ukryj

łubinŁubin (lupinus) należy do grona roślin motylkowatych, jest rozpowszechniony w obu Amerykach i regionie śródziemnomorskim.

Łubin w ogrodzie wygląda bardzo dekoracyjnie. Jego wysokie pędy, ozdobione są różnokolorowymi kwiatami, atrakcyjne są również ciemnozielone, palczaste liście. Łubiny doskonale wyglądają w tradycyjnych, czy wiejskich ogrodach, a duży wybór kolorów sprawia, że ożywiają każdą rabatę. Obecnie występuje około 200 gatunków tych roślin, wśród których można wyróżnić: łubiny ozdobne oraz łubiny uprawne.
Popularne odmiany łubinu:

 • Łubin ogrodowy (Lupinus hybrydus) – został stworzony w wyniku skrzyżowania dziko rosnących gatunków łubinu. Osiąga wysokość do 150 centymetrów, posiada masywne i sztywne pędy, na których usytuowane są motylkowate kwiaty.
  W zależności od rodzaju, kwiaty łubinu ogrodowego mogą przybierać barwę: fioletową, czerwoną, niebieską, pomarańczową, żółtą, białą lub różową. Ich cechą charakterystyczną jest intensywny zapach.
 • Łubin trwały (Lupinus polyphyllus) – to bardzo trwała, wieloletnia odmiana, która jest stosowana, jako roślina ozdoba oraz uprawna.  Najczęściej osiąga wysokość do 120 centymetrów, ma sztywne pręty, na których osadzone są kwiaty o wielu różnorodnych odcieniach, najczęściej niebieskim oraz fioletowym. Niektóre odmiany łubinu trwałego zawierają dużą liczbę alkaloidów, co czyni z nich rośliny trujące.
 • Łubin wąskolistny (Lupinus angustifolius) – jest odmianą uprawną, stosowaną najczęściej, jako pasza dla zwierząt. Charakteryzuje się sztywnymi pędami, pokrytymi drobnymi włoskami, które wznoszą się na wysokość około 60 centymetrów. Kwiaty łubinu wąskolistnego przybierają odcienie błękitu oraz fioletu.

łubin kwitnącyUprawa łubinu ozdobnego

Łubin ozdobny dobrze sprawdza się w rabatach bylinowych,
a także do obsadzenia altan oraz tworzenia nasadzeń naturalistycznych. Roślina ta jest dość łatwa w uprawie i nie wymaga skomplikowanej pielęgnacji.
Wysiew nasion powinien odbywać się pomiędzy drugą połową marca, a majem. W jednym miejscu należy umieszczać po 2-3 nasiona. Łubinowi odpowiada gleba piaszczysta, gliniasta lub próchnicza. Roślina ta bardzo nie lubi przesadzania, dlatego raz usytuowana na danej przestrzeni, powinna w niej pozostać. Odpowiednim miejscem są tereny dobrze nasłonecznione lub lekko zacienione, o średniej wilgotności podłoża.
Młode łubiny można poddać selekcji i usunąć pędy najmniej estetyczne, należy przy tym pamiętać, że roślina tworzy swój kwiatostan pomiędzy czerwcem a lipcem, ale dopiero dwa lata po wsadzeniu. Aby łubin ponowił swoje kwitnienie na jesień, należy systematycznie odrywać jego przekwitnięte kwiaty w okresie letnim. Można jednak zostawić kilka roślin, z który jesienią pozyskamy nasiona. Warto pamiętać, że łubin użyźnia glebę, w której rośnie – wzbogaca ją w azot .

 • Zobacz galerie zdjęć według kolorów:
Oceń artykuł:
 • bardzo słabe
 • słabe
 • średnie
 • dobre
 • bardzo dobre
4,00 / 7 głosów
Dziękujemy za oddanie głosu.

Czytaj więcej:

Liliowce - kwiaty dla każdego

Liliowce - kwiaty dla każdego

Kwitną od wczesnej wiosny do późnej jesieni, znoszą każdą glebę i są odporne na kapryśny klimat, szkodniki i choroby. Przeczytaj cały artykuł

Wiciokrzew - pnącze o słodkim zapachu

Wiciokrzew - pnącze o słodkim zapachu

Płot pachnący landrynkami? Możliwe - wystarczy posadzić przy nim jedną z odmian wiciokrzewu. Przeczytaj cały artykuł

Wiosna w ogrodzie

Wiosna w ogrodzie

Kiedy się pojawiają, nabieramy przekonania, że zima się skończyła - tulipany, prymulki, hiacynty i żonkile. Przeczytaj cały artykuł

Zakładanie ogrodu - zanim wybierzesz rośliny

Zakładanie ogrodu - zanim wybierzesz rośliny

Oferta szkółek i sklepów ogrodniczych jest oszałamiająca. Zanim wybierzesz rośliny, warto zastanowić się jaki ogród... Przeczytaj cały artykuł

Drzewa do małego ogrodu

Drzewa do małego ogrodu

Mały ogród wymaga starannego wybierania drzew i krzewów. Nie ma w nim miejsca na normalne, wysokie i rozłożyste... Przeczytaj cały artykuł

Żółte kwiaty

Żółte kwiaty

Słoneczniczki, rudbekie i nawłoć kanadyjska – popularne i swojskie, w kolorze gorącego słońca, ożywiają ogródki, a... Przeczytaj cały artykuł

Komentarze (1)

 1. Cyperus

  łubin kojarzy mi się ze starymi, wiejskimi ogródkami - takimi ogrodami dzieciństwa. Mam wrażenie, że przestały być modne, a szkoda, bo są bardzo efektowne

  Zamknij

  Zgłoś nadużycie

Zaloguj się, aby dodawać komentarze

E-mieszkanie

E-instalacje

E-łazienki

E-izolacje

Najpopularniejsze tagi:

Zamów newsletter
Zobacz koniecznie:

Pojemniki na kwiaty – 15 pomysłów

x