ukryj

liliowce na rabacieKwitną bujnie od wczesnej wiosny do późnej jesieni, znoszą praktycznie każdą glebę i są wyjątkowo odporne na kapryśny klimat, szkodniki, choroby i niedoświadczonych ogrodników.

Liliowce jedne z najpiękniejszych i najłatwiejszych w uprawie roślin naszych ogrodów. Ich kwiaty otwierają się na dzień, a stulają płatki na noc. Stąd wzięła się nazwa botaniczna gatunku - Hemerocallis, czyli piękność dnia.

W stanie naturalnym bylina ta rośnie w Chinach i Japonii, ale od tak dawna jest uprawiana w naszych ogrodach, że nie traktujemy jej już jak rośliny egzotycznej, a jak naszą rodzimą. Liliowce, zostały sprowadzone do Europy w XVI wieku i szybko zdobyły tu popularność. Dziś rośliny te można znaleźć w wiejskich ogródkach i na nowoczesnych wielkomiejskich rabatach. Na popularność tego gatunku miała niewątpliwy wpływ jego wyjątkowa trwałość. Liliowce mogą rosnąć na tym samym miejscu przez kilkadziesiąt lat i nie wymagają specjalnych zabiegów ogrodniczych.

liliowiec żółty
liliowiec żółty

Poprzednie Następne 1 / 4

 • liliowiec żółty
 • liliowiec
 • kwitnące liliowce
 • liliowiec rdzawy

 • Kielichowiec chiński

  Kielichowiec chiński to niewielki krzew dorastający do 2 - 3 m wysokości. Ma... 

 • Wiśnia wczesna

  Wiśnia wczesna jest drzewem osiągającym wysokość do 5 m. Korona kulista.... 

Uprawa

Te efektowne byliny mają tak małe wymagania, że mogą rosnąć na każdym stanowisku i w każdej glebie. Najbardziej jednak lubią gleby żyzne i lekko wilgotne, choć zakwitną nawet na ubogich piaskach i ciężkich glebach gliniastych. Jedyne co im nie służy, to głęboki cień. Rosną w nim, lecz w proteście przestają kwitnąc. Liliowce najefektowniej wyglądają posadzone w rzędzie na tle budynku lub grupy jednokolorowych wysokich roślin. Wytwarzają okazałe kępy ciemnozielonych i błyszczących, lancetowatych liści, które zdobią ogród do późnej jesieni. Liliowce kwitną obficie od lipca do sierpnia, a ich żółte i ciemnopomarańczowe kwiaty przypominają pokrojem lilie. Nadają się na kwiat cięty i długo zachowują świeżość w wazonie. Na jesień część nadziemna zasycha i obumiera. Korzenie są wytrzymałe na mróz i na wiosnę wypuszczają nowe rozety liści.

liliowce w ogrodzie

Rozmnażanie

Liliowce rozmnażają się bez opamiętania, więc wielokrotnie zwracają koszty ich zakupu. Można je przesadzać w zasadzie w dowolnym momencie od wiosny do jesieni. Rozmnaża się je przez podział dorosłych kęp. Jeśli natomiast kępy są stare i trudne do podziału, można z nich przygotować sadzonki pędowe z piętką. Trzeba to robić na początku okresu wegetacji, gdy młode pędy mają wysokość 5-7 cm. Na piętce w tym okresie widać zaczątki korzeni przybyszowych. Sadzonki można ukorzeniać w inspekcie lub w pojemnikach. We wrześniu nadają się do wysadzenia na miejsca stałe.

Liliowce niesłusznie uważane jeszcze do niedawna za rośliny wiejskich ogrodów, wracają do łask w pięknym stylu. Pokrój ich liści, bujność kęp, efektowność często pięknie pachnących kwiatów, warta jest ponownego docenienia. Zaprośmy więc je ponownie do naszych ogrodów.

 • Zobacz galerie zdjęć według kolorów:
Oceń artykuł:
 • bardzo słabe
 • słabe
 • średnie
 • dobre
 • bardzo dobre
4,40 / 10 głosów
Dziękujemy za oddanie głosu.

Czytaj więcej:

Kompozycje z kwiatów w wiszących koszach

Kompozycje z kwiatów w wiszących koszach

Bardzo efektowną ozdobą tarasów, balkonów czy ganków domów są kompozycje z kwiatów w wiszących koszach. Przeczytaj cały artykuł

Wiciokrzew - pnącze o słodkim zapachu

Wiciokrzew - pnącze o słodkim zapachu

Płot pachnący landrynkami? Możliwe - wystarczy posadzić przy nim jedną z odmian wiciokrzewu. Przeczytaj cały artykuł

Rabarbar

Rabarbar

Chociaż w kuchni traktowany jako owoc ze względu na kwaśno-słodki smak, rabarbar jest warzywem. Przeczytaj cały artykuł

Ozdobne rabaty pod drzewami

Ozdobne rabaty pod drzewami

Właściciele małych, ogrodowych sadów często zastanawiają, jak poprawić estetykę przestrzeni pod drzewami. Przeczytaj cały artykuł

Wiosna w ogrodzie

Wiosna w ogrodzie

Kiedy się pojawiają, nabieramy przekonania, że zima się skończyła - tulipany, prymulki, hiacynty i żonkile. Przeczytaj cały artykuł

Zakładanie ogrodu - zanim wybierzesz rośliny

Zakładanie ogrodu - zanim wybierzesz rośliny

Oferta szkółek i sklepów ogrodniczych jest oszałamiająca. Zanim wybierzesz rośliny, warto zastanowić się jaki ogród... Przeczytaj cały artykuł

Komentarze (2)

 1. Witam serdecznie. Bardzo interesujacy artykuł.

  Zamknij

  Zgłoś nadużycie

 2. kinga_rr

  miałam liliowce w ogrodzie i kwitły pięknie, ale niestety nie przeżyły budowy domu. Chyba znów je zasadzę :-)

  Zamknij

  Zgłoś nadużycie

Zaloguj się, aby dodawać komentarze

E-dach

E-instalacje

E-izolacje

Urządzone.pl

Najpopularniejsze tagi:

Zamów newsletter
Zobacz koniecznie:

Ogród śródziemnomorski

x