ukryj

ziemia i woda w ogrodzieTrzy elementy decydują o tym czy będziemy mogli stworzyć piękny ogród. Są to: ziemia, woda i słońce. Przy właściwym doborze gatunków, ten ostatni element nie jest problemem, za to dwa poprzednie są bardzo istotne.

Ziemia ogrodowa
Podłoże rodzime naszej działki jest najczęściej nieurodzajne i zdegradowane przez prace budowlane. Przed przystąpieniem do działań ogrodowych warto podjąć decyzję o jego wzbogaceniu. Raz poniesione koszty zwrócą się obfitością wzrostu roślin. Warto pamiętać o kolejności działań. Właściwy moment na przywiezienie ziemi jest wtedy, gdy działka nie ma jeszcze ogrodzenia i nowych nawierzchni. Samochody z ziemią mogą łatwo wjechać na posesję i wysypać ładunek. Zdecydowanie nie należy oszczędzać na ilości ziemi urodzajnej przywożonej do ogrodu, ani też na jej jakości. Tych działań nie da się powtórzyć po posadzeniu roślin, a my będziemy się męczyć ze słabym wzrostem na nieurodzajnym podłożu.
Należy wiedzieć, że ziemia gliniasta jest zwykle żyzna, lecz lepiej sprawdza się w uprawach rolniczych, gdzie co roku jest wzruszana, rozkruszana i przekopywana. W ogrodzie ozdobnym taka gleba łatwo się zbija i osiada, przez co staje się nieprzepuszczalna. Dlatego po okresie deszczowym długo utrzymuje wilgotność, nie pozwalając na dopływ powietrza do korzeni roślin. W środowisku beztlenowym korzenie nie rozwijają się i gniją. Pamiętać należy również o właściwym pH gleby – przywożąc ziemię do ogrodu pobierzmy próbki i zbadajmy jej kwasowość.

podlewanie ogroduWoda w ogrodzie
Woda jest zdecydowanie najważniejsza. Bez niej, posadzone nawet w świetnej glebie rośliny, po prostu uschną. Zadbajmy więc o jej dostarczenie.
Planując ogród trzeba pamiętać o tym, że ktoś lub coś musi go podlewać. Dlatego przy sporych powierzchniach należy się zastanowić czy damy radę robić to ręcznie. Jak dużo czasu zajmuje podlanie wszystkich roślin i ile wody będzie do tego potrzebne?  To istotne pytania, na które powinniśmy sobie odpowiedzieć we właściwym momencie budowy domu.
Jeśli planujemy automatyczne podlewanie ogrodu zastanówmy się czy będziemy używać wody z wodociągu czy z własnej studni.
Korzystanie z wody wodociągowej wiąże się z kosztami. W ogrodzie o powierzchni ok. 1000 m² w sezonie zużywamy ok. 300 m³ wody, więc koszt nie jest mały. Jeśli decydujemy się na takie rozwiązanie, pamiętajmy by założyć dodatkowy wodomierz do wody używanej w ogrodzie. Dzięki temu nie będziemy płacić za ścieki, a jednie za wodę do podlania roślin.
W przypadku dużych ogrodów lepszym rozwiązaniem jest własna studnia zaopatrująca system nawadniania. Woda dla potrzeb ogrodu nie musi spełniać parametrów wody pitnej, pamiętać należy jedynie o założeniu filtra cząstek stałych. Potrzebna będzie również pompa o odpowiedniej wydajności. Koszty zakupu instalacji poborowej wysokiej jakości oraz wiercenia studni zwrócą się w ciągu 2-3 lat w porównaniu ze zużyciem wody miejskiej w ogrodzie.
Jeżeli głębokość studni nie przekroczy 30 m, pobór wody nie będzie większy niż 5 m³ na dobę, a wodę będziemy wykorzystywać tylko dla potrzeb gospodarstwa domowego lub rolnego - wtedy na studnię nie potrzebujemy żadnego zezwolenia. W przypadku głębszych studni, większego poboru wody lub wykorzystania jej do działalności gospodarczej, musimy wystąpić o pozwolenie wodnoprawne.

a-p aranżacja i projektowanie ogrodów

  • Zobacz galerie zdjęć według kolorów:
Oceń artykuł:
  • bardzo słabe
  • słabe
  • średnie
  • dobre
  • bardzo dobre
4,00 / 3 głosów
Dziękujemy za oddanie głosu.

Czytaj więcej:

Piękny ogród bez wysiłku

Piękny ogród bez wysiłku

Pielęgnacja ogrodu nie musi być trudna i pracochłonna. Znajomość kilku sposobów może usprawnić pielęgnację rabat... Przeczytaj cały artykuł

Nowoczesny ogród

Nowoczesny ogród

Wprowadzenie do ogrodu nowoczesnych technologii ułatwia pracę człowiekowi. Inteligentne urządzenia, takie jak... Przeczytaj cały artykuł

Salon kąpielowy w ogrodzie

Salon kąpielowy w ogrodzie

Salon kąpielowy w ogrodzie to oryginalna propozycja dla miłośników natury. Przeczytaj cały artykuł

Jak chronić rośliny bez chemii. Przepisy na naturalne preparaty

Jak chronić rośliny bez chemii. Przepisy na naturalne preparaty

Moda na ekologię i zdrowy tryb życia wkroczyła również do ogrodów. Choć może się to wydawać... Przeczytaj cały artykuł

Kwaśna gleba w ogrodzie - nie tylko pod wrzosy

Kwaśna gleba w ogrodzie - nie tylko pod wrzosy

Odczyn gleby ma duże znaczenie dla uprawy wielu roślin ogrodowych, jest także odpowiedzialny za... Przeczytaj cały artykuł

Zaprojektuj ogród zimą

Zaprojektuj ogród zimą

W oczekiwaniu aż mróz odpuści, możemy zająć się miłym i relaksującym tematem - zima to doskonały czas, aby zaplanować... Przeczytaj cały artykuł

Komentarze (0)

Zaloguj się, aby dodawać komentarze

E-ściany

E-łazienki

E-dach

Urządzone.pl

Najpopularniejsze tagi:

Zamów newsletter
Zobacz koniecznie:

Jak walczyć ze szkodnikami w ogrodzie

x