wjazdowych to rozwiązania wygodne i bezpieczne. Przeczytaj cały artykuł

Zimowe konserwacje w ogrodzie i domu

Zimowe konserwacje w ogrodzie i domu

Temperatury poniżej zera, śnieg i lód potrafią być niezwykle destrukcyjnym czynnikiem, ale istnieje kilka... Przeczytaj cały artykuł

Kamień naturalny w ogrodzie

Kamień naturalny w ogrodzie

Kamień naturalny w ogrodzie stosowany jest do wykańczania elewacji, cokołów, tarasów, schodów i elementów... Przeczytaj cały artykuł

Ogrodzenie z klinkieru – jak je właściwie wymurować?

Ogrodzenie z klinkieru – jak je właściwie wymurować?

Gdy budowa domu będzie zakończona, a inwestorzy złapią finansowy oddech, warto pomyśleć o efektownym, murowanym... Przeczytaj cały artykuł

Ogrodzenie kompozytowe

Ogrodzenie kompozytowe

Ogrodzenia ażurowe z kompozytu drewnianego to produkt firmy Plastivan. Przeczytaj cały artykuł

Komentarze (8)

 1. max250

  WITAM , POLECAM FIRME PRZEMIR Z LATOWICZ ZAKUPIONA U NICH BRAMA TO PRAWDZIWE DZIELO SZTUKI ZROBIONA Z SOLIDNEGO MATERIALU , DOKLADNIE ORAZ SCHLUDNIE , SZTACHETKI NAJWYZSZEJ JAKOSCI WYSCHNIETY BEZ SEKOW , BARDZO MILY KONTAKT , TERMINOWOSC , FACHOWCY GODNI POLECENIA W 100% POLECAM WLANIE TA FIRME , NAPEWNO KAZY PRZYSZLY KLIENT BEDZIE BARDZO ZADOWOLONY

  Zamknij

  Zgłoś nadużycie

 2. Przemysław Kalicki

  bramy Wiśniowski - jakie są Wasze opinie?

  Zamknij

  Zgłoś nadużycie

 3. A co sądzicie o firmie stalplast - kowalstwo artystyczne? Planuję zamówić sobie u nich bramę, ale chciałem poznać wcześniej opinię o tej firmie.

  Zamknij

  Zgłoś nadużycie

 4. Nie wiem nic o stalplast jedyną firmą jaką znam z branży kowalstwa artystycznego znam Almet oraz Kurek

  Zamknij

  Zgłoś nadużycie

 5. albatros

  czytałem ostatnio o napędzie hybrydowym do bramy wjazdowej (24V + hydraulika) S450H z Faac. podobno dzięki hydraulicznemu przesuwowi tłoka napęd jest cichy i bardzo wytrzymały. ja mam od nich Milorda i też jestem zadowolony.

  Zamknij

  Zgłoś nadużycie

 6. Ogrodzenia-Bramy

  Dobry, pomocny tekst, który przyda się, z pewnością, wielu użytkownikom. Z naszej strony zapraszamy na www.ogrodzeniabramyinfo.com- stronę, na której publikujemy artykuły o podobnej tematyce. Zachęcamy również do zapoznania się z ofertą bram montowanych przez nasza firmę oraz zadawania pytań, w razie jakichkolwiek wątpliwości co do wyboru odpowiedniego modelu.

  Zamknij

  Zgłoś nadużycie

 7. Brama przesuwana moim zdaniem praktyczniejsza od tej otwieranej na oścież. Ale chyba miejsce wymagane dla przesuwanej łatwo obliczyć

  Zamknij

  Zgłoś nadużycie

 8. Moim zdaniem również przesuwana jest praktyczniejsza. W sumie mam za małą działkę na założenie otwieranej bramy.

  Zamknij

  Zgłoś nadużycie

Zaloguj się, aby dodawać komentarze

E-dach

Urządzone.pl

E-instalacje

E-ściany

Najpopularniejsze tagi:

Zamów newsletter
Zobacz koniecznie:

Gry i zabawy do ogródka

x