ukryj

Projektując ogród bierzemy pod uwagę przede wszystkim wielkość działki. Najważniejsze, by efekt końcowy sprawiał nam satysfakcję.

Planując ogród wszyscy członkowie rodziny zgłaszają swoje potrzeby – pan domu może domagać się miejsca na grill, pani domu różanych rabatek, a dzieci boiska do gry w badmintona i domku na drzewie. Często jednak konieczne są kompromisy.
Warto też zastanowić się, czy lubimy prace w ogrodzie i czy chcemy samodzielne założyć ogród, czy wolimy zatrudnić firmę, która zrobi to za nas.

aranżacja ogroduurządzenie ogrodu

Ścieżki prowadzące do celu
Projektując ogród, najpierw wytyczamy miejsca na elementy małej architektury – altanę, ścieżki, schody, pergole, oczka wodne itp. Dopiero potem myślimy gdzie posadzić rośliny. Pamiętajmy, że ogrodowe ścieżki zawsze powinny prowadzić do celu – altany, kącika grillowego lub huśtawki. Wszędzie, gdzie chcemy wygodnie przejechać taczką, warto położyć utwardzone nawierzchnie. Nie zapomnijmy również o śmietniku i kompostowniku położonych w ustronnym miejscu (zwykle w rogu działki) – w przeciwnym razie może się okazać, że nie mamy gdzie składować skoszonej trawy i zgrabionych liści. Można je osłonić szpalerem róż czy krzakami porzeczek.
Jak przekonują architekci terenów zielonych, ogród warto dzielić na wewnętrzne części.

Przesada szkodzi
Gdy mamy już gotowe elementy małej architektury czas na sadzenie roślin. Obsadzanie ogrodu zaczynamy zawsze od drzew. Równocześnie można zakładać trawniki. Kwiatowe rabatki i rośliny ozdobne zostawiamy na koniec. To one wieńczą dzieło i nadają ogrodowi ostateczny wygląd i tutaj możemy eksperymentować.
Wybierając rośliny warto wyobrazić sobie nasz ogród za kilka lat – jak wysoko urosną rośliny, jakie będą miały kolory w różnych porach roku, czy są łatwe w pielęgnacji?
Pamiętajmy o ogólnej zasadzie, że przesada szkodzi. Za duża różnorodność gatunków roślin sprawia wrażenie chaosu i optycznie zmniejsza przestrzeń.

Kilka praktycznych rad
Duży ogród – rośliny warto rozmieścić w luźnych grupach. Głównymi elementami powinny być drzewa i krzewy. Spory ogród można podzielić na mniejsze części – mały sad, trawnik, miejsce na ognisko i grill, oczko wodne.
Mały przydomowy ogródek – powinien być przyjemnym miejscem relaksu. Mały ogród powinien być dopracowany w szczegółach i wypielęgnowany. Zbyt wiele gatunków sprawi wrażenie bałaganu. Można go powiększyć optycznie stosując proste zabiegi – rośliny należy sadzić tak, by zasłaniały końce ogrodu, co da złudzenie większej przestrzeni. Wzdłuż ogrodzenia można usypać również niewielkie podwyższenia z ziemi i posadzić z tyłu wyższe, a z przodu niższe rośliny.
Patio, czyli ogród miejski – z powodu powierzchni nie przekraczającej rozmiarem przeciętnego pokoju, ograniczonej dodatkowo ścianami lub płotem, rośliny sadzi się wyłącznie po bokach lub w donicach. Patio warto aranżować tak, by zupełnie odcięło użytkowników od świata zewnętrznego. Dzięki temu będą mogli oderwać się od rzeczywistości w otoczeniu zieleni.

 • Zobacz galerie zdjęć według kolorów:
Oceń artykuł:
 • bardzo słabe
 • słabe
 • średnie
 • dobre
 • bardzo dobre
3,60 / 5 głosów
Dziękujemy za oddanie głosu.

Czytaj więcej:

Jak oświetlić oczko wodne?

Jak oświetlić oczko wodne?

Tajemnicze szuwary, efektowne kępy roślin, ryby polujące na roje owadów - oczko wodne jest dekoracją każdego ogrodu. Przeczytaj cały artykuł

Budowa oczka wodnego

Budowa oczka wodnego

Budowa oczka wodnego uczyni ogród piękniejszym. Podpowiadamy, jak je założyć i pielęgnować. Przeczytaj cały artykuł

Ogród według feng shui

Ogród według feng shui

Twój ogród jest twoim miejscem na ziemi, każda chwila w nim spędzona daje ci przyjemność i przynosi ukojenie. Przeczytaj cały artykuł

Oczko wodne - jak o nie dbać przez cały rok?

Oczko wodne - jak o nie dbać przez cały rok?

Oczko wodne powinno mieć zachowaną równowagę biologiczną. Wówczas jego pielęgnacja będzie... Przeczytaj cały artykuł

Zanim urządzisz ogród

Zanim urządzisz ogród

Wybór projektu domu zwykle zajmuje nam dużo czasu i uwagi. Nie mniejszą powinniśmy poświęcić projektowi ogrodu... Przeczytaj cały artykuł

Altana ogrodowa z plecionki

Altana ogrodowa z plecionki

Altana ogrodowa z plecionki czy raczej „Pawilon Snów” to ręcznie plecione dzieło dwóch chińskich artystów. Przeczytaj cały artykuł

Komentarze (8)

 1. ostrow

  kruszywo ozdobne w połączeniu z zielenią traw świetnie się prezentuje, sam wybrałem gryz Biała marianna od bruk-bet i okolice tarasu nim wysypałem, świetnie wyszło

  Zamknij

  Zgłoś nadużycie

 2. olek39

  Ładna kompozycja, osobiście jestem zwolennikiem własnie takich bardziej tradycyjnych projektów, czy wręcz czasem rustykalnych niż futurystycznych kompozycji. Ostrów jaką masz kostkę brukową? U mnie leży pastelowa Creativ i zastanawiam się jak by to się razem komponowało

  Zamknij

  Zgłoś nadużycie

 3. barzdo mi się podoba

  Zamknij

  Zgłoś nadużycie

 4. arecki_80

  Ogródek jest fajny. Jeśli ktoś ma większy ogród to powinien pomyśleć na przykład o instalacji zbiornika na deszczówkę. Ja mam u siebie taki z zbiorniki.szczecin.pl ? jest to korzystne, bo u nas klimat deszczowy, więc sporo na wodzie można zaoszczędzić. W skali roku są to dość duże pieniądze, tak więc instalacja szybko się zwraca.

  Zamknij

  Zgłoś nadużycie

 5. W zasadzie im większy ogród tym więcej rzeczy możemy w nim zmieścić i mamy szerokie pole do popisu,prawda? Poza tym też kwestia naszej wyobraźni przestrzennej i kompozycji jak to wszystko widzimy,tutaj czasem warto skonsultować się z fachową firmą,tak aby całość miała ręce i nogi.

  Zamknij

  Zgłoś nadużycie

 6. patryn

  przy dużej działce ciężko samodzielnie zaprojektować ogród, ja dlatego zdecydowałem się na ofertę http://www.ogrodysobik.pl/ teraz ogród wygląda efektownie

  Zamknij

  Zgłoś nadużycie

 7. Tak, to prawda. Zdecydowanie łatwiej zaprojektować jakiś mały teren niż dużą działkę. Proponuję wtedy skontaktować się ze specjalistą, który zrobi to za nas. Obecnie korzystam z usług firmy Ogrody od A do Z i trzeba przyznać, że ogród zaczyna na prawdę żyć, jestem zachwycona :)

  Zamknij

  Zgłoś nadużycie

 8. My mamy działkę 800m2 i powoli kończymy budowę domu. Na początku kwietnia chcemy wziąć się za ogród by wyglądał w miarę ładnie :) Z pomocy projektanta nie skorzystamy bo szkoda nam kasy - wolimy wszystkim sami się zająć. Po niedzieli mąż ma zamówić domek na narzędzia z http://ogrodosfera.pl/plastikowy-domek-narzedziowy-skylight-4x6 i przywieźć jakieś grabie, sekatory i kosiarkę. Myślę, że jak się postaramy to w dwa tygodnie ogarniemy temat i ogród będzie ładny :)

  Zamknij

  Zgłoś nadużycie

Zaloguj się, aby dodawać komentarze

E-okna

E-mieszkanie

E-izolacje

E-ściany

Najpopularniejsze tagi:

Zamów newsletter
Zobacz koniecznie:

Wyposażenie ogrodu – modne trendy

x