ukryj

Krzewy leszcleszczynazyny z powodzeniem można wykorzystać jako efektowną dekorację ogrodu. Zielona, samotna leszczynowa kępa, czy rozłożysty szpaler wyglądają znakomicie, a jesienią mają dodatkowy atut - orzechy laskowe.

Wśród ogrodników znane jest powiedzenie, że dla siebie leszczynę sadzi się w celach ozdobnych, a orzechy będą dla wnuków. Roślina ta zaczyna bowiem owocować dopiero po ok. dziesięciu latach od posadzenia. Dużej ilości orzechów można doczekać się nawet dopiero po kilkunastu latach. Przyda się zatem cierpliwość.

Leszczyny - krzewy owocowe, a może ozdobne?

Leszczyna dorasta do sporych rozmiarów więc idealnie nadaje się na samotną, zieloną wyspę na trawniku. Świetnie zasłoni również mało dekoracyjne części ogrodu. Krzewy najpiękniej wyglądają w marcu i kwietniu, gdy kwitną. W dużych ogrodach można pokusić się również o leszczynowy szpaler wzdłuż ogrodzenia. Sadząc krzewy trzeba pamiętać o zachowaniu trzy-, czterometrowych odstępów między roślinami i od płotu, gdyż silnie się rozrastają. Wybór jednego spośród 30 gatunków zależy od preferencji  - jeśli bardziej zależy nam na orzechach, warto zwrócić uwagę na leszczynę pospolitą i odmiany silnie owocujące. Istnieją również słabo owocujące gatunki ozdobne. Warte polecenia są m.in. Pendula - tworząca szerokie korony o długich, zwisających gałęziach;  Aurea -  której młode liście mają żółty odcień; Contorta - o niezwykle poskręcanych i poplątanych gałęziach (szczególnie efektowna, gdy zgubi liście jesienią); czy czerwonolistna Purpurea.

Leszczyna łatwa w kształtowaniuorzechy laskowe
Leszczyny są wymagającymi krzewami. Równie źle rosną w miejscach suchych, jak i podmokłych. Potrzebują próchniczej, żyznej gleby o średniej wilgotności. Najlepiej owocują, gdy mają dużo słońca. Rosną dobrze zarówno na słońcu, jak i w cieniu. Wytrzymują nawet silne mrozy, zatem nie wymagają okrywania na zimę.
Krzewy można łatwo kształtować - znakomicie tolerują cięcie. Bez większego wysiłku można im nadawać kształty strzeliste i kuliste. Wystarczy regularnie i systematycznie przycinać odrastające pędy.
Niestety, leszczyny są podatne na szkodniki i choroby. W polskich warunkach, jeśli chcemy doczekać się zdrowych orzechów na pewno nie obejdzie się bez opryskiwania. Najgroźniejszym szkodnikiem leszczyn jest niewielki chrząszcz - słonkowiec orzechowiec. Drąży dziury w owocach i składa wewnątrz jaja. Niezbędne będą preparaty zwalczające tego szkodnika, dostępne powszechnie w sklepach ogrodniczych. Leszczyny często zapadają również na choroby - moniliozę, szarą pleśń oraz mączniaka prawdziwego. Gdy zauważymy symptomy (brunatne plamy, szary lub biały nalot na liściach), trzeba jak najszybciej rozpocząć opryski środkami zawierającymi fungicydy.

Orzechy laskowe - uwaga na kalorie
Prawidłowo prowadzone leszczyny nie tylko staną się dekoracją ogrodu. Po około 10 latach od posadzenia, z każdego krzewu będzie można zbierać kilka kilogramów orzechów. Świeże są smaczne i niezwykle zdrowe, po wyschnięciu nabierają charakterystycznego aromatu. W przewiewnym miejscu przechowywać je można nawet kilka lat. Ważne, by nie były szczelnie zamknięte - bez dostępu powietrza potrafią spleśnieć. Wszystkich amatorów tego przysmaku należy jednak przestrzec przed zbytnim łakomstwem - 100 g orzechów laskowych zawiera aż 650 kalorii.

 • Zobacz galerie zdjęć według kolorów:
Oceń artykuł:
 • bardzo słabe
 • słabe
 • średnie
 • dobre
 • bardzo dobre
3,83 / 6 głosów
Dziękujemy za oddanie głosu.

Czytaj więcej:

Jesienny ogród - kwiaty i krzewy kwitnące jesienią

Jesienny ogród - kwiaty i krzewy kwitnące jesienią

Jest wiele roślin, których pora kwitnienia przypada na jesień - ogród nadal będzie kolorowy. Przeczytaj cały artykuł

Oranżeria

Oranżeria

Im dni stają się krótsze, a za oknem coraz mniej zieleni, tym bardziej tęsknimy do miejsca, gdzie... Przeczytaj cały artykuł

Co na żywopłot?

Co na żywopłot?

Żywopłot to zwarta ściana zieleni uzyskana przez gęste posadzenie obok siebie jednego rodzaju krzewów... Przeczytaj cały artykuł

Goji czyli kolcowój chiński

Goji czyli kolcowój chiński

Jagody goji to tybetańskie owoce witalności i długowieczności. Można je mieć z własnego ogrodu Przeczytaj cały artykuł

Wycinka drzew - pozwolenie

Wycinka drzew - pozwolenie

Wycinka drzew na działce nie może być samowolna. Trzeba na to uzyskać pozwolenie. Kara za wycięcie drzewa bez zezwolenia Przeczytaj cały artykuł

Jak pielęgnować róże

Jak pielęgnować róże

Pielęgnacja róż wcale nie jest trudna. Cięcie i formowanie tych roślin można sobie ułatwić stosując odpowiednie... Przeczytaj cały artykuł

Komentarze (2)

 1. irena.pak

  moją leszczynę objadają ptaki - orzechówki chyba. W dodatku bezbłędnie wiedzą, które orzechy są puste, bo zostawiają je na trawniku ;). Ale niech mają na zdrowie - może ciężka zima idzie?

  Zamknij

  Zgłoś nadużycie

Zaloguj się, aby dodawać komentarze

E-łazienki

E-izolacje

E-mieszkanie

E-okna

Najpopularniejsze tagi:

Zamów newsletter
Zobacz koniecznie:

Rośliny odstraszające owady

x