ukryj

Coraz częściej spotyka się ją w naszych ogrodach, choć pochodzi aż z Ameryki Północnej.

Borówka amerykańska jeborówka amerykańskast łatwa w uprawie, wygląda dekoracyjnie i rodzi słodkie owoce zbliżone w smaku i z wyglądu do leśnych jagód. Pochodzi z klimatu podobnego do polskiego, zatem doskonale czuje się w naszej części Europy. Raz posadzona będzie cieszyć owocami przez kilkadziesiąt lat.

Borówka amerykańska ma kilkanaście odmian. Od małych i karłowatych, do dużych, dorastających nawet do 2 m wysokości. W ogrodach najczęściej uprawiane są odmiany wysokie, jako że są łatwiejsze w pielęgnacji i rodzą więcej owoców. Uprawę borówki rozpoczęto w USA w początkach XX wieku. Tuż po drugiej wojnie światowej przybyła do Europy. Za żelazną kurtynę przedostała się w latach 70. Ubiegłego wieku, jednak w tej części Europy prawdziwa moda na nią trwa dopiero od kilku lat.

Roślina na pokolenia
Borówka amerykańska znakomicie czuje się w polskich ogrodach, gdyż pochodzi z podobnej strefy klimatycznej. Wytrzymuje mrozy do -25ºC, a jej kwiaty są odporne na wiosenne przymrozki. Jedyne wymagania jakie mają krzewy, to odpowiednio przygotowane stanowisko, nawożenie, podlewanie w okresach suszy i cięcia prześwietlające korony. Nie są kłopotliwe w uprawie, a dobrze prowadzone owocują niezwykle obficie. Sadząc borówki należy dokładnie przemyśleć wybór stanowiska, bowiem w tym samym miejscu rośliny spędzą przynajmniej dwadzieścia lat. Owocować zaczynają po trzech latach od posadzenia.
Borówki najbardziej lubią stanowiska słoneczne i osłonięte od wiatru. Nie tolerują zasadowej gleby. Podłoże dla nich powinno być przepuszczalne, próchnicze, żyzne, zatrzymujące jak największą ilość wilgoci i o możliwie kwaśnym odczynie. Warto wybierać miejsce o jak największej podaży promieni słonecznych, bowiem borówka jest wrażliwa na temperaturę gleby. Rośliny najlepiej rosną na gruncie nagrzanym do temperatury ok. 20ºC. Przygotowując stanowisko dla borówek, oprócz silnego nawiezienia ziemi torfem i kompostem, po wykopaniu dołków dla sadzonek (o średnicy ok. 80 cm i głębokości 40 cm) na dno wykopów warto wsypać grubą warstwę kwaśnego torfu lub torfu zmieszanego z korą. Zapewni to dodatkową kwasowość podłoża. Po posadzeniu sadzonek ziemię wokół krzewów należy dokładnie ubić i obficie podlać. Borówka amerykańska jest odporna na mróz, jednak nowe sadzonki w pierwszym roku warto zabezpieczyć, okrywając na zimę warstwą ściółki.

borówka amerykańska - owoceIm więcej kwasu, tym lepiej
Wybierając sadzonki borówek należy zwrócić uwagę, by były dwu, trzyletnie, dobrze ukorzenione, bez objawów chorobowych (plam, przebarwień, nalotów na korze i liściach). Sadzonki można sadzić od początku marca, przez całą wiosnę. Wyjątek stanowią rosnące sadzonki sprzedawane w doniczkach - te można sadzić od kwietnia do października. Borówki wysokich odmian sadzi się co 1,5 m. Odległość między rzędami powinna wynosić ok. 3 m. Odmiany niskie i karłowate można sadzić znacznie gęściej. Krzewy borówek szybko i silnie się rozrastają, jednak mają zwarty pokrój, zatem przy zachowaniu odpowiedniego rozstawu nie będą sobie przeszkadzały. Jeśli sadzimy sadzonki starsze niż trzy lata, po posadzeniu można wykonać pierwsze cięcie. Najsłabsze pędy usuwamy, pozostałe skracamy o kilka oczek. W kolejnych latach krzewy będą wymagały regularnego cięcia zbyt silnych odrostów. Ziemię wokół krzewów warto wyściółkować korą, aby zatrzymywała więcej wilgoci. W pierwszych latach ziemię trzeba również regularnie spulchniać i odchwaszczać, potem można między krzewami założyć trawnik.
Borówki amerykańskie mają płytki system korzeniowy, zatem wymagają regularnego, obfitego podlewania. Przesuszone słabo owocują. W okresie wegetacji potrzebują także intensywnego nawożenia nawozami azotowymi. W okresach spoczynku i po owocowaniu ziemię warto zasilić nawozami potasowymi i fosforowymi. Nawożenie azotem należy prowadzić od wczesnej wiosny do końca czerwca, co miesiąc. Bardzo ważne jest utrzymanie kwaśnego odczynu gleby, zatem nie zaszkodzi co jakiś czas podsypywać krzewy kwaśnym torfem i kompostem. Niektórzy ogrodnicy polecają również podlewanie roślin kwasem chlebowym. By go otrzymać, wystarczy zalać pokruszony bochen chleba 10 litrami ciepłej wody i zostawić na kilka dni w ciepłym pomieszczeniu.

kwiaty borówki amerykańskiejBez sekatora się nie obejdzie
Corocznym, obowiązkowym zabiegiem dla każdego hodowcy borówek amerykańskich jest cięcie prześwietlające krzewów, wykonywane wczesną wiosną, dzięki któremu uzyskuje się dużą ilość silnych, jednorocznych, owocujących przyrostów. Cięcia prześwietlające rozpoczynamy w czwartym roku od posadzenia borówek. Usuwamy wszystkie osłabione i uszkodzone pędy oraz umiarkowanie przerzedzamy koronę krzewu. Z cięciem nie należy przesadzać - zbyt intensywne spowoduje zahamowanie wzrostu rośliny i słabe owocowanie.
Po ok. 20 latach od posadzenia krzewy borówek trzeba odmłodzić. Pod koniec lutego, najpóźniej na początku marca, należy ogołocić rośliny - wyciąć wszystkie pędy tuż przy ziemi. Wiosną krzewy wypuszczą dużą ilość nowych pędów, z których należy zostawić wyłącznie najsilniejsze. Cięcie korekcyjne prowadzimy w maju i czerwcu. Przez dwa lata po tym zabiegu borówki nie będą owocowały, jednak potem wrócą do formy z początku życia w ogrodzie.

 • Zobacz galerie zdjęć według kolorów:
Oceń artykuł:
 • bardzo słabe
 • słabe
 • średnie
 • dobre
 • bardzo dobre
4,23 / 22 głosów
Dziękujemy za oddanie głosu.

Czytaj więcej:

Porzeczki – smaczne i zdrowe krzewy jagodowe

Porzeczki – smaczne i zdrowe krzewy jagodowe

Krzewy porzeczki zaczynają owocować już w drugim roku od posadzenia. Owocują obficie i są odporne na mróz. Przeczytaj cały artykuł

Jagoda kamczacka - smaczna i dekoracyjna

Jagoda kamczacka - smaczna i dekoracyjna

Ze względu na zwarty, kulisty pokrój i dekoracyjne liście jagoda kamczacka może być prawdziwą ozdobą ogrodu. Przeczytaj cały artykuł

Miniaturowy sad w ogrodzie

Miniaturowy sad w ogrodzie

Owoce z własnego ogrodu to duża frajda. Miniaturowy sad w ogrodzie to sposób na ich pozyskanie. Przeczytaj cały artykuł

Goji czyli kolcowój chiński

Goji czyli kolcowój chiński

Jagody goji to tybetańskie owoce witalności i długowieczności. Można je mieć z własnego ogrodu Przeczytaj cały artykuł

Jagoda kamczacka - majowy przysmak z ogrodu

Jagoda kamczacka - majowy przysmak z ogrodu

Jagoda kamczacka (wiciokrzew kamczacki) jest jednym z ulubionych owoców dzieci. Jej granatowe, podłużne... Przeczytaj cały artykuł

Krzewy owocowe - jak uprawiać?

Krzewy owocowe - jak uprawiać?

Porzeczki, jeżyny, maliny, agrest, truskawki to najpopularniejsze krzewy owocowe. Ich owoce najlepiej smakują... Przeczytaj cały artykuł

Komentarze (0)

Zaloguj się, aby dodawać komentarze

E-mieszkanie

E-dach

 • Remont komina

  Remont komina

  Komin może wymagać remontu z dwóch powodów. Należą do nich zły stan techniczny ścian kominowych oraz chęć zmiany...

E-ściany

 • Substancje szkodliwe w domu

  Substancje szkodliwe w domu

  Nadchodzi wreszcie ten wymarzony, długo oczekiwany dzień, kiedy nasze nowe, czy nowo wyremontowane mieszkanie...

Urządzone.pl

 • Pomysły na wielkanocne dekoracje

  Pomysły na wielkanocne dekoracje

  Święta Wielkanocne już coraz bliżej. Większość z nas na tę okoliczność dekoruje swój dom lub mieszkanie, aby stworzyć...

Najpopularniejsze tagi:

Zamów newsletter
Zobacz koniecznie:

Drzewa do małego ogrodu

x