ukryj

Ogród wiejski - zobacz jak urządzić rustykalny ogród

Tagi: , , ,

wiejsku styl ogroduOgród w stylu wiejskim z roku na rok zyskuje nowych zwolenników. Na jego terenie można znaleźć liczne wielobarwne kwiaty, zioła, sady oraz warzywniki, nawiązujące swoją kompozycją do tradycyjnych wiejskich gospodarstw.

Motywem wiodącym, ogrodu wykonanego w wiejskim stylu jest naturalność, można zatem umieszczać w nim rodzime rośliny, a także drzewka owocowe.

Elementy wystroju wiejskiego ogrodu

W ogrodzie wiejskim można umieszczać wszelkie elementy małej architektury oraz elementy wystroju, stworzone z naturalnych surowców. Drewniane altany, płotki oraz meble ogrodowe można poddać procesowi patynowania, co nadaje im klasycznego i wyszukanego wyglądu. Dobrym pomysłem jest również umieszczenie w ogrodzie elementów wykonanych z polakierowanej wikliny, mogą to być niewielkie ozdoby, krzesła oraz stoły. Należy jednak pamiętać, iż wiklina jest mało odporna na wilgoć oraz działanie silnych promieni UV, z tego względu, najlepiej przechowywać ją w zadaszonych altanach oraz miejscach zabezpieczonych przed opadami atmosferycznymi.
Ścieżki, alejki oraz podjazdy, mogą być wykonane z naturalnego ryflowanego drewna lub kostki imitującej kamień. To drugie rozwiązanie jest bardziej żywotne i polecane szczególnie w aranżacjach zlokalizowanych na terenach wilgotnych i podmokłych.

Przeczytaj też: Jak urządzić ogród na leśnej działce

wiejski ogródek - kwiaty

pomidory

Zioła i warzywa w wiejskim ogrodzie

W tradycyjnej aranżacji wiejskiej powinno znaleźć się miejsce przeznaczone do hodowli aromatycznych ziół oraz rodzimych warzyw. Lawenda, bazylia i mięta są roślinami dość łatwymi w uprawie, lubiącymi delikatnie nasłonecznione miejsca. Ich dużą zaletą są właściwości lecznicze a także szeroki zakres zastosowania w kuchni.
Warzywa w ogrodzie wiejskim to głownie: pomidory, sałata, kapusta, ogórki, pietruszka, marchew, por oraz seler. Rośliny te można hodować w niemal każdym ogrodzie, wystarczy jedynie przeznaczyć odpowiednie miejsce pod ich uprawę. Usytuowanie warzywnika należy dokładnie rozplanować już podczas sporządzania projektu całej aranżacji. Najlepiej, aby zajmował on miejsce w tylnej części ogrodu, z dala od podjazdów samochodowych.

Przeczytaj też: Kiedy i jak sadzić owocowe drzewa i krzewy

Drzewa i krzewy owocowe ogrodzie wiejskim
porzeczka

W przestronnych aranżacjach można spotkać okazałe sady, pełne rodzimych jabłoni, grusz czy wiśni. Jeśli ogród posiada ograniczoną powierzchnie, dobrym pomysłem jest ulokowanie pojedynczych drzewek przy miejscach przeznaczonych do wypoczynku. Dzięki temu uzyskane zostanie wrażenie naturalności, a wyrośnięte drzewka owocowe będą dawały cień, chroniący przed nadmiernym działaniem promieni UV. W wiejskim ogrodzie dobrze wyglądają także krzewy owocowe – porzeczki, czy agrest.

Kwiaty i krzewy ozdobne do wiejskiego ogrodu
W wiejskich ogrodach doskonale wyglądają różnokolorowe kwiaty, większość z nich jest łatwa w uprawie. Z wysokich kwiatów, najczęściej sadzonych najbliżej ścian domów, można zasadzić malwy, ostróżki, słoneczniki, słoneczniczki, dalie i kosmosy. Średnie i niższe piętro utworzy łubin, naparstnice, floksy, rudbekie, nagietki, lwie paszcze, cynie, maciejki, niezapominajki i astry. Doskonale wygląda też groszek pachnący, czy nasturcje pnące się po płotkach, albo innych podporach. Warto też sadzić różę pnące. Z krzewów do wiejskiego ogrodu szczególnie pasuje czarny bez, jaśminowiec oraz lilaki.

astry - popularne marcinki
astry - popularne marcinki

Poprzednie Następne 1 / 9

 • astry - popularne marcinki
 • floksy
 • groszek
 • kosmosy
 • łubin
 • nasturcje
 • rudbekie
 • słoneczniczek
 • słonecznik

 • Zobacz galerie zdjęć według kolorów:
Oceń artykuł:
 • bardzo słabe
 • słabe
 • średnie
 • dobre
 • bardzo dobre
4,75 / 4 głosów
Dziękujemy za oddanie głosu.

Czytaj więcej:

Styl kolonialny na tarasie

Styl kolonialny na tarasie

Styl kolonialny może być ciekawym pomysłem na aranżację naszego tarasu. Przeczytaj cały artykuł

Kolorowe meble ogrodowe

Kolorowe meble ogrodowe

Te kolorowe meble ogrodowe zaprojektował Giancarlo Zema. Przeczytaj cały artykuł

Meble do każdego ogrodu

Meble do każdego ogrodu

Decyzja o wyborze mebli ogrodowych nie jest łatwa. Może dlatego, że ich wybór na rynku jest ogromny. Przeczytaj cały artykuł

Ekomeble ogrodowe

Ekomeble ogrodowe

Ogród jest miejscem, które oferuje świeże powietrze, spokojną atmosferę i, co najważniejsze, bliskość natury. Przeczytaj cały artykuł

Stylowe meble ogrodowe

Stylowe meble ogrodowe

Stylowe meble ogrodowe produkuje amerykańska firma Pottery Barn. Przeczytaj cały artykuł

Przytulny mały taras

Przytulny mały taras

Przytulny mały taras to dodatkowy pokój naszego domu. Warto się zastanowić w jakim stylu go urządzić... Przeczytaj cały artykuł

Komentarze (3)

 1. marta_p

  taki wiejski ogródek od razu przypomina mi wakacje u babci na wsi. Sielsko, spokojnie, a kwiatki i owoce na wyciągnięcie ręki...

  Zamknij

  Zgłoś nadużycie

 2. Dasos

  szkoda, że takie wiejskie ogródki jakoś giną z krajobrazu. Ja jestem ich wielka fanką :-)

  Zamknij

  Zgłoś nadużycie

Zaloguj się, aby dodawać komentarze

E-instalacje

E-mieszkanie

Urządzone.pl

E-okna

Najpopularniejsze tagi:

Zamów newsletter
Zobacz koniecznie:

Pomysł na ogrodzenie

x