ukryj

Lilie najlepiej rosną na glebach piaszczysto-gliniastych, bogatych w próchnicę, pulchnych i przepuszczalnych.

liliaNa rabatach i kwietnikach
Niedostateczna przepuszczalność lub wilgotność powoduje skracanie się łodyg lilii, szczególnie u odmian z grup mieszańców. Podłoże na 4 dni przed sadzeniem należy dobrze podlać. Bezpośrednio przed sadzeniem cebule moczy się w roztworze wodnym 30 minut: Actellic 0,5% - przeciwko rozkruszkom, Topsin 0,7%, Kaptan 1,5% - przeciwko Pythium, Rizoctania i innym grzybom. Po posadzeniu cebul jesienią przykrywamy je warstwą torfu grubości 1-2 cm. Większość gatunków najlepiej rośnie na słonecznych lub półcienistych stanowiskach. Doskonale sprawdza się w ich przypadku zasada: ”kwiaty w słońcu, a nogi w cieniu”, dlatego powierzchnię ziemi ściółkujemy warstwą kory sosnowej lub obsadzamy płytko ukorzeniającymi się roślinami. Wczesną wiosną wokół roślin wykładamy preparaty przeciw ślimakom i montujemy dla wysokich odmian podpory. Przekwitłe kwiaty usuwamy, pozostawiając jak najwięcej liści, bo dzięki temu utworzą się duże i silne cebule. Co 3 lata cebule wykopujemy i przesadzamy je na nowe miejsce, aby rośliny zachowały żywotność.

lilia żółtaW doniczkach i pojemnikach

Sadzimy po 2-3 cebule do doniczek o średnicy 25 cm. Na dnie pojemników wykładamy warstwę kamyków, następnie wypełniamy je substratem gliniastym z dodatkiem piasku. W przypadku odmian, które wytwarzają korzenie na pędach sadzimy w pojemnikach głęboko i w miarę wzrostu rośliny dosypujemy substratu. Inne gatunki sadzimy na głębokości trzy razy większej od wysokości cebul. Wyjątkiem są odmiany Lilium candidum i Lilium x testaceum, które sadzimy na głębokości równej wysokości cebul. W okresie wzrostu obficie podlewamy, a raz w tygodniu stosujemy nawóz potasowy.

Nawożenie
Przed sadzeniem cebul lilii stosuje się mieszanki nawozów mineralnych. W przypadku braku obornika mieszankę stosuje się dwukrotnie w takich samych dawkach - raz przed posadzeniem cebul i powtórnie, przed wzejściem roślin na wiosnę, ponadto w maju-czerwcu wysiewa się saletrę wapniową. Dokarmianie kończy się, gdy pąki mają długość 15-20 mm. Dolistnie stosuje się Florovit
1-2% wieczorem, raz w tygodniu.

lilia tygrysiaRozmnażanie
Lilie rozmnaża się z nasion (co zapobiega rozwojowi chorób wirusowych), sadzonek łuskowatych i z cebul przybyszowych. Nasiona odmian Lilium regale, Lilium henryi, Lilium davidii, Lilium concolor oraz mieszańców trąbkowych i azjatyckich wysiewa się do skrzynek wiosną. Po wytworzeniu drugiego liścia rośliny rozsadza się, a na jesieni wysadza do gruntu.
Podczas reprodukcji Lilium regale, Lilium tigrinum i innych gatunków z cebul przybyszowych wysadzenia trzeba dokonać w październiku, szczególnie wrażliwych na mróz - w połowie marca. Cebule sadzi się co 8-12 cm na głębokość 12-15 cm. Na zimę przykrywa się liśćmi lub słomą. W marcu okrycie częściowo się usuwa.

Najgroźniejsze choroby i szkodniki
Najgroźniejszą chorobą lilii jest zgnilizna cebul powodowana przez Fusarium oxysporum. Zaatakowane cebulki gniją i cała roślina w krótkim czasie obumiera. W lata szczególnie chłodne i wilgotne na liliach występuje bardzo często szara pleśń wywoływana przez grzyby Botrytis elliptica i cinerea. Na liściach i łodygach występują żółtawe, później bezbarwne i przezroczyste plamy, pokrywające się ciemnoszarym nalotem. Grzyb poraża też kwiaty.
Zwalczanie: Benlate, Topsin 0,2%. Groźnym szkodnikiem lilii jest poskrzypka liliowa i cebulowa. Ich larwy żerują na liściach, a chrząszcze wygryzają w nich podłużne otwory. Duże szkody w uprawie lilii wyrządzają wszelkiego rodzaju mszyce. Zwalczanie: Admiral 0,2%.  
Groźnymi szkodnikami, szczególnie w lekkie, bezśnieżne zimy, są również nornice i myszy.

  • Zobacz galerie zdjęć według kolorów:
Oceń artykuł:
  • bardzo słabe
  • słabe
  • średnie
  • dobre
  • bardzo dobre
4,86 / 7 głosów
Dziękujemy za oddanie głosu.

Czytaj więcej:

Hiacynt w doniczce

Hiacynt w doniczce

Hiacynty, choć kojarzą się z nadejściem wiosny, dostępne są na rynku już późną jesienią. Przeczytaj cały artykuł

Liliowce - kwiaty dla każdego

Liliowce - kwiaty dla każdego

Kwitną od wczesnej wiosny do późnej jesieni, znoszą każdą glebę i są odporne na kapryśny klimat, szkodniki i choroby. Przeczytaj cały artykuł

Wiciokrzew - pnącze o słodkim zapachu

Wiciokrzew - pnącze o słodkim zapachu

Płot pachnący landrynkami? Możliwe - wystarczy posadzić przy nim jedną z odmian wiciokrzewu. Przeczytaj cały artykuł

Ozdobne rabaty pod drzewami

Ozdobne rabaty pod drzewami

Właściciele małych, ogrodowych sadów często zastanawiają, jak poprawić estetykę przestrzeni pod drzewami. Przeczytaj cały artykuł

Wiosna w ogrodzie

Wiosna w ogrodzie

Kiedy się pojawiają, nabieramy przekonania, że zima się skończyła - tulipany, prymulki, hiacynty i żonkile. Przeczytaj cały artykuł

Hiacynty we wnętrzu

Hiacynty we wnętrzu

Hiacynty we wnętrzu to świetny sposób na to, żeby w środku zimy cieszyć się namiastką wiosny. Przeczytaj cały artykuł

Komentarze (0)

Zaloguj się, aby dodawać komentarze

E-izolacje

E-mieszkanie

E-okna

E-ściany

Najpopularniejsze tagi:

Zamów newsletter
Zobacz koniecznie:

Rzeźby ogrodowe w nowoczesnym stylu

x