ukryj

gąsienice bielinka kapustnikaW przydomowym ogrodzie, czy na działce, zamiast chemicznych oprysków i pestycydów warto stosować biopreparaty. Są to środki ochrony roślin, wyprodukowane z naturalnych składników.

Biopreparaty mogą być tak samo skuteczne, jak opryski chemiczne, a nie zawierają związków szkodliwych dla zdrowia. Ekstrakty roślinne stymulują wzrost roślin, odstraszają szkodniki, a także zwalczają choroby warzyw i owoców. Biopreparaty działają łagodniej niż środki chemiczne, jednak, stosowane właściwie, mogą być równie skuteczne. Porównać można to do ziół i leków chemicznych przeznaczonych dla ludzi. Zioła, choć równie skutecznie leczą przeziębienie, trzeba pić przez dwa tygodnie, antybiotyk pomaga w kilka dni, ale niszczy nie tylko bakterie chorobotwórcze. Biopreparaty, w przypadku pojawienia się szkodników, czy choroby roślin, należy stosować najczęściej co trzy dni, a zabiegi powtarzać nawet pięciokrotnie.

Gotowe biopreparaty
Na rynku jest dostępna dość szeroka gama środków ochrony i preparatów wspomagających rozwój roślin z serii Bio. Proste biopreparaty – różnego rodzaju wyciągi i fermenty – można również przygotować samemu z wielu roślin występujących w naszych ogrodach. Szybszą metodą jest zaopatrzenie się w gotowy produkt.
Rynkowa oferta gotowych biopreparatów służących do ochrony i wspomagania roślin jest dość szeroka, jednak nie oszałamiająca. Wynika to z faktu, że chemia działa bardziej spektakularnie od środków naturalnych, zatem zainteresowanie kupnem biopreparatów jest mniejsze. Są to produkty kierowane głównie do ogrodników-hobbystów o dużej kulturze ekologicznej, którzy świadomie rezygnują z używania chemii w swoich uprawach oraz do gospodarstw ekologicznych. Poniżej przegląd najpopularniejszych biopreparatów dostępnych na rynku:

mączniak prawdziwy różyBiosept 33 SL – bardzo popularny ekstrakt z nasion i miąższu grapefruita. Wspomaga system odpornościowy roślin i zwalcza dość szeroką gamę chorób bakteryjnych i grzybiczych. Skuteczny m.in. przeciwko mączniakowi (prawdziwemu i rzekomemu), grzybiczej plamistości liści, zarażeniom szarą pleśnią i grzybami rdzawnikowymi. Nie ma ograniczeń do stosowania na jakimkolwiek etapie rozwoju rośliny. Sprzedawany w formie koncentratu do rozprowadzania wodą.

Himal (dawniej Bioczos BR) – ekstrakt z czosnku stosowany głównie w uprawie warzyw. Skutecznie odstrasza szkodniki: śmietki, pchełki, mszyce i połyśnicę marchwiankę . Zwalcza m.in. porażenia sałaty szarą pleśnią i choroby roślin dyniowatych: mączniaka rzekomego i prawdziwego oraz bakteryjną plamistość owoców. Oferowany jest w postaci 10 gramowych kostek, które rozkłada się między roślinami. Do sporządzania roztworów wodnych producent zaleca swoje ogrodnicze mydło o silnym zapachu czosnku, którego, choć wciąż jest produktem ekologicznym, nie można zaliczyć do kategorii Bio (ekstrakty roślinne są dodawane do mydła potasowego).

Bio-Baumanstrich (dawniej Bio Blatt 25 EC) – preparat grzybobójczy na bazie lecytyny sojowej. Zwalcza mączniaka prawdziwego. Skuteczny zwłaszcza w uprawach warzywniczych i kwiatowych. Oferowany w postaci koncentratu do sporządzania roztworu wodnego.

Biochikol 020 PC – preparat nowej generacji, zawierający naturalny chitosan pozyskiwany z pancerzy skorupiaków morskich. Przeznaczony do ochrony roślin warzywnych i ozdobnych przed chorobami wirusowymi, bakteryjnymi i grzybowymi oraz pszenicy ozimej i jęczmienia jarego przed chorobami grzybowymi. Oferowany w postaci żelu do sporządzania roztworów wodnych. Może być stosowany jako oprysk, lub służyć do podlewania roślin. Ma właściwości pobudzające mechanizmy obronne roślin, zatem producent zaleca stosowanie preparatu profilaktycznie.

owocówka jabłkóweczkaCarpovirusine SC – preparat przeznaczony do niszczenia owocówki jabłkóweczki i owocówki śliwkóweczki. Jest swoistą szczepionką – został oparty o odpowiednio zmodyfikowany wirus granulozy. By był skuteczny, drzewa owocowe należy opryskiwać dokładnie według zaleceń producenta. Preparat sprzedawany w postaci koncentratu do rozcieńczania wodą.

Biobit 3.2 WP oraz Dipel 3.2 WP – biologiczne środki owadobójcze o działaniu żołądkowym na bazie toksycznego dla owadów białka wytwarzanego przez bakterie glebowe. Obydwa preparaty mają identyczny skład. Zalecane są do zwalczania gąsienic motyli na warzywach (min. popularnych bielinków), drzewach owocowych oraz uprawach zielarskich. Dystrybuowane w formie proszku do sporządzania zawiesiny wodnej.

Spruzit 04 EC oraz Spruzit DP – preparaty zawierają pyretrynę – nietrwałą substancję toksyczną pochodzenia roślinnego. Należy je stosować późnym popołudniem, ponieważ pyretryna szybko rozpada się pod wpływem światła. Spruzit DP zwalcza większość szkodników warzyw. Spruzit 04 EC zalecany jest przez producenta do stosowania w uprawach amatorskich. Zwalcza mszyce, wciornastki, gąsienice żerujące na liściach, mączlika szklarniowego oraz kwieciaki. Preparaty oferowane są w formie koncentratu do sporządzania emulsji wodnej.

 • Zobacz galerie zdjęć według kolorów:
Oceń artykuł:
 • bardzo słabe
 • słabe
 • średnie
 • dobre
 • bardzo dobre
4,33 / 6 głosów
Dziękujemy za oddanie głosu.

Czytaj więcej:

Choroby i szkodniki roślin

Choroby i szkodniki roślin

Owady i pajęczaki mogą przewędrować z sąsiednich ogrodów, a zarodniki grzybów przenosi wiatr. Przeczytaj cały artykuł

Choroby agrestu i porzeczki

Choroby agrestu i porzeczki

Każdy miłośnik agrestu i porzeczek powinien umieć rozpoznawać oraz zwalczać choroby tych roślin. Przeczytaj cały artykuł

Choroby drzew owocowych

Choroby drzew owocowych

Każdy z nas marzy o zdrowych i dorodnych owocach z własnego sadu. Co jednak robić, kiedy pojawiają się choroby drzew... Przeczytaj cały artykuł

Opryskiwacze do roślin

Opryskiwacze do roślin

Przy chorobach roślin lub inwazji szkodników w ogrodzie najskuteczniejszym rozwiązaniem są chemiczne środki ochrony. Przeczytaj cały artykuł

Ochrona przed owadami i ślimakami

Ochrona przed owadami i ślimakami

Osy, pszczoły oraz muchy chociaż małe, mogą bardzo uprzykrzyć czas spędzany na świeżym powietrzu. Przeczytaj cały artykuł

Jak chronić rośliny bez chemii. Przepisy na naturalne preparaty

Jak chronić rośliny bez chemii. Przepisy na naturalne preparaty

Moda na ekologię i zdrowy tryb życia wkroczyła również do ogrodów. Choć może się to wydawać... Przeczytaj cały artykuł

Komentarze (3)

 1. marta_p

  zastanawiałam się co to za gąsieniczki żrą moje kwiatki, a Wasze zdjęcie wyjaśniło sprawę ;-) chociaż nie wiem czy potraktuję je jakimś biopreparatem, bo jakoś szkoda mi motyli. Nawet jeśli ich gąsienice są wredne ;-)

  Zamknij

  Zgłoś nadużycie

 2. Myślę podobnie, staram się nie używać chemicznych środków na moich roślinach, jedyne czego używam to różnego rodzaju odżywek do roślin, które też hamują mecz i inne niechciane porosty. Zawsze korzystam z sklepu, który sprzedaje biopreparaty - myślą w taki sam sposób jak ja, czyli aby nie używać chemii w przyrodzie :)

  Zamknij

  Zgłoś nadużycie

 3. Takie preparaty to na pewno bardzo dobry wybór.

  Zamknij

  Zgłoś nadużycie

Zaloguj się, aby dodawać komentarze

E-ściany

E-izolacje

E-instalacje

E-okna

Najpopularniejsze tagi:

Zamów newsletter
Zobacz koniecznie:

W ogrodzie z Andrzejem Piasecznym

x