ukryj

skalniak ogrodowy Skalniaki są coraz popularniejszymi elementami ozdobnymi, tworzonymi w nasłonecznionych, reprezentacyjnych przestrzeniach ogrodowych.

Odpowiednio zaprojektowany ogródek skalny, tworzy unikalną ozdobę aranżacji tradycyjnych oraz nowoczesnych. Jednak, aby wyglądał estetycznie przez cały rok, należy odpowiednio skomponować rośliny.

Dobór roślin kwitnących wiosną

Bergenia – dobrze wzrasta w pełnym słońcu, choć nie ma dużych wymagań (może rosnąć także w cieniu i półcieniu, na dowolnej glebie). Wytwarza różowawe kwiaty, zakwitające już w marcu.
Miłek wiosenny – odpowiada mu miejsce dobrze nasłonecznione, w kwietniu tworzą się bujne, żółtawe kwiaty, zanikające dopiero latem.
Skalnica Arendsa – dobrze rośnie w miejscach zacienionych, na żyznej, próchniczej i wilgotnej glebie. Kwitnie od kwietnia do maja, wytwarzając białe, różowe lub purpurowe kwiaty.
Rogownica kutnerowata
– wyróżnia się charakterystycznymi srebrno-szarymi, filcowatymi liśćmi. Kwitnie na biało, w maju i czerwcu. Dobrze rośnie w miejscach nasłonecznionych, nawet na ubogiej glebie.
Wrzosiec – gęsto ukrzewiona roślina, charakteryzująca się długim okresem kwitnienia. Pierwsze zalążki kwiatostanu pojawiają się w marcu, zanikając dopiero pod koniec sierpnia. Podobnie jak wrzosy, preferują kwaśną glebę.
Zawilec alpejski – kwitnie na przełomie maja i czerwca, wytwarzając drobne, niebieskie, czerwone, lub żółtawe kwiaty. Lubi miejsca delikatnie zacienione.

wrzośce kwitną już w marcuskalnica Arendsa

rozchodnik ostryDobór roślin kwitnących latem

Aksamitka wąskolistna – tworzy liczne, żółtawe bądź pomarańczowe kwiaty. Kwitnie przez cały sezon letni. Od innych aksamitek odróżnia ją delikatniejszy pokrój.
Goździk skalny – ma czerwonawe kwiaty, pojawiające się pomiędzy czerwcem, a sierpniem. Dobrze znosi duże nasłonecznienie.
Lnica bluszczykowata – kwitnienie rozpoczyna w czerwcu, tworząc liczne, żółte kwiaty, zanikające we wrześniu. Roślina ta może rosnąć w miejscach słonecznych, jest bardzo tolerancyjna różne rodzaje gleby.

Dobór roślin kwitnących jesienią

Pozłotka – jej kwiatostan barwi się na żółto, pomarańczowo oraz czerwono. Zawiązki kwiatów tworzą się wczesnym latem i są widoczne do pierwszych, jesiennych przymrozków.
Rojnik ogrodowy – jego liście o czerwonawych brzegach tworzą duże rozety. Z nich, na pojedynczych, długich pędach, wyrastają różowe kwiaty. Kwitnie w lipcu i sierpniu. Najlepiej rośnie na jałowych i suchych glebach.
Rozchodnik ostry – preferuje miejsca nasłonecznione i suche oraz piaszczyste gleby. Od czerwca do lipca wytwarza drobne, żółte kwiaty.
Wrzos – lubi miejsca nasłonecznione. W zależności od odmiany, jego kwiaty mogą przybierać różnorodną barwę: od bieli, aż po intensywną czerwień. Kwitnienie rozpoczyna wczesnym latem, kończąc je dopiero we wrześniu.

wrzosPielęgnacja skalniaka

Gdy zdecydujemy się na konkretne rośliny, powinniśmy wysadzić je do gruntu o odpowiadającej danemu gatunkowi porze roku. Warto pamiętać, że w szczelinach kamiennych, mogą być umieszczane jedynie rośliny bardzo młode, które posiadają drobne, ale silne i w pełni rozwinięte korzenie. Przez pierwszy miesiąc, po wsadzeniu roślin, należy delikatnie podlewać skalniak, aby sadzonki dobrze się ukorzeniły.
Aby rośliny harmonizowały ze sobą, zapewnić większą odległość pomiędzy sadzonkami - większość roślin roślin skalniakowatych szybko rozrasta się.

 • Zobacz galerie zdjęć według kolorów:
Oceń artykuł:
 • bardzo słabe
 • słabe
 • średnie
 • dobre
 • bardzo dobre
3,50 / 4 głosów
Dziękujemy za oddanie głosu.

Czytaj więcej:

Ogród skalny - alpinarium

Ogród skalny - alpinarium

Ogród skalny to inaczej alpinarium. Buduje się go ze skał, kamieni i ziemi tak, aby odtworzył górskie środowisko. Przeczytaj cały artykuł

Niebieskie kwiaty

Niebieskie kwiaty

Sadząc i siejąc rośliny ogrodowe najczęściej tworzymy wielobarwne kompozycje. Oryginalnym pomysłem jest jednak ... Przeczytaj cały artykuł

Jak urządzić ogród w stylu francuskim

Jak urządzić ogród w stylu francuskim

Francuski styl aranżacji ogrodu, zwany także formalnym, powstał w XVII wieku. Dzięki swojej oryginalności bardzo... Przeczytaj cały artykuł

Huśtawka w ogrodzie

Huśtawka w ogrodzie

Huśtawki są ważnym elementem wyposażenia wielu aranżacji ogrodowych. Lubią je nie tylko dzieci, ale i dorośli. Przeczytaj cały artykuł

Ogród wiejski - zobacz jak urządzić rustykalny ogród

Ogród wiejski - zobacz jak urządzić rustykalny ogród

Ogród w stylu wiejskim z roku na rok zyskuje nowych zwolenników. Na jego terenie można znaleźć liczne... Przeczytaj cały artykuł

Trawy ozdobne do ogrodu

Trawy ozdobne do ogrodu

Trawy ozdobne należą do grupy roślin wiechlinowatych. Obecnie liczą około 150 gatunków. Niektóre odmiany posiadają kilk Przeczytaj cały artykuł

Komentarze (1)

 1. marta_p

  skalniak to dobry pomysł na zagospodarowanie niewielkiej skarpy w ogrodzie. U mnie jest różnica poziomów między tarasem i ogrodem i właśnie tam zrobiłam fajny skalniaczek. Polecam :-)

  Zamknij

  Zgłoś nadużycie

Zaloguj się, aby dodawać komentarze

E-instalacje

E-mieszkanie

Urządzone.pl

E-okna

Najpopularniejsze tagi:

Zamów newsletter
Zobacz koniecznie:

Jak pielęgnować kaktusy?

x