ukryj

Ogrodzenia z gabionów są coraz popularniejsze. Te surowe w formie ogrodzenia pasują przede wszystkim do nowoczesnej architektury.

ogrodzenie z gabionówGabion to wypełniony kosz z metalowej siatki. W zależności od wypełnienia może pełnić rozmaite funkcje - może być kwiatową donicą, skalniakiem, ławką, ogrodowym stołem, obudową grilla, czy altanki. Gabiony nie są niczym nowym. Już w XIX wieku wykorzystywano je jako podpory, elementy służące do regulowania rzek i zapory na polach bitwy w krajach śródziemnomorskich i Niemczech. Stopniowo znajdywano dla nich nowe zastosowania, wykorzystując ich podstawowe właściwości - dużą stabilność, masywność, trwałość i szczelność. Budowanie ogrodzeń z gabionów jest stosunkowo nowym pomysłem, jednak zdobywającym coraz większą popularność.

Ogrodzenia z metalowej siatki wypełnione kamieniami czy gruzem są nie tylko efektowne, lecz również łatwe w wykonaniu, a dodatkowo można je budować na nierównym podłożu. Ponadto ogrodzenia z gabionów są dźwiękoszczelne - dobrze chronią dom od ulicznych hałasów. Gabion jest wypełniony materiałem o dużej rozpraszalności akustycznej - nierówne brzegi wypełnienia powodują, że fale akustyczne są rozpraszane w całości na zewnętrznej ścianie gabionowego płotu, w związku z czym nie występuje zjawisko przenoszenia ich przez przegrodę.

ogrodzenie gabionowe wypełnione kamieniamigabion

Ogrodzenia z gabionów - kosz przy koszu

Ogrodzenie gabionowe powstaje z koszy z metalowej siatki układanych obok siebie. W zależności od gęstości oczek i wzoru siatki można osiągać rozmaite efekty dekoracyjne. Wypełnienie gabionów stanowią kamienie lub tłuczeń kamienny (rozwiązania najpopularniejsze), tłuczeń szklany, gruz, jednak nic nie stoi na przeszkodzie, by gęsto pleciony gabion wypełnić od góry ziemią, w której zostaną zasadzone rośliny - w ten sposób można uzyskać kwitnący płot. Ogrodzenie z gabionów ma dość nowoczesny wygląd, zatem raczej pasuje do modernistycznej architektury, jednak da się je również wkomponować w bardziej tradycyjny styl posesji - zależy to głównie od rodzaju i koloru gabionów użytych do budowy ogrodzenia oraz materiału stanowiącego ich wypełnienie. Gdy w gabionowym płocie zastosujemy warstwy ziemi i obsadzimy go kwitnącymi roślinami okrywowymi, płot da się wpisać nawet w wiejski krajobraz. Plusem gabionów jest to, że są wyjątkowo łatwe w montażu i nie potrzebują fundamentów, ani niwelowania całości terenu przed budową płotu. Wystarczy wyrównać odcinki gruntu, na których zostaną ustawione poszczególne kosze na długości odpowiadającej pojedynczemu elementowi, ustawić gabiony obok siebie i wypełnić je wybranym kruszywem. Osiądą same pod wpływem własnego ciężaru. Tak wykonany płot będzie miał "schodki" w górnej linii, co jednak nie wpływa na estetykę ogrodzenia, a często jest dodatkowym elementem dekoracyjnym. Jedynie w przypadku, gdy chcemy mieć idealnie poziomą górną linię płotu trzeba wyrównać i zagęścić grunt w linii ogrodzenia, aby kosze osiadały równomiernie.

dekoracyjne gabionygabiony w połączeniu z drewnem

Gabiony - ogrodzenie z plecionki

Na rynku dostępne są gabiony wykonane z siatki zgrzewanej i plecionej o bardzo zróżnicowanych wzorach i wielkości oczek. Wybór wzoru oczek zależy wyłącznie od efektu dekoracyjnego, jaki chcemy osiągnąć. Ich gęstość i wielkość powinna być jednak uzależniona od rodzaju kruszywa, którym chcemy wypełnić gabion - jeśli będą to kamienie, można wybrać siatkę o dużych oczkach, jeśli ziemia, w której zostaną zasadzone rośliny, siatka musi być gęsta, by wypełnienie nie wypadało między oczkami. Do budowy ogrodzeń zalecane są gabiony z siatki plecionej, gdyż mają minimalną ilość lutów połączeniowych (punktów zgrzewania) narażonych na korozję pod wpływem warunków atmosferycznych. Dodatkowo na płot warto wybierać kosze wykonane z drutu nie tylko ocynkowanego, lecz dodatkowo powleczonego ochronną powłoką z PCW - ich dodatkową zaletą jest to, że zewnętrzna powłoka z PCW może mieć dowolną barwę, podczas gdy gabiony z drutu ocynkowanego zazwyczaj są szare.gabiony nadają się nie tylko na ogrodzenie. Można z nich robić m.in. schody w ogrodzie.
Z doborem rozmiaru koszy do budowy płotu nie będzie problemu. Na rynku są oferowane gabiony ogrodzeniowe o standardowej wysokości 1-3 m, długości
1-5 m i szerokości 0,5-1 m, przy czym większość z nich można swobodnie przycinać co 5 cm.

Gabion - płot ekonomiczny

Ogrodzenie z gabionów to jeden z najbardziej ekonomicznych sposobów budowania płotu. Metr bieżący takiego ogrodzenia kosztuje obecnie ok. 200 zł, z czego 150 zł to koszt kosza, a 50 zł to koszt kamieni lub żwiru do ich wypełnienia oraz robocizny (jeśli nie ustawiamy koszy samodzielnie). Gabiony można wypełniać jednak również w sposób oszczędnościowy: np. ustawiając ozdobne, kamienne płyty przy siatce, a do środka sypiąc gruz z budowy domu. Przeciętnie na metr sześcienny gabionu potrzeba od półtora do dwóch ton materiału wypełniającego - nie są to zatem duże kwoty, zakładając, że obecnie tona żwiru kosztuje przeciętnie ok. 30 zł, a taka sama ilość kamiennego tłucznia ok. 60 zł.

 • Zobacz galerie zdjęć według kolorów:
Oceń artykuł:
 • bardzo słabe
 • słabe
 • średnie
 • dobre
 • bardzo dobre
3,67 / 15 głosów
Dziękujemy za oddanie głosu.

Czytaj więcej:

Kamień naturalny w ogrodzie

Kamień naturalny w ogrodzie

Kamień naturalny w ogrodzie stosowany jest do wykańczania elewacji, cokołów, tarasów, schodów i elementów... Przeczytaj cały artykuł

Ogrodzenie z klinkieru – jak je właściwie wymurować?

Ogrodzenie z klinkieru – jak je właściwie wymurować?

Gdy budowa domu będzie zakończona, a inwestorzy złapią finansowy oddech, warto pomyśleć o efektownym, murowanym... Przeczytaj cały artykuł

Ogrodzenia metalowe

Ogrodzenia metalowe

Ogrodzenia metalowe kute czy systemowe? Klasyczna siatka, a może kamienny gabion? Przeczytaj cały artykuł

Ogrodzenie z desek

Ogrodzenie z desek

Ogrodzenie z desek drewnianych jest atrakcyjne wizualnie, jednak trzeba się liczyć z koniecznością... Przeczytaj cały artykuł

Ogrodzenia metalowe - konserwacja

Ogrodzenia metalowe - konserwacja

Ogrodzenia metalowe są trwałe i uniwersalne. Narażone są jednak na korozję i przed nią trzeba je chronić. Przeczytaj cały artykuł

Ogrodzenie kompozytowe

Ogrodzenie kompozytowe

Ogrodzenia ażurowe z kompozytu drewnianego to produkt firmy Plastivan. Przeczytaj cały artykuł

Komentarze (0)

 1. wanilia111

  Ogrodzenia gabionowe i gabiony w ogóle prezentują się naprawdę pięknie. Koniecznie muszę pomyśleć o ich montażu na wiosnę, zaraz grille, posiadówki na swieżym powietrzu ;) Znajomi będą zachwyceni. Najtańsze można chyba zamówić na http://www.ogrodzeniabramyinfo.com/ .

  Zamknij

  Zgłoś nadużycie

 2. kamienie_wroclaw

  mi się bardzo podobają takie ogrodzenia :) sama mam takie, łączone z drewnianym panelem i świetnei się prezentuje :) robiła mi firma mm ogród i dom i zdecydowanie polecam :)

  Zamknij

  Zgłoś nadużycie

 3. Manka83

  Ogrodzenia gabionowe faktycznie są dość ładne, ale wydaje mi się, że mogą trochę przytłaczać jeśli otaczają niewielki teren. U moich są siadów niedawno montowała firma http://ergo-invest.pl i jak na razie są zadowoleni. Przede bardzo wszystkim chwalą szybką robocizną.

  Zamknij

  Zgłoś nadużycie

Zaloguj się, aby dodawać komentarze

E-dach

E-łazienki

E-mieszkanie

E-ściany

Najpopularniejsze tagi:

Zamów newsletter
Zobacz koniecznie:

Pojemniki na kwiaty – 15 pomysłów

x