ukryj

mleczWiększość chwastów jest dość uciążliwa zarówno dla upraw warzywnych jak i ozdobnych. Rośliny te zabierają składniki z podłoża i stanowią dużą konkurencję dla wielu warzyw, owoców i kwiatów. Ich występowanie na terenie ogrodu może prowadzić do zmniejszenia oraz przerzedzenia upraw.

W wielu ogrodach walka z niektórymi odmianami chwastów jest bardzo czasochłonna i wymaga skomplikowanych zabiegów. Jednak nie wszystkie rośliny, określane jako „chwasty” mają tylko niekorzystne działanie.

Przegląd najczęściej występujących chwastów

Perz – jest intensywnie zieloną byliną, osiągającą wysokość do półtora metra. Najintensywniej wzrasta
w glebach lekkich i przepuszczalnych. Jego pędy są schronieniem wielu gatunków szkodników, a w stanie rozkładu, wydzielają do gleby niekorzystne substancje o toksycznym działaniu. Z tego powodu perz usuwamy wraz ze wszystkimi podziemnymi korzeniami. Najlepiej usuwać je po głębokim przekopaniu i spulchnieniu gleby.
Podagrycznik – jest silnie rozrastającym się chwastem, osiągającym do jednego metra wysokości. Często wzrasta w miejscach osłoniętych przed silnym działaniem słońca, jego rozwojowi sprzyja wilgotna gleba. Podagrycznik jest trudny do usunięcia, ponieważ jego korzenie są łamliwe i szybko się odbudowują. Aby usunąć tę roślinę należy systematycznie przekopywać glebę i delikatnie wybierać z niej wszystkie podziemne rozłogi. Aby zapobiec ponownemu rozwojowi, powinniśmy zmniejszyć wilgotność gleby i w miarę możliwości doprowadzić do niej jak najwięcej promieni słonecznych.

pokrzywajaskier

Babka zwyczajna - to niewielka bylina, osiągająca wysokość 5-30 centymetrów. Najczęściej wzrasta w ciężkich, żyznych glebach. Jej korzenie nie sięgają zbyt głęboko, dlatego można w szybki sposób usunąć ją z ogrodu poprzez wykopanie rozłogów. Babka zwyczajna rozmnaża się poprzez nasiona, dlatego aby zapobiec jej rozwojowi, powinniśmy oczyszczać glebę przed ich wytworzeniem.
Mniszek lekarski – jest wieloletnią rośliną, osiągającą wysokość 30 centymetrów. Wiosną wytwarza żółte kwiaty, z których kształtują się białawe, wiatropylne nasiona. Mniszek lekarski wzrasta na terenach niezagospodarowanych, sprzyja mu każdy rodzaj, bogatej w azot gleby. Należy usuwać go w całości z korzeniami, najlepiej jeszcze przed rozpoczęciem kwitnienia. Korzenie mniszka podważamy widłami tak, aby wyszły w całości z gleby. Aby zapobiec ponownemu wzrostowi mniszka, musimy regularnie pielić glebę.
Jaskier – jest zieloną, jednoroczną rośliną o intensywnie żółtych kwiatach. Nie ma zbytnich wymagań i intensywnie wzrasta w każdym rodzaju gleby. Najlepiej zwalczymy je poprzez zmęczenie – czyli systematyczne (przynajmniej trzykrotne) przekopywanie gleby w odstępach 1-2 tygodni.
Podbiał pospolity – należy do rodziny astrowatych, jego sztywne pędy osiągają do 30 cm wysokości. Najintensywniej wzrasta w niewyrównanych glebach gliniastych, osuwiskach i przy zbiornikach wody. Podbiał możemy usunąć poprzez zmęczenie rozłogów. Aby zapobiec jego ponownemu rozwojowi, powinniśmy wyrównać podłoże i lekko je osuszyć.
Szczaw kędzierzawy – posiada zdrewniałe, sztywne pędy, wyrastające do wysokości 120 centymetrów. Wzrasta w miejscach nasłonecznionych w każdym rodzaju gleby. Rozmnaża się poprzez rozpylenie nasion, od czerwca aż do lipca. Usuwanie tego chwastu powinno odbywać się przed rozpoczęciem jego kwitnienia, najlepiej wczesną wiosną. Najefektywniejszym sposobem jest przekopanie gleby.
bluszczykBluszczyk kurdybanek – jest niewielkim, trudnym do usunięcia chwastem, rozmnażającym się przez nasiona oraz rozrost korzeni. Jego pędy są niewielkie i osiągają wysokość 20 centymetrów, jednak korzenie mogą wnikać znaczenie głębiej w glebę. Bluszczykowi odpowiada gleba żyzna i bogata w składniki mineralne oraz w azot, jego usuniecie polega na częstym oraz głębokim przekopywaniu gleby, a także na dokładnym usuwaniu rozłogów. Zastosowanie preparatów chemicznych powinno być ostatecznością. Aby zapobiec ponownemu rozwojowi bluszczyku, powinniśmy zmniejszyć częstotliwość nawożenia gleby.
Pokrzywa - może osiągać nawet 1, 5 metra wysokości. Dobrze wzrasta w miejscach delikatnie zacienionych, oraz w glebie żyznej, zasobnej w azot. Pokrzywę możemy usunąć poprzez zmęczenie, czyli systematyczne przekopywanie gleby. Aby zapobiec jej ponownemu rozwojowi powinniśmy zmniejszyć zawartość azotu w glebie.

Pozytywne działanie chwastów

Niektóre rośliny powszechnie uznawane za chwasty, mogą być bardzo pożyteczne. Pokrzywy wabią do ogrodu barwne motyle i stanowią schronienie dla ich larw, ponadto znajdują szerokie zastosowanie lecznicze. Również mniszek lekarski stosowany jest w ziołolecznictwie. Herbata z liści mniszka działa moczopędnie i poprawia trawienie, dodatkowo ma pozytywny wpływ na obniżanie poziomu cholesterolu. Można też wykorzystać go w kuchni.
Na uwagę zasługuje także podbiał, którego pędy są źródłem wielu cennych witamin i składników mineralnych. Jego liście używane są do tworzenia oczyszczających cerę maseczek, które dodatkowo usuwają młodzieńczy trądzik. Napar z liści podbiału jest doskonałym środkiem wykrztuśnym i łagodzącym dolegliwości układu oddechowego. Podobne zastosowanie ma babka zwyczajna. Natomiast bluszczyk kurdybanek, podagrycznik (szczególnie jego ozdobne odmiany
o biało-zielonych liściach), można wykorzystać jako rośliny ozdobne – zadarniające. Zatem, może zamiast toczyć ciągłą wojnę z chwastami, polubimy niektóre z nich?

 • Zobacz galerie zdjęć według kolorów:
Oceń artykuł:
 • bardzo słabe
 • słabe
 • średnie
 • dobre
 • bardzo dobre
4,11 / 9 głosów
Dziękujemy za oddanie głosu.

Czytaj więcej:

Chwasty i mech na trawniku

Chwasty i mech na trawniku

Walkę z chwastami i mchem na trawniku rozpoczynać należy jeszcze zanim posieje się trawę. Jeśli jednak o tym... Przeczytaj cały artykuł

Owady pożyteczne w ogrodzie

Owady pożyteczne w ogrodzie

Likwidując mszyce w ogrodzie przy pomocy środków chemicznych rzadko myślimy o tym, że razem ze szkodnikami niszczymy... Przeczytaj cały artykuł

Choroby roślin doniczkowych

Choroby roślin doniczkowych

Każdy miłośnik roślin uprawianych w domu zna ten rozczarowujący moment - zamiast cieszyć oczy bujną zielenią... Przeczytaj cały artykuł

Nawożenie jesienne

Nawożenie jesienne

Jesień jest okresem intensywnych prac ogrodniczych, oprócz zbierania plonów i zabezpieczenia przed zimą wieloletnich... Przeczytaj cały artykuł

Nawozy zielone

Nawozy zielone

Użyźnianie gleby za pomocą zielonych nawozów rozpoczęło swoje istnienie już w czasach starożytnych. Przeczytaj cały artykuł

Biopreparaty w ochronie roślin

Biopreparaty w ochronie roślin

W przydomowym ogrodzie, czy na działce, zamiast chemicznych oprysków i pestycydów warto stosować biopreparaty... Przeczytaj cały artykuł

Komentarze (1)

 1. magda_mm

  jako dzieci robiliśmy okłady z liści babki zwyczajnej na stłuczone kolana - działały świetnie ;-) (przynajmniej w naszym przekonaniu)

  Zamknij

  Zgłoś nadużycie

Zaloguj się, aby dodawać komentarze

E-dach

 • Remont komina

  Remont komina

  Komin może wymagać remontu z dwóch powodów. Należą do nich zły stan techniczny ścian kominowych oraz chęć zmiany...

E-łazienki

 • Tapeta w łazience

  Tapeta w łazience

  Okładzina ścienna w łazience powinna przede wszystkim dobrze znosić wilgoć. Takich materiałów nie brakuje aktualnie na r

E-mieszkanie

Urządzone.pl

Najpopularniejsze tagi:

Zamów newsletter
Zobacz koniecznie:

Rośliny przepowiadające pogodę

x