ukryj

Prymulka (łac. primula) jest byliną ogrodową z rodziny pierwiosnkowatych, często nazywanymi pierwiosnkami. Rośliny te pochodzą z umiarkowanie ciepłych rejonów Europy oraz Azji.

prymulki żółteprymulki fioletowe

Kwiaty prymulki wyrastają bardzo wcześnie, niektóre odmiany zakwitają już w marcu, inne, takie jak Primula officinalis, rozpoczynają kwitnienie w kwietniu i maju. Pierwiosnki mają pojedyncze liście oraz rurkowaty, pięciolistny kwiatostan, ich ubarwienie jest bardzo różnorodne i przybiera najczęściej odcienie żółci, błękitu, różu oraz czerwieni.

Uprawa prymulek

Prymulki najlepiej wyrastają w miejscach delikatnie osłoniętych przed silnymi promieniami słonecznymi. Gleba powinna być dość ciężka i dobrze nawodniona, najlepiej sprawdza się podłoże lekko gliniaste zawierające duże ilości próchnicy. Prymulki japońskie oraz kwieciste preferują glebę bogatą w wapń.

Prymulki wymagają częstego podlewania - w czasie letnich upałów najlepiej nawadniać je trzy razy na dobę.

prymulkikolorowe prymulki

Przed nastaniem jesiennych przymrozków, prymulki najlepiej osłonić liśćmi bądź torfem - są one mało odporne na działanie niskich temperatur.
Rozmnażanie prymulek polega na wysianiu nasion, które powinno się odbywać w okresie jesiennym (od września do listopada). Nasiona dobrze jest wysiewać w dość niskiej temperaturze. Niektóre odmiany prymulek mogą wykiełkować wraz z nastaniem wiosny, inne dopiero po kilku latach.
Rozmnażanie prymulek może się odbywać także przez podział kęp. Jest to bardzo skuteczny i szybki sposób, który powinien być wykonywany w okresie wiosennym, najlepiej na przełomie maja i czerwca.

prymulka kwiatprymulka kwiat

Szkodniki i choroby roślin

Szara pleśń - jest chorobą grzybiczą, objawiającą się powstaniem szarawego nalotu na powierzchni liści. Aby zapobiec jej powstaniu, należy opryskiwać prymulki preparatami przeciwgrzybicznymi. Jeśli na powierzchni liści pojawi się szary nalot, należy niezwłocznie usunąć zaatakowane łodygi, aby nie dopuścić do rozprzestrzenienia się choroby.
Przędziorki i mszyce - są szkodnikami atakującymi powierzchnie prymulek. Można je usunąć poprzez opryskiwanie specjalnie dobranymi preparatami. W przypadku przędziorków, najczęściej wystarczy zwiększyć wilgotność podłoża.

 • Zobacz galerie zdjęć według kolorów:
Oceń artykuł:
 • bardzo słabe
 • słabe
 • średnie
 • dobre
 • bardzo dobre
4,29 / 7 głosów
Dziękujemy za oddanie głosu.

Czytaj więcej:

Jak komponować byliny?

Jak komponować byliny?

Byliny są ozdobne, nawet gdy nie kwitną, a ich liście stanowią tło dla innych roślin. Z bylin łatwo stworzyć piękne... Przeczytaj cały artykuł

Ogród leśny - jak urządzić ogród na leśnej działce

Ogród leśny - jak urządzić ogród na leśnej działce

Chłód cienia i wilgoć w ogrodzie leśnym stwarza niepowtarzalne warunki od uprawy tych gatunków, które... Przeczytaj cały artykuł

Surfinie - uprawa

Surfinie - uprawa

Surfinie zachwycają feerią barw, dekoracyjnością kwiatów i wydzielanym przez nie intensywnym, słodkim zapachem. Przeczytaj cały artykuł

Truskawki - uprawa i odmiany

Truskawki - uprawa i odmiany

Jeden z najpopularniejszych owoców na polskich stołach - truskawka - w rzeczywistości nie jest owocem w rozumieniu... Przeczytaj cały artykuł

Zakładanie ogrodu - zanim wybierzesz rośliny

Zakładanie ogrodu - zanim wybierzesz rośliny

Oferta szkółek i sklepów ogrodniczych jest oszałamiająca. Zanim wybierzesz rośliny, warto zastanowić się jaki ogród... Przeczytaj cały artykuł

Konwalie - uprawa

Konwalie - uprawa

Mimo, iż kwiat konwalii może kojarzyć się wielu z nas jedynie z gęstym, zacienionym lasem - okazuje się, że jest to... Przeczytaj cały artykuł

Komentarze (3)

 1. magda_mm

  z prymulkami polecam taki patent - zimą kupuje się prymulkę w doniczce (bywają w kwiaciarniach i supermarketach) i stawia np. na parapecie. Ona sobie kwitnie i "robi" wiosnę w mieszkaniu. Wiosną, jak przekwitnie, eksmituje się ją do ogródka (swojego, albo znajomych) i tam będzie kwitła jeszcze przez parę sezonów :-)

  Zamknij

  Zgłoś nadużycie

 2. kinga_rr

  kupiłam ostatnio piękne prymulki - ale liście mają bardziej jak pelargonia... Czy ktoś wie co to jest - jakaś krzyżówka, czy co?

  Zamknij

  Zgłoś nadużycie

 3. Dasos

  hej, to nie krzyżówka z pelargonią, ale pierwiosnek kubkowaty (rzeczywiście wygląda myląco, ale bardzo efektownie)

  Zamknij

  Zgłoś nadużycie

Zaloguj się, aby dodawać komentarze

E-instalacje

E-ściany

Urządzone.pl

E-okna

Najpopularniejsze tagi:

Zamów newsletter
Zobacz koniecznie:

Gry i zabawy do ogródka

x