ukryj

konwalia majowaMimo, iż kwiat konwalii może kojarzyć się wielu z nas jedynie z gęstym, zacienionym lasem - okazuje się, że jest to roślina nadająca się do uprawy w ogrodzie, na działce lub nawet w doniczce.

Nie ma raczej osoby, która do skromnego białego kwiatka o intensywnym zapachu podeszłaby bez zachwytu lub dozy sympatii. 
Nowoczesne technologie upraw pozwalają dzisiaj, na pozyskiwanie urokliwych, kwitnących konwalii przez okrągły rok kalendarzowy. Jednak uprawa tej byliny w przydomowych ogrodach bywa kłopotliwa.

Od czego zacząć?

Przede wszystkim trzeba się zaopatrzyć
w sadzonki lub nasiona konwalii. Są one sprzedawane w sklepach ogrodniczych lub na giełdach kwiatowych. Pamiętajmy jednak, że kwiatostanu o urzekającym zapachu nie uzyskamy raczej w pierwszym roku po nasadzeniu. Konwalia jest rośliną, która najpierw intensywnie rozwija swój system korzeniowy, a dopiero
w późniejszej fazie wyłania się ponad powierzchnię ziemi i zaczyna kwitnąć. Powyższe uwarunkowania rozwojowe byliny prowadzą często do kłopotów z nadmiernym jej rozrastaniem
się w miejscach, w których jej nie chcemy.

kwiaty konwalii

Wysiew nasion konwalii

Wysiewu nasion konwalii powinno dokonywać się w temperaturze nie niższej niż 20ºC. Tylko wówczas bylina jest w stanie wzejść po około dwóch tygodniach od posadzenie nasion.

Wysiewać możemy bezpośrednio do przygotowanego gruntu w ogrodzie, jak również do skrzynki. Ostatnie rozwiązanie wydaje się być praktyczniejsze, ponieważ roślinę można wysiać w każdym dowolnym momencie i przetrzymywać w ogrzewanym pomieszczeniu, aż do czasu nastania wyższych temperatur na zewnątrz.

Konwalie - sadzonki

Sadzonki konwalii dostaniemy bez trudu niemal w każdym sklepie ogrodniczym, a nawet w osiedlowym supermarkecie. Sadzimy je w uprzednio przygotowaną glebę, przewidując fakt, że mogą się rozrastać, tworząc dywanowe kobierce ze swych charakterystycznych liści w kształcie eukaliptusa.

Pamiętajmy:

Białych kwiatów w kształcie dzwoneczków o charakterystycznym zapachu, intensywniejszym porą popołudniową i tuż przed zmierzchem możemy spodziewać się dopiero po trzech, czterech latach po założeniu uprawy. Konwalia nie jest rośliną wymagającą szczególnie starannej pielęgnacji i jej zaistnienie w ogrodzie uda się nawet początkującym ogrodnikom, ale za to wymaga cierpliwości w oczekiwaniu na kwitnienie.

konwalia kwitnącaWybór miejsca

Konwalia może dobrze rosnąć praktycznie w każdym miejscu ogrodu. Jest to uwarunkowane jej pierwotnym, leśnym pochodzeniem. Jednakże im bardziej osłonimy ją od słońca
i zacienimy - będzie ona miała więcej liści. Kwiat natomiast staje się bujniejszy, jeśli docierają do niego promienie słoneczne.
Na założenie uprawy konwalii doskonale nadają się miejsca
w pobliżu płotów, parkanów ogrodowych i obszary usytuowanie pod drzewami. Istotą sprawy pozostaje, aby wybrane miejsce było półcieniste.
Konieczne okazuje się również wyznaczenie konwalii granic, gdzie może ona rozmnażać swoje kłącza. Można tego dokonać za sprawą wkopanego w ziemię krawężnika. Konwalie można też posadzić z dala od innych roślin ogrodowych.

Przy zastosowaniu odpowiednich metod uprawy - możliwe jest stworzenie w ogrodzie iście fantazyjnych, dywanowych kształtów, regulowanych przez bujną, ciemnozieloną barwę konwaliowych liści, zasychających dopiero pod koniec sierpnia.

Gleba i nawożenie

Konwalia pobiera składniki mineralne z gleby głównie w okresie letnim, tj. od czerwca do sierpnia. Toleruje praktycznie każdy rodzaj gleby, jednak najlepsza dla konwalii jest gleba przepuszczalna wodę, żyzna i typowo próchnicza.

Właściwe nawożenie sprzyja rozwojowi kłączy, liści lub samego kwiatostanu. Abyśmy mogli poddać się czarującemu zapachowi kwiatu konwalii - zaleca się wapnowanie gleby, przy czym należy zaznaczyć, iż zabieg ten hamuje jednocześnie rozwój wegetatywny byliny.

Konwalia choruje rzadko, rzadko też atakują ją szkodniki roślin. Dlatego właśnie uchodzi za roślinę dobrą do uprawy nawet dla laika w kwestii ogrodnictwa.

konwalia w ogrodziekonwalie w ogrodzie

Ciekawostki

Ta niezwykle niewinnie wyglądająca roślina ma zarówno właściwości lecznicze, jak i silnie trujące. Kwiaty konwalii stosuje się jako olejek eteryczny dodawany do perfum lub jako jeden ze składników tabaki. Ponadto bylina uchodzi w ziołolecznictwie za środek nasercowy, moczopędny i lekko uspakajający. Znawcy przestrzegają jednak jednogłośnie przed możliwością przedawkowania specjału.

Uwaga:

Jeżeli w ogrodzie, w którym rosną konwalie przebywają małe dzieci, należy uważać, aby nie wzięły do buzi, np. dzwoneczka konwalii - może to doprowadzić do zatrucia pokarmowego.

Na świecie odnotowano również przypadki śmiertelne wśród najmłodszych, nawet po wypiciu wody z wazonu, w którym stały cięte kwiaty konwalii.

Widać, ta urokliwa roślina potrafi wabić, zachwycać, ale jednocześnie jest w stanie wyrządzić niemałą krzywdę.

 • Zobacz galerie zdjęć według kolorów:
Oceń artykuł:
 • bardzo słabe
 • słabe
 • średnie
 • dobre
 • bardzo dobre
4,17 / 18 głosów
Dziękujemy za oddanie głosu.

Czytaj więcej:

Goździki ogrodowe

Goździki ogrodowe

Były ukochanymi kwiatami ery gierkowskiej, być może dlatego, gdyż są to jedne z najtrwalszych kwiatów ciętych. Przeczytaj cały artykuł

Sasanki - zwiastuny wiosny

Sasanki - zwiastuny wiosny

Sasanki zazwyczaj kojarzymy z fioletowymi dzwonkami - symbolami wiosny. Przeczytaj cały artykuł

Cantedeskie - królowe Afryki

Cantedeskie - królowe Afryki

Cantedeskie są kapryśne, niełatwe w uprawie i podatne na choroby, jednak ich urok potrafi wynagrodzić trud... Przeczytaj cały artykuł

Jak komponować byliny?

Jak komponować byliny?

Byliny są ozdobne, nawet gdy nie kwitną, a ich liście stanowią tło dla innych roślin. Z bylin łatwo stworzyć piękne... Przeczytaj cały artykuł

Ogród leśny - jak urządzić ogród na leśnej działce

Ogród leśny - jak urządzić ogród na leśnej działce

Chłód cienia i wilgoć w ogrodzie leśnym stwarza niepowtarzalne warunki od uprawy tych gatunków, które... Przeczytaj cały artykuł

Truskawki - uprawa i odmiany

Truskawki - uprawa i odmiany

Jeden z najpopularniejszych owoców na polskich stołach - truskawka - w rzeczywistości nie jest owocem w rozumieniu... Przeczytaj cały artykuł

Komentarze (1)

 1. Cyperus

  U mnie w ogrodzie konwalie już pachną! Jak zwykle przepięknie, ale rzeczywiście rozrastają się jak szalone ;-)

  Zamknij

  Zgłoś nadużycie

Zaloguj się, aby dodawać komentarze

E-mieszkanie

E-ściany

Urządzone.pl

E-dach

Najpopularniejsze tagi:

Zamów newsletter
Zobacz koniecznie:

Jak walczyć ze szkodnikami w ogrodzie

x