ukryj

Surfinie zachwycają feerią barw, dekoracyjnością kwiatów i wydzielanym przez nie intensywnym, słodkim zapachem. Są jednym z ulubionych kwiatów chętnie uprawianych
w donicach na tarasach i balkonach. Sądząc po ich popularności, trudno uwierzyć, że nie są dziełem natury. Ich historia liczy zaledwie 40 lat.

surfinie drobnokwiatowesurfinie milion bells

Surfinie to produkt japońskich inżynierów genetycznych. Są zmodyfikowaną odmianą petunii ogrodowej. Można je nazwać wydłużonymi petuniami, gdyż tworzą długie, zwisające pędy, których długość może dochodzić nawet do dwóch metrów. Do Europy trafiły pod koniec lat 90. XX wieku i błyskawicznie zdobyły popularność dzięki swej dekoracyjności i długiemu okresowi kwitnienia - od maja do pierwszych przymrozków. Surfinie mają setki odmian, a co roku powstają nowe. Różnią się kolorem i wielkością kwiatów, długością pędów, kształtami kwiatostanów. Ostatnio pojawiły się nawet surfinie podwójne, co jeszcze bardziej zwiększa dekoracyjność ich kwiatów.
Surfinie uważane są za trudne w uprawie. Potrzebują troskliwej pielęgnacji, gdyż są roślinami o dość dużych wymaganiach.

kompozycja z surfiniisurfinie

Stanowisko - surfinie wymagają stanowisk jak najbardziej słonecznych. Wprawdzie w miejscach lekko ocienionych nie uschną, jednak rosną słabo i ograniczają kwitnienie, często opóźniając je nawet o kilka tygodni. W domu najlepszym dla nich miejscem jest słoneczny, zaciszny taras lub południowe okno.

Podłoże - jak najbardziej żyzne, próchnicze i przepuszczalne, o lekko kwaśnym odczynie
(pH 5,5-6,5). Ziemię uniwersalną można zakwasić dodatkiem igliwia lub kory drzew iglastych.

Podlewanie surfinii - surfinie lubią stałą wilgoć, jednak nie tolerują jej nadmiaru. Dno pojemników,
w których będą rosnąć należy zdrenować warstwą gruboziarnistego żwiru, kamieni lub keramzytu,
a same donice powinny być wyposażone w kilka otworów odpływowych. Surfinie należy podlewać regularnie, nie dopuszczając do ich przesuszenia. Na ogół wystarcza podlewanie raz dziennie, jednak w upalne dni warto podlewać je dwukrotnie. Podczas podlewania należy unikać zmoczenia łodyg, liści i kwiatów, gdyż wyjątkowo łatwo odparzają się w słońcu i pokrywają brązowymi plamami, a ponadto wilgoć ułatwia rozwój infekcji grzybowych, na które rośliny te są wyjątkowo podatne.

kolorowe surfiniesurfinie w koszyku

Nawożenie surfinii - jak większość roślin szybko rosnących i intensywnie kwitnących surfinie wymagają dużej ilości składników mineralnych, a co za tym idzie obfitego nawożenia - raz w tygodniu należy podlewać je nawozami wieloskładnikowymi, najlepiej dedykowanymi do surfinii.

Cięcie - na bieżąco usuwamy przekwitłe kwiatostany i uschnięte części roślin. Nie należy dopuszczać do wytworzenia nasion, gdyż bardzo osłabia to rośliny.

Rozmnażanie surfinii - w warunkach domowych bardzo trudno jest wyhodować surfinie z nasion, dlatego najczęściej pierwsze okazy kupuje się w szkółce roślin ozdobnych. Potem można rozmnażać surfinie pobierając sadzonki pędowe. Odcięte pędy zanurzamy w ukorzeniaczu, sadzimy i pielęgnujemy podobnie, jak dorosłe rośliny - ukorzeniają się ok. miesiąca i podejmują normalny wzrost.

Zimowanie - surfinie rzadko hoduje się jako rośliny wieloletnie, gdyż najładniej kwitną w pierwszym roku od ukorzenienia. Nieliczne odmiany bujnie kwitnące przez dwa lata z rzędu na zimę należy przenieść do jak najbardziej słonecznego pomieszczenia. W miejscu zacienionym mogą uschnąć.

Choroby - niestety, japońscy bioinżynierowie skupili się na dekoracyjności surfinii i nie zapewnili im odporności na choroby. Zwłaszcza na infekcje grzybowe. W praktyce zaatakowane rośliny rzadko udaje się uratować, zatem najlepszą metodą jest profilaktyka. Rozwojowi chorób grzybowych sprzyja zwłaszcza zawilgocenie naziemnych części roślin, zatem należy unikać ich zamaczania podczas podlewania. W czasie kilkudniowych opadów deszczu lepiej przenieść surfinie w suche miejsce. Brązowiejące liście lub pędy należy natychmiast usuwać, by ograniczyć rozprzestrzenianie się infekcji. Jeśli wiosna i lato są wilgotne można surfinie profilaktycznie opryskiwać fungicydami. Opryski stosuje się naprzemiennie różnymi preparatami (np. Topsin M 500 SC i Dithane NeoTec 75 WG) w odstępach dwutygodniowych.

 • Zobacz galerie zdjęć według kolorów:
Oceń artykuł:
 • bardzo słabe
 • słabe
 • średnie
 • dobre
 • bardzo dobre
3,90 / 20 głosów
Dziękujemy za oddanie głosu.

Czytaj więcej:

Hiacynt w doniczce

Hiacynt w doniczce

Hiacynty, choć kojarzą się z nadejściem wiosny, dostępne są na rynku już późną jesienią. Przeczytaj cały artykuł

Pielęgnacja storczyków. Jak uprawiać storczyki w domu

Pielęgnacja storczyków. Jak uprawiać storczyki w domu

Uprawa storczyków wymaga staranności. Te wspaniałe rośliny odwdzięczają się nam bajecznymi kwiatami. Przeczytaj cały artykuł

Hiacynty we wnętrzu

Hiacynty we wnętrzu

Hiacynty we wnętrzu to świetny sposób na to, żeby w środku zimy cieszyć się namiastką wiosny. Przeczytaj cały artykuł

Jak kupować rośliny?

Jak kupować rośliny?

Na co zwracać uwagę przy kupowaniu roślin? Jak wybierać zdrowe okazy? Przeczytaj cały artykuł

Pelargonie - uprawa

Pelargonie - uprawa

Pelargonie to jedne z najpopularniejszych bylin kwitnących, uprawianych chętnie w ogrodach, skrzynkach... Przeczytaj cały artykuł

Kwiaty na balkon

Kwiaty na balkon

Kwiaty na balkonie to rewelacyjny sposób, aby nawet w dużym mieście mieć na co dzień kontakt z przyrodą. Przeczytaj cały artykuł

Komentarze (3)

 1. marta_p

  uwielbiam te drobnokwiatowe surfinie - wyglądają tak delikatnie i romantycznie, ciekawiej niż typowe surfinie. I tyle kolorów do wyboru. Wspaniałe :-)

  Zamknij

  Zgłoś nadużycie

Zaloguj się, aby dodawać komentarze

E-dach

E-łazienki

E-instalacje

E-ściany

Najpopularniejsze tagi:

Zamów newsletter
Zobacz koniecznie:

Drewniane nawierzchnie w ogrodzie

x