ukryj

marzec w ogrodzie

Początki wiosny to zazwyczaj czas dynamicznie zmieniającej się pogody – jak mówią znane przysłowia "w marcu, jak w garncu", "kwiecień-plecień, co przeplata trochę zimy, trochę lata". To też czas na wiosenne prace w ogrodzie.

Wahania temperatury między dniem i nocą dla ludzi bywają dokuczliwe, jednak prowokują do rozkwitania pierwiosnki i podbiał pospolity, a także leszczyny i wierzby – pierwsze oznaki wiosny. Dla ogrodnika wyjątkowo ważne, gdyż ich pojawienie się oznacza okres bardzo wytężonej pracy w ogrodzie. Pojawiające się już na przedwiośniu byliny zazwyczaj są niepozorne, jednak nietrudno je dostrzec, zwłaszcza na tle ostatnich białych plam śniegu. Mimo, że nocami zdarzają się jeszcze przymrozki, a za dnia potrafi wiać chłodny wiatr, w ogrodzie zaczyna budzić się życie. Marzec i kwiecień to jedne z najbardziej pracowitych miesięcy dla każdego ogrodnika.

Pierwsze prace w ogrodzie

Gdy ziemia przeschnie na tyle, że przestaje kleić się do szpadla czas na wysiłek fizyczny. Ziemię trzeba przekopać celem spulchnienia, usunąć chwasty i wyrównać. Dla odpoczynku, stopniowo usuwamy zimowe okrycia roślin, zostawiając je tylko na okazach szczególnie wrażliwych na przymrozki – warto robić to w pochmurny dzień, co zapobiega gwałtownym skokom temperatury i zbyt wczesnemu pobudzeniu wegetacji. Odkopczykowujemy także róże. Odmiany pienne podwiązujemy i podcinamy. Jeśli mieliśmy na zimę zostawione odkłady róż celem ukorzenienia, najwyższy czas przygotować je do sadzenia skracając ich korzenie i pędy na długość ok. 15 centymetrów. Odkłady sadzimy w rozstawie 60 na 25 cm. Krzątając się po ogrodzie regularnie wietrzymy szklarnię, co zapobiega rozwojowi grzybów. Jeśli w szklarni zimowały jakieś rośliny, np. winorośl, umiarkowanie je podlewamy.

krokusyTrawa i kwiaty

Przygotowania do wiosny wymaga także trawnik. Wygrabiamy go dokładnie ze śmieci, zeschłych liści i gałązek, likwidujemy ewentualne kretowiska i dociskamy wybrzuszone kępy trawy. Ubytki trawy uzupełniamy siejąc nową i przykrywając nasiona cienką warstwą ziemi. Cały trawnik obficie nawozimy nawozami przeznaczonymi do trawników lub azofoską, mocznikiem, albo solą amonową.
Z trawnika możemy przenieść się na rabaty kwiatowe, gdyż marzec jest miesiącem wysiewu dużej części kwiatów jednorocznych i rozmnażania bylin kwitnących przez podział korzeni (floksy, liliowce, rudbekie).To również dobry moment na porządki wśród bylin wieloletnich – usuwamy uschnięte kępy, rośliny chore, obumarłe i zaatakowane przez szkodniki. Pod koniec marca bezpośrednio do gruntu można wysiewać już m.in. groszek pachnący, miłka letniego, gipsówkę letnią, mak ogrodowy, czarnuszkę, smagliczkę. To również miesiąc wysiewu na rozsadę (w skrzynce na parapecie, bądź szklarni) astrów chińskich, szałwii, szarłatów, floksów, goździków i wielu innych gatunków.

Drzewa i krzewy

W marcu sadzi się także wiele gatunków drzew i krzewów, zarówno owocowych, jak i ozdobnych. Czas zatem na poświęcenie im uwagi – nie tylko nowo sadzonym okazom, ale wszystkim drzewom w ogrodzie. Zabezpieczamy maściami leczniczymi wszystkie rany i pęknięcia spowodowane mrozem oraz nawozimy drzewa kompostem lub wybranym nawozem wieloskładnikowym. Marzec to również dobry miesiąc na cięcia prześwietlające i sadzenie porzeczek oraz agrestu, a także winorośli, moreli i brzoskwiń. Nowo posadzonym okazom można od razu zaaplikować cięcie kształtujące. W marcu rozpoczyna się także walka ze szkodnikami oraz chorobami drzew i krzewów. Kontrolujemy świerki często w tym okresie atakowane przez mszyce świerkowe i usuwamy z pozostałych drzew i krzewów wszystkie możliwe źródła infekcji – porażone liście i gałęzie, gniazda ikwiat brzoskwinigąsienice motyli, zmumifikowane owoce, itp. Plamy zgorzelinowe oczyszczamy z kory i zamalowujemy białą farbą emulsyjną z dodatkiem preparatów grzybobójczych. Możemy również wykonać pierwsze profilaktyczne opryski preparatami Topsin lub Benlat zapobiegającymi rozwojowi chorób grzybowych oraz jednym z preparatów zabezpieczających przed chorobami wirusowymi i szkodnikami (ich skuteczność jest dyskusyjna).

Wiosna ogrodzie warzywnym

Marzec i kwiecień jest także czasem intensywnej pracy w ogrodzie warzywnym. Na rozsady siejemy pod szkłem pomidory, brokuły, sałatę, rzodkiew, rzodkiewkę, kalarepę, cykorię, seler naciowy i paprykę, a pod folią sałatę kędzierzawą, buraki ćwikłowe, kapustę i kapustę pekińską. Bezpośrednio do gruntu można już wysiewać najwcześniejsze odmiany szpinaku i groszku. Jeśli uprawiamy rabarbar warto przykryć go czarną folią (pamiętamy o codziennym przewietrzeniu roślin) co sprawi, że szybciej dojrzeje – przy sprzyjającej pogodzie zbiory są możliwe już pod koniec marca.

 • Zobacz galerie zdjęć według kolorów:
Oceń artykuł:
 • bardzo słabe
 • słabe
 • średnie
 • dobre
 • bardzo dobre
4,30 / 10 głosów
Dziękujemy za oddanie głosu.

Czytaj więcej:

Trawnik wiosną

Trawnik wiosną

Zima nie jest czasem odpoczynku dla trawnika. W ekosystemie, jakim jest trawnik, zachodzą intensywne procesy. Przeczytaj cały artykuł

Przygotowanie gleby na wiosnę

Przygotowanie gleby na wiosnę

Przygotowanie gruntu to pierwsza i podstawowa czynność na drodze do wyhodowania dorodnych warzyw, owoców... Przeczytaj cały artykuł

Wielki tydzień ogrodniczy

Wielki tydzień ogrodniczy

Już wkrótce na działkach i w ogrodach czeka nas wielkie sprzątanie. Przeczytaj cały artykuł

Wiosenne porządki w ogrodzie

Wiosenne porządki w ogrodzie

Wiosna to czas na porządki na działce. Warto sprawdzić, czy niskie temperatury nie uszkodziły elewacji budynku... Przeczytaj cały artykuł

Maj, czerwiec w ogrodzie

Maj, czerwiec w ogrodzie

Maj rozpoczyna najprzyjemniejszy okres w ogrodzie, który potrwa do końca września. Przeczytaj cały artykuł

Co zrobić z liśćmi w ogrodzie

Co zrobić z liśćmi w ogrodzie

Liście spadające z drzew to coroczny problem właścicieli ogrodów. Zalegające pod drzewami i rozwiewane przez wiatr... Przeczytaj cały artykuł

Komentarze (5)

 1. niesia

  już się nie mogę doczekać kiedy wezmę się za prace w swoim ogródku! Marzy mi się mnóstwo kwiatów. Ścieżkę mam piękną, nową, chcę zrobić jeszcze coś nowego na podjeździe, jakąś fajną kostkę brukową. Generalnie już się robi coraz bardziej zielono, najchętniej bym z ogrodu w ogóle nie wychodziła, uwielbiam naturę!

  Zamknij

  Zgłoś nadużycie

 2. janekk45

  warto postawić na dobrej jakości wertykulator, sam mam model Stiga SV 415 E z ostrymi nożami, które nacinają powierzchnię trawnika, tworząc szczeliny, poprzez które do korzeni dostaje się woda oraz tlen, dzięki czemu trawnik po zimie ożyje i będzie bardziej bujno rósł

  Zamknij

  Zgłoś nadużycie

 3. Prace wiosenne w ogrodzie już rozpoczęte, przede wszystkim warto zadbać o trawnik :)

  Zamknij

  Zgłoś nadużycie

 4. Też uważam że warto zatroszczyć się na wiosnę o trawnik w swoim ogrodzie :) Jeżeli chodzi o wertykulator to mogę szczerze polecić marki Handy KCW 1500, który sam używam. Pozdrawiam!

  Zamknij

  Zgłoś nadużycie

 5. U mnie prace ogrodowe też już rozpoczęta, a ogród już jakiś czas temu zaczął budzić się do życia. Tulipany, narcyzy, magnolia i drzewka owocowe już pięknie kwitną :)

  Zamknij

  Zgłoś nadużycie

Zaloguj się, aby dodawać komentarze

Urządzone.pl

E-mieszkanie

E-łazienki

E-okna

Najpopularniejsze tagi:

Zamów newsletter
Zobacz koniecznie:

Kaskady ogrodowe

x