ukryj

Jaśminowiec powszechnie błędnie jest określany jaśminem. To krzew z rodziny hortensjowatych, popularny w naszych ogrodach. Jego charakterystyczną cechą jest wyjątkowo słodki i intensywny zapach biało-kremowych kwiatów, którymi rośliny obsypują się, w zależności od odmiany, w maju, czerwcu i lipcu.

Jaśminy to tymczasem rośliny z rodziny Jasminum, obejmującej ponad 300 gatunków, z których kilka jest uprawianych jako rośliny doniczkowe.

jaśminowieckwiaty jaśminowca

Jaśminowce przez ogrodników określane są krzewami "dla amatorów" - to jedne z łatwiejszych w uprawie krzewów ogrodowych. Krzewy te nie mają praktycznie żadnych wymagań, poza tym, aby podłoże nie było całkowicie przesuszone. Wiele odmian rośnie dobrze nawet w bardzo ubogich glebach, zarówno w miejscach nasłonecznionych, jak i zacienionych. Jaśminowce warto jednak sadzić na stanowiskach słonecznych, gdyż w cieniu słabiej kwitną. Rośliny wytrzymują nawet duże mrozy i nie wymagają okrywania na zimę, a oprócz nasadzeń pojedynczych lub w grupach nadają się także na żywopłoty.

jaśminowiec w ogrodziekwitnący jaśminowiec

Kwiaty o zapachu truskawek

Jaśminowce to krzewy kwitnące silnie rozrastające się i rozłożyste. W zależności od odmiany osiągają wysokość od 1 do 3 m. Mają dekoracyjne, ciemnozielone, owalne i szorstkie liście o ząbkowanych brzegach, a na końcach zaostrzone. Najbardziej cenione są jednak za kwiaty - pojedyncze lub pełne, zebrane w groniaste kwiatostany, o pięknym, silnym zapachu. Kwitnące gałązki jaśminowca można wykorzystać jako kwiat cięty. Najbardziej popularny jest jaśminowiec wonny osiągający do 3 m wysokości, o kwiatach wydzielających silny zapach, pojawiających się
w maju. Jaśminowiec Lemoine'a dorasta do 2 m wysokości i ma mniejsze kwiaty, jednak kwitnie dużo bardziej obficie. Jaśminowiec panieński wyrasta do 2,5 m i kwitnie później - od połowy czerwca do połowy lipca. Jedną z najciekawszych odmian jest jednak jaśminowiec plamisty, którego kwiaty mają czerwoną barwę u nasady płatków i roztaczają aromat przypominający truskawki.

Jaśminowiec - uprawa

Stanowisko - słoneczne lub półcieniste. Na stanowiskach słonecznych jaśminowce kwitną znacznie obficiej.
Podłoże - bez większego znaczenia, choć część odmian gorzej rozwija się w glebach kwaśnych. Większość odmian rośnie dobrze nawet w bardzo ubogim podłożu. W żyznej ziemi jaśminowce silniej się rozrastają, jednak prowokowane do silnego wzrostu nadmiarem składników mineralnych mogą kwitnąć mniej obficie i tworzyć dużą ilość odrostów korzeniowych. Ziemię wokół roślin warto wyściółkować korą ogrodniczą, co zapobiega nadmiernemu parowaniu wody z gleby, gdyż jaśminowce nie lubią w pełni przesuszonego podłoża.
Podlewanie - jedynie w okresach długotrwałej suszy.
Nawożenie - niekonieczne. Młode rośliny można pobudzić do rozrastania zasilając raz w roku niewielką ilością nawozów wieloskładnikowych.
Cięcie - jaśminowce kwitną na całej długości pędów jednorocznych, dlatego cięcie najkorzystniej prowadzić tuż po przekwitnięciu, usuwając głównie starsze pędy.
Rozmnażanie - wiosną i jesienią poprzez oddzielanie od macierzystej rośliny odrostów korzeniowych, których jaśminowce wytwarzają znaczną ilość. Aby nie osłabiać roślin, odrosty warto regularnie usuwać.
Zabezpieczenie na zimę - krzewy jaśminowca są wytrzymałe na mróz i nie wymagają okrywania na zimę.
Choroby i szkodniki - jaśminowce są odporne na choroby i szkodniki. Rzadko problemy mogą sprawić mszyce i zaraza bakteryjna. Mszyce można zwalczać insektycydami, jednak wyleczenie zarazy bakteryjnej jest obecnie praktycznie niemożliwe, ze względu na zakaz sprzedaży w Unii Europejskiej środków ochrony roślin na bazie antybiotyków, stosowanych również do leczenia ludzi. Charakterystycznymi objawami zarazy bakteryjnej są brązowe plamy pojawiające się na liściach jaśminowca, z czasem czernienie liści i zamieranie pędów. Porażony krzew należy usunąć i spalić. W początkowej fazie choroby można próbować ratować zainfekowany okaz usuwając pędy, na których pojawiają się pierwsze symptomy zakażenia. W praktyce tak wnikliwa obserwacja jest jednak prowadzona rzadko, a właściciel o chorobie jaśminowca dowiaduje się już w zaawansowanym stadium infekcji.

 • Zobacz galerie zdjęć według kolorów:
Oceń artykuł:
 • bardzo słabe
 • słabe
 • średnie
 • dobre
 • bardzo dobre
4,62 / 26 głosów
Dziękujemy za oddanie głosu.

Czytaj więcej:

Co na żywopłot?

Co na żywopłot?

Żywopłot to zwarta ściana zieleni uzyskana przez gęste posadzenie obok siebie jednego rodzaju krzewów... Przeczytaj cały artykuł

Jak pielęgnować róże

Jak pielęgnować róże

Pielęgnacja róż wcale nie jest trudna. Cięcie i formowanie tych roślin można sobie ułatwić stosując odpowiednie... Przeczytaj cały artykuł

Jagoda kamczacka - majowy przysmak z ogrodu

Jagoda kamczacka - majowy przysmak z ogrodu

Jagoda kamczacka (wiciokrzew kamczacki) jest jednym z ulubionych owoców dzieci. Jej granatowe, podłużne... Przeczytaj cały artykuł

Krzewy owocowe - jak uprawiać?

Krzewy owocowe - jak uprawiać?

Porzeczki, jeżyny, maliny, agrest, truskawki to najpopularniejsze krzewy owocowe. Ich owoce najlepiej smakują... Przeczytaj cały artykuł

Lilak - odmiany i uprawa

Lilak - odmiany i uprawa

Lilak należy do rodziny oliwkowatych. Piękne, intensywnie pachnące kwiaty tych roślin zna chyba każdy. Przeczytaj cały artykuł

Krzewy zimozielone łatwe w uprawie

Krzewy zimozielone łatwe w uprawie

Krzewy zimozielone , które pozostają zielone przez cały rok są piękną ozdobą ogrodu. Ich wielką zaletą jest także... Przeczytaj cały artykuł

Komentarze (4)

 1. Cyperus

  uwielbiam zapach jaśminowców, ale nigdy mi się nie kojarzył z truskawkami ;-)

  Zamknij

  Zgłoś nadużycie

 2. marta_p

  jeśli to jest jaśminowiec, to co to jest jaśmin? :-) I czy nie można by zmienić, skoro i tak wszyscy mają pod domem "jaśminy", a nie jaśminowce? ;-)

  Zamknij

  Zgłoś nadużycie

 3. Dasos

  zmienić nazwę jaśminowca będzie trudno ;-). A jaśmin - ten prawdziwy - ma wiele odmian. Może być krzewem lub pnączem. I najczęściej też ma białe kwiatki i pięknie pachnie - trochę jak kwiat pomarańczy. Można też uprawiać w doniczkach, w domu. No i nic nie stoi na przeszkodzie, żeby mieć i jaśmin i jaśminowiec :-)

  Zamknij

  Zgłoś nadużycie

 4. bulajL

  Jaśminowiec wonny, jak sama nazwa głosi charakteryzuje się bardzo intensywnym zapachem. Roślina kwietnie w maju. Zapach wabi motyle, więc polecam roślinę miłośnikom tych owadów :)

  Zamknij

  Zgłoś nadużycie

Zaloguj się, aby dodawać komentarze

E-mieszkanie

E-instalacje

Urządzone.pl

E-łazienki

Najpopularniejsze tagi:

Zamów newsletter
Zobacz koniecznie:

W ogrodzie z Andrzejem Piasecznym

x