ukryj

usuwanie chwastów

Pielęgnacja ogrodu nie musi być trudna i pracochłonna. Znajomość kilku sposobów może usprawnić pielęgnację rabat i sprawić, że będziemy cieszyć się kolorowym ogrodem niewielkim nakładem pracy i czasu. Ważne, aby nie powstały zaległości, gdyż ich nadrobienie będzie kłopotliwe.

Jak pozbyć się chwastów

 • Zapobiegamy wzrostowi chwastów

Aby ogród był łatwy do utrzymania, chwasty nie powinny mieć w nim warunków do rozwoju. Ich wzrostowi sprzyja spulchniona i odsłonięta gleba, dlatego należy okryć ją rozdrobnioną korą, posadzić rośliny okrywowe lub połączyć oba sposoby. Aby obszary odsłonięte ochronić przed chwastami, należy płytko je motykować. Dzięki temu zniszczymy młode siewki chwastów - zawsze łatwiej zapobiegać niż zwalczać.

 • Walczymy z już wyrośniętymi

Jeśli na rabacie pojawią się wieloletnie chwasty, poszczególne rośliny należy potraktować herbicydem systemicznym zawierającym glifosat. Należy się z nim obchodzić uważnie, ponieważ jeśli spryskamy nim uprawiane rośliny, one też zginą. Zabiegi z herbicydem wymagają staranności i kilku powtórzeń, ale na dłuższa metę są skutecznym sposobem na pozbycie się chwastów.

przygotowania do sadzenia kwiatów

Zwalczając pędy pnących i rozłogowych chwastów, możemy zastosować dwie metody. Pnączom możemy pozwolić wspiąć się na tyczki, a następnie po położeniu pędów na folii polietylenowej spryskać je herbicydem. Możemy także pędy roślin włożyć do worka i wtrysnąć do jego wnętrza herbicyd. Worek zdejmujemy, gdy oprysk wyschnie, a chwasty pozostawiamy na kilka tygodni, aby preparat dostał się do ich systemu korzeniowego i zniszczył go.

 • Wokół roślin ozdobnych

Jeśli chwasty otoczą małe rośliny ozdobne, można nakryć je wiadrem, aby ochronić przed szkodliwym działaniem trucizny, następnie opryskujemy chwasty herbicydem kontaktowym. Chwastów można też się pozbyć, używając lampy benzynowej lub palnika, należy jednak wcześniej osłonić uprawiane rośliny żaroodporną osłoną.

Kontrola rozsiewania roślin

Na to, że rośliny rozsiewają się same nie mamy wpływu. Możemy jednak spróbować kontrolować ten proces. Usuwając przekwitłe kwiaty, zanim wydadzą nasiona, możemy poskromić takie rośliny, jak: ogórecznik lekarski, fenku włoski, czosnki, roczne dzwonki czy przywrotnik miękki.
Jeśli nasza rabata ma być samowystarczalna i niewymagająca pielenia, dobrym pomysłem jest posadzenie na niej gatunków silnie rozrastających się, takich jak dzwonek Poszarskiego, mięta, melisa lekarska, tojeść kropkowana, czy mozga trzcinowata. Pamiętajmy jednak, że te rośliny posadzone na rabacie mieszanej szybko wyprą inne gatunki.

Mało pracochłonna rabata

Oto kilka gatunków roślin niewymagających wiele pracy, które mogą stworzyć atrakcyjne i barwne rabaty: ostrogowiec czerwony, dąbrówka rozłogowa, bodziszek (geranium), jasnota plamista, mikołajek alpejski, rozwar wielkokwiatowy, liliowiec żółty, trytoma.

Nawożenie roślinsadzenie roślin

Nadmiar nawozu, a co za tym idzie azotu, w glebie powoduje zbyt szybki wzrost roślin, wydłużanie
i wiotczenie pędów oraz osłabienie kwitnienia. Rośliny nawożone zbyt mocno stają się także podatne na szkodniki, choroby i uszkodzenia mechaniczne. Pamiętajmy, że dawka nawozu powinna być dostosowana do gatunku rośliny i gleby. Żyzna, gliniasta gleba w ogóle nie wymaga nazwożenia,
a lekkie i przepuszczalne gleby piaszczyste wymagają nawożenia raz w roku. Dobrze jest używać nawozów naturalnych, takich jak np. biohumus czy mączka kostna, ponieważ nie zaburzają one gospodarki mineralnej  podłoża. Korzystny wpływ na jakość gleby ma także ściółkowanie.

Palikowanie

Aby oszczędzić czas na pielęgnacji roślin, dobrze jest sadzić takie, które nie wymagają podpierania. Są to np. dziewanna, funkia (hosta), naparstnica, parzydło leśne, rudbekia, pluskwica, rodgersja czy trytoma. Jeśli decydujemy się na rośliny wymagające palikowania, zbieg ten należy wykonać zanim rośliny osiągną duże rozmiary, używajmy także gotowych podpór.

Przedłużanie atrakcyjności rabaty

Aby rabata wyglądała korzystnie, należy usunąć przekwitłe kwiaty co nosi nazwę ogławiania. Zabieg ten można przyspieszyć używając nożyc ogrodniczych. Nie spieszmy się ze ścinaniem roślin na jesieni, chyba że nie chcemy, by się rozsiały. Uschnięte pędy takich roślin jak tawułka czy mikołajek mogą wyglądać bardzo atrakcyjnie pokryte szronem.
Zeschnięte pędy i liście mogą posłużyć jako ochrona dla trwałych części roślin, takich jak rodgersje i mrozoodporne funkie. W chłodniejszych okolicach warto okryć trwałe części roślin kompostem lub rozdrobnioną

 • Zobacz galerie zdjęć według kolorów:
Oceń artykuł:
 • bardzo słabe
 • słabe
 • średnie
 • dobre
 • bardzo dobre
4,00 / 6 głosów
Dziękujemy za oddanie głosu.

Czytaj więcej:

Piła do cięcia drewna i prac w ogrodzie

Piła do cięcia drewna i prac w ogrodzie

Piła do cięcia drewna i prac w ogrodzie jest bardzo potrzebna. Pierwsza piła łańcuchowa z akumulatorem... Przeczytaj cały artykuł

Narzędzia ogrodniczne na próbę

Narzędzia ogrodniczne na próbę

Dnia 1 marca, w wybranych sklepach Castoramy i OBI, rusza akcja promująca akumulatorowe narzędzia ogrodnicze.... Przeczytaj cały artykuł

Poręczne narzędzia ogrodnicze

Poręczne narzędzia ogrodnicze

Spulchnianie ziemi, przesadzanie roślin, pielenie, to podstawowe zabiegi pielęgnacyjne w ogrodzie... Przeczytaj cały artykuł

Kwiecień w ogrodzie

Kwiecień w ogrodzie

Kwiecień w ogrodzie to zapowiedź prawdziwej wiosny. W tym miesiącu głównie siejemy, sadzimy i chronimy rośliny... Przeczytaj cały artykuł

Ogród leśny - jak urządzić ogród na leśnej działce

Ogród leśny - jak urządzić ogród na leśnej działce

Chłód cienia i wilgoć w ogrodzie leśnym stwarza niepowtarzalne warunki od uprawy tych gatunków, które... Przeczytaj cały artykuł

Maj, czerwiec w ogrodzie

Maj, czerwiec w ogrodzie

Maj rozpoczyna najprzyjemniejszy okres w ogrodzie, który potrwa do końca września. Przeczytaj cały artykuł

Komentarze (3)

 1. dalia

  Witam serdecznie. Bardzo interesujący artykuł. Ja mam podobne tutaj http://www.pasje ogrodow.com./

  Zamknij

  Zgłoś nadużycie

 2. saba.solarz

  jakoś nie wierzę w ogród bez wysiłku, ale praca w nim zawsze mi sprawia przyjemność :)

  Zamknij

  Zgłoś nadużycie

Zaloguj się, aby dodawać komentarze

E-łazienki

E-ściany

E-mieszkanie

E-instalacje

Najpopularniejsze tagi:

Zamów newsletter
Zobacz koniecznie:

Jak walczyć ze szkodnikami w ogrodzie

x