ukryj

Schody tarasowe z kostki brukowej naturalnie wprowadzają w ogrodowe ścieżki.Taras to miejsce łączące dom z ogrodem. Nieodłącznym elementem tego miejsca są schody tarasowe, które mogą być wykonane np z kostki brukowej.

Schody tarasowe są wizytówką każdego
domu, jako materiał do ich budowy może posłużyć kostka brukowa. Jest świetną alternatywą do standardowych płytek klinkierowych oraz gresowych. Dodatkowo kostkę brukową można położyć na alejkach ogrodowych i podjeździe, co będzie tworzyło harmonijną i spójną całość. Z pewnością takie połączenie będzie bardzo efektowne.

Nawierzchnia schodów idealnie komponuje się z kostką na ścieżce i płytami na tarasie.

Grunt to... podstawa

Przed budową schodów tarasowych powinniśmy dowiedzieć się jak stabilny jest grunt, na którym wybudowany został nasz dom. Najczęściej mówi o tym klasyfikacja gleby. Taka informacja będzie bardzo pomocna wykonawcy podjazdu i ogrodowych alejek, zanim zabierze się do pracy.

Ważny etap prac to dokładne pomiary. Podczas układania elementów brzegowych wykonawca nie rozstaje się z poziomicą i metrówką.

W momencie, gdy mamy słabe podłoże należy je wzmocnić dzięki temu unikniemy kłopotów związanych, np. z wysokim poziomem wód gruntowych, obniżaniem się gruntu i jego ruchami, związanych choćby z porami roku. Schody możemy od razu budować jeśli podłoże jest dobrej jakości.
Pierwszym zadaniem jest wybranie humusu, czyli górnej warstwy gleby, która znajduje się w miejscu, gdzie powstaną schody. Należy je wykorytować do głębokości 20-25 cm i zrobić zasyp piaskowo-cementowy. Jeśli podłoże jest słabe należy wykonać podbudowę z suchego betonu lub zasypki cementowej, która pozwoli zagęścić i wzmocnić grunt.

Głębokość stopnia najlepiej dopasować do wielokrotności wymiarów wypełniającej kostki. Kostkę można stabilizować gumowym młotkiem lub za pomocą deski.

Łatwo jak z klocków

Wykonanie schodów tarasowych nie jest trudne, wystarczą elementy brzegowe i... kostka – najlepiej taka sama, jak na ogrodowych ścieżkach. Bardzo istotny moment to zwymiarowanie stopni. Nie można zapominać też o ustaleniu odpowiednich spadków. Liczba stopni zależy od różnicy jaka jest między tarasem, a poziomem ogrodu. Natomiast głębokość stopnia najlepiej dopasować do wielokrotności rozmiaru wypełniających je kostek dzięki czemu nie będziemy musieli docinać materiału. Jeżeli znamy już wszystkie parametry możemy zacząć od osadzania elementów brzegowych. Trapezowe elementy w systemie Kravento Grande i Kravento Alto przeznaczone są również do budowy schodów. Ich kształt ułatwia precyzyjne kształtowanie łuków i półkoli.
Każdy element brzegowy powinien być osadzony na zaprawie murarskiej lub na wylewce. Najłatwiej osadza się je na suchym lub półsuchym betonie. Ważne jest to, żeby nie kotwiczyć ich bezpośrednio w ziemi, bo jako elementy nośne wymagają stabilnego i mocnego podłoża.
Do mocowania elementów brzegowych stopni należy zaopatrzyć się w poziomicę
i metrówkę, aby na bieżąco monitorować poziom stopni. Następnie wypełniamy kostką brukową. Przy pomocy gumowego młotka najlepiej białego lub bezbarwnego kostkę należy dobić. Można też robić to zwykłym młotkiem, ale przez deskę. Dzięki temu nie uszkodzimy powierzchni kostki.

Przerwy między kostkami wypełniane są czystym piaskiem kwarcowym.Koniec wieńczy dzieło

Na sam koniec przerwy powstałe między kostkami należy wypełnić czystym piaskiem płukanym (kwarcowym). Nie zawiera on nasion, ani zarodników – nie będzie więc później kłopotów
z niechcianymi roślinami pojawiającymi się
w fugach. Czynność zasypywania piaskiem, fugowania oraz szlamowania należy powtórzyć kilkakrotnie. Pozwala to na dokładne wypełnienie
i osadzenie go w przerwach między kostkami. Na małych powierzchniach nie należy używać zagęszczarek ponieważ mogą ją zniszczyć.
Budowa schodów tarasowych może wydawać się banalnie prosta, jednak koniecznie trzeba zaangażować do takich prac profesjonalna ekipę. Można ją sprawdzić u autoryzowanego przedstawiciela kostki. Firma Libet wydaje takie certyfikaty jedynie na jeden rok. Dzięki temu jakość usług wykonawczych jest na bieżąco weryfikowana.

O idealnej aranżacji ogrodu decydują detale...... dlatego wszystkie elementy nawierzchni powinny stanowić przemyślaną kompozycję.

O idealnej aranżacji ogrodu decydują detale i dlatego warto dopasować materiał użyty np. na schodach tarasowych do alejek w ogrodzie.Całość będzie świetnie współgrała, a nasz ogród zachwyci wszystkich naszych gości.

 • Zobacz galerie zdjęć według kolorów:
Oceń artykuł:
 • bardzo słabe
 • słabe
 • średnie
 • dobre
 • bardzo dobre
3,56 / 9 głosów
Dziękujemy za oddanie głosu.

Czytaj więcej:

Kostka brukowa - ogród w barwach lata

Kostka brukowa - ogród w barwach lata

Rozgrzana czerwień zachodzącego słońca, czy jasne beże piaszczystych plaż to barwy, które nadano kostkom... Przeczytaj cały artykuł

Elegancka kostka brukowa

Elegancka kostka brukowa

Wykorzystywane do aranżacji tarasów i przestrzeni przydomowych płyty i kostki brukowe pozwalają na osiągnięcie... Przeczytaj cały artykuł

Aranżacja nawierzchni

Aranżacja nawierzchni

Przy poszukiwaniu najlepszego projektu dla swojego domu zwykle zwracamy uwagę na urodę i funkcjonalność jego bryły... Przeczytaj cały artykuł

Impregnowana kostka brukowa

Impregnowana kostka brukowa

Bruk-Bet, producent m.in. wyrobów do zabudowy nawierzchni, unowocześnił linię produkcyjną najbardziej szlachetnych... Przeczytaj cały artykuł

Ogród naturalistyczny

Ogród naturalistyczny

Ogród naturalistyczny jest bardzo podobny w swej kompozycji do aranżacji wykonanej w stylu wiejskim. Przeczytaj cały artykuł

Nietypowe ogrody

Nietypowe ogrody

Nietypowe ogrody, które pokazujemy poniżej powstały w miejscowości St Albans, w południowej części hrabstwa Hertfordshir Przeczytaj cały artykuł

Komentarze (2)

 1. Lidia Beksa

  ciekawe

  Zamknij

  Zgłoś nadużycie

 2. Lidia Beksa

  ciekawe

  Zamknij

  Zgłoś nadużycie

Zaloguj się, aby dodawać komentarze

E-łazienki

E-izolacje

E-mieszkanie

E-okna

Najpopularniejsze tagi:

Zamów newsletter
Zobacz koniecznie:

Forsycja – zwiastun wiosny

x