ukryj

Roślina na komary - bodziszek.Przebywając w ogrodzie skazani jesteśmy, niestety, na różnego rodzaju owady uprzykrzające wypoczynek.

Tnące komary, natrętne muchy, uciążliwe meszki i wiele innych insektów potrafi skutecznie zepsuć relaks, zabawę lub spotkanie przy grillu. Najczęściej szukamy pomocy w chemicznych środkach, jednak znane są
i stosowane dużo bardziej ekologiczne sposoby. Istnieją bowiem rośliny, które ze względu na swój zapach skutecznie odstraszają konkretne owady.

Rośliny na komary

Ponieważ od wiosny do jesieni komary są tymi owadami, które w naszym klimacie najwięcej nam dokuczają, przyjrzyjmy się najpierw, jaki oręż daje nam natura w walce z nimi. Jedną z najbardziej znanych i z powodzeniem stosowanych jest roślina o łacińskiej nazwie Plectranthus, a potocznie nazwana komarzycą. Jest to pnącze o zielonych liściach z kremowymi brzegami. Pięknie prezentuje się w wiszących doniczkach, przy ścianach czy murach.
To właśnie liście komarzycy zawierają mocno aromatyczne olejki eteryczne, których nie znoszą komary. Wystarczy tylko potrząsnąć rośliną lub potrzeć ręką kilka liści, by ulotnił się zapach zbliżony do kamfory, który skutecznie odstrasza komary. Jak widać komarzyca jest nie tylko dekoracyjna, ale także bardzo pożyteczna. Warto więc umieszczać ją w naszych ogrodach, na tarasach, balkonach
i oknach.
Inną rośliną wykorzystywaną jako odstraszacz na komary jest Nepeta cataria, czyli poczciwa kocimiętka. Choć powszechnie znana jest przede wszystkim, jako ulubiony kwiat kotów, to okazuje się, że jej woń doskonale odstrasza komary, a także końskie muchy (Stomoxys calcitrans - ‘bolimuszki kleparki’), karaluchy i termity.  
Kocimiętka jest sporej wielkości wieloletnią byliną, która dorasta do 40 cm wysokości. Kiedy kwitnie, jest bardzo podobna do lawendy, ale jej zapach przypomina miętę. Ze względu na swoje walory estetyczne oraz to, że nie jest rośliną wymagającą szczególnej uwagi, jest chętnie wykorzystywana zarówno jako ozdoba, jak i środek odstraszający nielubiane owady.

Innymi roślinami, których zapachu nie tolerują komary i które można wykorzystywać w walce z nimi, są między innymi mirt - popularny ozdobny krzew, sumia - drzewko o dekoracyjnych dużych liściach, bazylia - aromatyczna roślina znana jako kuchenna przyprawa.

bodziszek - geranium
bodziszek - geranium

Poprzednie Następne 1 / 21

 • bodziszek - geranium
 • bodziszek - geranium
 • bodziszek - geranium
 • bodziszek - geranium
 • bodziszek - geranium
 • bodziszek - geranium
 • bodziszek - geranium
 • bodziszek - geranium
 • bodziszek - geranium
 • bodziszek - geranium
 • bodziszek - geranium
 • bodziszek - geranium
 • bodziszek - geranium
 • bodziszek - geranium
 • kocimiętka
 • kocimiętka
 • kocimiętka
 • lawenda
 • lawenda
 • mirt
 • wrotycz

Rośliny na meszki i muchy

Także muchy potrafią być bardzo uciążliwe. Ich natręctwo i upór, z jakim powracają i siadają na ludziach, zwierzętach i otaczających nas przedmiotach, w tym na pożywieniu, bywa niezwykle irytujący, a także niebezpieczny ze względu na roznoszenie bakterii i wirusów. Skutecznym sposobem na wypłoszenie much jest wykorzystanie zapachu ziela o nazwie wrotycz pospolity (Tanacetum vulgare). Już w średniowieczu suszono go i wieszano na ścianach lub rozkładano na podłogach w celu odstraszenia owadów. Gospodynie domowe rozwieszały wrotycz pospolity w domach, wkładały go między pościel, a nawet nacierały mięso, by odstraszyć muchy, wszy czy inne robactwo. Wrotycz pospolity nie jest rośliną o walorach estetycznych i raczej nie sadzi się go w przydomowych ogrodach, ale na szczęście jest tak często spotykany na łąkach, że bez trudu można go sobie zebrać.
Lawendę (Lavandula) najczęściej stosujemy jako środek na mole. Tymczasem okazuje się, że jej zapachu nie znoszą także muchy. Jest uprawiana przede wszystkim ze względu na swoje eteryczne właściwości, ale nie można jej odmówić także uroku. Fioletowe kwiaty, zwłaszcza w większych skupiskach (jak bywa np. w Prowansji), wprawiają w zachwyt i robią ogromne wrażenie. Można więc ją efektownie wkomponować w zieleń ogrodu, na tarasach, na balkonach, a nawet na domowych parapetach, gdzie będzie nie tylko ozdobą, ale skutecznym straszakiem na muchy, komary czy mole.
Do walki z natręctwem much można jeszcze zastosować czarny bez, miętę pieprzową, miętę polną, bylicę pospolitą, bylicę boże drzewko, rutę zwyczajną, bazylię. Żywe rośliny nie tylko upiększą mieszkanie czy ogród, ale z powodzeniem odstraszą niechciane owady.
Meszki, choć są małe, to bywają bardzo uciążliwe. Atakują bowiem całymi chmarami i zetknięcie się z nimi zazwyczaj kończy się swędzeniem, a nawet obrzękiem pogryzionych części ciała. Naturalnym sposobem walki z nimi jest kilka roślin, którego zapachu nie lubią - można je umieścić w ogrodzie lub na parapecie okien. Należą do nich szałwia, bazylia, tymianek, oregano, ruta i geranium.

Ekologiczne i estetyczne

Większość omówionych tu roślin jest nie tylko ładna, ale daje się też wykorzystać jako zioło czy przyprawa. Rośliny te mogą więc pełnić podwójną, a nawet potrójną rolę, a przy tym wszystkim nie są trudne w uprawie. Nie inwestując więc dużo i nie ryzykując, można wypróbować ich skuteczność w odstraszaniu owadów.

 • Zobacz galerie zdjęć według kolorów:
Oceń artykuł:
 • bardzo słabe
 • słabe
 • średnie
 • dobre
 • bardzo dobre
4,58 / 19 głosów
Dziękujemy za oddanie głosu.

Czytaj więcej:

Mlecz - mniszek lekarski

Mlecz - mniszek lekarski

Mniszek lekarski, popularnie zwany mleczem, to jedno z najbardziej znanych i cenionych ziół leczniczych. Przeczytaj cały artykuł

Pelargonie - uprawa

Pelargonie - uprawa

Pelargonie to jedne z najpopularniejszych bylin kwitnących, uprawianych chętnie w ogrodach, skrzynkach... Przeczytaj cały artykuł

Pies w ogrodzie

Pies w ogrodzie

Pies jest najlepszym przyjacielem człowieka, jednak nie ogrodu - to zdanie jest prawdziwe. Instynktu nie sposób... Przeczytaj cały artykuł

Truskawki - uprawa i odmiany

Truskawki - uprawa i odmiany

Jeden z najpopularniejszych owoców na polskich stołach - truskawka - w rzeczywistości nie jest owocem w rozumieniu... Przeczytaj cały artykuł

Ptaki w ogrodzie

Ptaki w ogrodzie

Są wszędzie wokół nas. Czasami dokuczają i niszczą, ale częściej są naszymi sprzymierzeńcami i uprzyjemniają czas... Przeczytaj cały artykuł

Kleszcze w ogrodzie

Kleszcze w ogrodzie

Kleszcze to niewielkie pajęczaki, które co roku, wraz z nastaniem wiosny, robią zawrotną karierę w mediach. Przeczytaj cały artykuł

Komentarze (6)

 1. marta_p

  te rośliny rzeczywiście odstraszają owady - odkąd obsadziłam balkon komarzycą komarów jak na lekarstwo. Z mich doświadczeń wynika też, że podobnie działa heliotrop pozdrawiam :-)

  Zamknij

  Zgłoś nadużycie

 2. Cyperus

  a muchy idealnie odstrasza wrotycz.

  Zamknij

  Zgłoś nadużycie

 3. irena.pak

  posadzenie takich roślin to dobry i ekologiczny sposób, żeby odstraszyć owady

  Zamknij

  Zgłoś nadużycie

 4. kinga_rr

  a ja mam i geranium i komary. Ale przynajmniej ogródek ładnie wygląda ;)

  Zamknij

  Zgłoś nadużycie

 5. geranium też mam i bardzo sobie chwalę? _______ Stylowe lampy mosiężne

  Zamknij

  Zgłoś nadużycie

 6. geranium zasadziłam w tamtą sobotę, zobaczymy jak się przyjmie i czy będzie skuteczna - oby była! bo ostatnio tak ans komary pogryzły, że nie dało się wytrzymać. Nie wiem co gorsze - ukąszenia czy ta ciągła chęc drapania :P a przecież to jeszcze bardziej szkodzi. Znalazłam tekst o metodach na ukąszenie, może komuś się przyda http://blog.apteka-oliwna.pl/blog/jak-lagodzic-ukaszenia-komarow/ - u mnie podziałały te naturalne metdoy ;)

  Zamknij

  Zgłoś nadużycie

Zaloguj się, aby dodawać komentarze

E-ściany

E-instalacje

E-mieszkanie

E-okna

Najpopularniejsze tagi:

Zamów newsletter
Zobacz koniecznie:

Pomysł na ogrodzenie

x