ukryj

PorzeczkaJednymi z najczęściej spotykanych w ogrodach krzewów owocujących są porzeczki i agrest. Pozwalają nie tylko tworzyć dekoracyjne, zielone kępy, lecz oferują również smaczne owoce, szczególnie lubiane przez najmłodszych.

Każdy miłośnik agrestu i porzeczek powinien umieć jak najszybciej rozpoznawać oraz zwalczać choroby tych roślin, gdyż zaatakowane zazwyczaj nie owocują.

Dla agrestu i porzeczek szczególnie groźne są choroby liści. Jeżeli do zarażenia dochodzi wiosną, krzewy potrafią się całkowicie ogołocić, a to oznacza, że w danym roku owoców nie będzie. Choroby i szkodniki krzewów owocujących łatwo rozpoznać i zwalczać. Wystarczy znać kilka podstawowych objawów.

Rdza wejmutkowo-porzeczkowa - najczęściej atakuje porzeczki czarne. W czerwcu na liściach pojawiają się żółte przebarwienia, później przechodzące w brunatne plamy. Na spodniej stronie liści widać żółto-brązowe skupiska zarodników grzybów. Aby zapobiec rozprzestrzenianiu się choroby trzeba regularnie usuwać opadnięte liście, na których grzyby zimują. Leczenie polega na opryskiwaniu krzewów przed kwitnieniem i po zbiorach preparatami zawierającymi fungicydy.

Mączniak amerykański - atakuje agrest i czarne porzeczki. Na liściach i młodych pędach powstaje mączysty, białawy nalot. Liście ulegają deformacji. Na krzewach agrestu nalot widać również na owocach. Początkowo jest biały, z czasem brązowieje. Zaatakowane owoce nie nadają się do jedzenia. Rozwojowi choroby sprzyja ciepła, sucha pogoda. Mączniak to dolegliwość  trudna do zwalczenia. Trzeba regularnie przeglądać rośliny od wczesnej wiosny i wycinać zakażone pędy. Krzewy po kwitnieniu i po zbiorze owoców należy opryskiwać preparatem ze skrzypu polnego. Po kwitnieniu można również zastosować środki na bazie fungicydów. Po zbiorze owoców opryski należy powtarzać kilkukrotnie w odstępie dwutygodniowym.

Antraknoza liści - choroba grzybicza, występująca zarówno na porzeczkach, jak i agreście. Na liściach powstają drobne, brunatne plamki. Zmiany można też niekiedy zaobserwować na owocach i pędach. Głównym źródłem zakażenia są ubiegłoroczne liście, w których wykształcają się zarodniki grzybów. Podstawowym zabiegiem ograniczającym rozwój choroby jest zatem dokładne wygrabianie opadniętych liści spod krzewów. Jeżeli mimo to dojdzie do zakażenia, należy zastosować opryski wyciągiem z czosnku lub preparatami zawierającymi fungicydy.

Biała plamistość liści - od połowy maja na liściach porzeczek pojawiają się nieregularne, brązowe plamy. Początkowo drobne, z czasem w części środkowej zmieniające kolor na szarobiały (stąd nazwa choroby). Liczba plam na liściach szybko wzrasta. Profilaktyka i ewentualne leczenie są identyczne jak w przypadku antraknozy.

  • Zobacz galerie zdjęć według kolorów:
Oceń artykuł:
  • bardzo słabe
  • słabe
  • średnie
  • dobre
  • bardzo dobre
3,50 / 6 głosów
Dziękujemy za oddanie głosu.

Czytaj więcej:

Porzeczki – smaczne i zdrowe krzewy jagodowe

Porzeczki – smaczne i zdrowe krzewy jagodowe

Krzewy porzeczki zaczynają owocować już w drugim roku od posadzenia. Owocują obficie i są odporne na mróz. Przeczytaj cały artykuł

Rośliny cebulowe - pielęgnacja

Rośliny cebulowe - pielęgnacja

Właściwa pielęgnacja roślin cebulowych to pewność, że będą co roku pięknie kwitły. Przeczytaj cały artykuł

Choroby i szkodniki roślin

Choroby i szkodniki roślin

Owady i pajęczaki mogą przewędrować z sąsiednich ogrodów, a zarodniki grzybów przenosi wiatr. Przeczytaj cały artykuł

Choroby drzew owocowych

Choroby drzew owocowych

Każdy z nas marzy o zdrowych i dorodnych owocach z własnego sadu. Co jednak robić, kiedy pojawiają się choroby drzew... Przeczytaj cały artykuł

Wiosenne porządki w ogrodzie

Wiosenne porządki w ogrodzie

Wiosna to czas na porządki na działce. Warto sprawdzić, czy niskie temperatury nie uszkodziły elewacji budynku... Przeczytaj cały artykuł

Krzewy owocowe - jak uprawiać?

Krzewy owocowe - jak uprawiać?

Porzeczki, jeżyny, maliny, agrest, truskawki to najpopularniejsze krzewy owocowe. Ich owoce najlepiej smakują... Przeczytaj cały artykuł

Komentarze (0)

Zaloguj się, aby dodawać komentarze

Urządzone.pl

E-łazienki

E-izolacje

E-instalacje

Najpopularniejsze tagi:

Zamów newsletter
Zobacz koniecznie:

Jak pielęgnować kaktusy?

x