ukryj

kwitnąca czereśniaDrzewa owocowe zawsze warto mieć w swoim ogrodzie. Pięknie kwitną, a owoce
z własnej uprawy są niezastąpione.


Jabłonie

Są to drzewa owocowe najłatwiejsze w uprawie. Są odporne na niekorzystne warunki atmosferyczne, rzadko przemarzają. Mają małe wymagania co do gleby i owocują nawet, gdy są zaniedbane. Drzewa owocowe, w tym jabłonie są szczepione na różnych karłowych podkładkach, które decydują o wielkości
i tempie wzrostu rośliny. Kupując drzewko należy zwrócić uwagę na to, jaka podkładka jest zalecana do zastosowania dla danej odmiany jabłoni. Jeśli etykietka drzewka nie wymienia rodzaju podkładki, nie należy go kupować. Aby jabłonie wydały owoce, konieczne jest tzw. zapylenie krzyżowe. Oznacza to, że jedno drzewko nie jest w stanie zapylić samo siebie i w konsekwencji wydać owoców. Aby umożliwić zapylenie kwiatów
i mieć obfite zbiory jabłek, należy zasadzić dwie lub trzy odmiany jabłoni lub sprawdzić, czy sąsiedzi nie mają ich na swojej posesji. Jabłonie, które kwitną i owocują później są bardziej odporne na przymrozki niszczące kwiaty, uniemożliwiając wydanie owoców. Odmiany jabłoni, takie jak np. ‘Charles Ross’ i ‘James Grieve’ wydają owoce, które nadają się zarówno do jedzenia na surowo, jak i na przetwory. Odmiany takie, jak: ‘Delikates, ‘George Cave’, Jonagold’, ‘Paula Red’, czy ‘Szampion’ są szeroko dostępne i odporne na choroby.

Grusze

Są mniej wytrzymałe na wiatry i przymrozki niż jabłonie. Aby ograniczyć szkody wyrządzone przez niekorzystną pogodę, należy je sadzić w miejscach ciepłych, osłoniętych i nasłonecznionych. Bardzo dobrze sprawdzają się jako materiał na szpalery, jeśli zasadzimy je przy dobrze nasłonecznionej ścianie. Tak jak jabłonie, grusze także wymagają sąsiedztwa innych odmian, aby nastąpiło zapylenie krzyżowe i owocowanie.

Śliwyowoce śliwki

Śliwy kwitną bardzo wcześnie na wiosnę,
więc narażone są na przymrozki, które mogą zniszczyć ich kwiaty. Aby chronić je przed mrozami, można je okrywać, jednak jest to trudne w przypadku dużych drzew. Jeśli śliwy prowadzone są w kształcie wachlarza, wtedy okrywanie ich jest znacznie łatwiejsze. Można wybrać odmiany samopylne, które do zapylenia nie wymagają sadzenie innych drzewek. Są to odmiany, takie jak ‘Victoria czy ‘Czar’.

Czereśnie

Wysokopienne czereśnie wydają owoce, które są trudno dostępne dla ludzi, co powoduje ich wyjadanie przez ptaki. Pielęgnacja i ochrona przed ptakami owoców drzewa szczepionego na karłowej podkładce jest znacznie łatwiejsza. Odmiana czereśni ‘Morelo’ to jedyne drzewko owocowe, które może rosnąć w cieniu, a nawet na stronie północnej. Owoce tej odmiany nadają się jednak tylko na przetwory. Istnieje kilka samopylnych odmian czereśni, co ułatwia ich uprawę i nie wymaga sąsiedztwa innych odmian do uzyskania owoców.

czereśnia

Drzewa owocowe - co warto wiedzieć

 • Wybierajmy te odmiany, które są odporne na choroby i przymrozki.
 • Pamiętajmy, aby zapewnić odpowiednie, dla danej odmiany, miejsce i warunki do uprawy.
 • Wokół młodych drzewek owocowych należy usunąć chwasty w promieniu 90 cm, a po obu stronach szpaleru w pasie o szerokości ok. 45-50 cm.
 • Unikajmy skomplikowanych form prowadzenia drzew owocowych, oszczędzimy czas na ich przycinaniu.
 • Podczas tworzenia się owoców ważne jest, aby zapewnić roślinie odpowiednie nawilżenie podłoża.

Wymagające owoce

Uprawa brzoskwiń, moreli czy nektarynek może być trudna. Bardzo rzadko udaje się uzyskać przyzwoite plony tych owoców, jeśli nie rosną one na dobrze nasłonecznionej, południowej ścianie, a i wtedy wszystko zależy od warunków panujących zimą i wiosną. Ponadto drzewa te wymagają starannej pielęgnacji.

Katalog drzew

 • Zobacz galerie zdjęć według kolorów:
Oceń artykuł:
 • bardzo słabe
 • słabe
 • średnie
 • dobre
 • bardzo dobre
4,33 / 9 głosów
Dziękujemy za oddanie głosu.

Czytaj więcej:

Przesadzanie starych drzew

Przesadzanie starych drzew

Starych drzew się nie przesadza - mówi znane przysłowie. Jednak w pewnych okolicznościach... Przeczytaj cały artykuł

Kolory w ogrodzie - rośliny o czerwonych liściach i owocach

Kolory w ogrodzie - rośliny o czerwonych liściach i owocach

Nasz ogród może być piękny przez cały rok, jeśli odpowiednio zaplanujemy jego kompozycję. Przeczytaj cały artykuł

Żywopłot – sadzenie i pielęgnacja

Żywopłot – sadzenie i pielęgnacja

Krzewy czy drzewa ozdobne, z których formujemy żywopłoty, sadzi się i pielęgnuje, tak jak wszystkie inne w ogrodzie. Przeczytaj cały artykuł

Uprawa roślin

Uprawa roślin

Podstawą powodzenia w uprawie jest prawidłowy wybór roślin i odpowiedniego dla nich stanowiska. Przeczytaj cały artykuł

Drzewa w ogrodzie

Drzewa w ogrodzie

Przy wyborze drzew do ogrodu powinniśmy zwrócić uwagę, na jaką wysokość dorastają oraz jak bardzo... Przeczytaj cały artykuł

Iglaki w ogrodzie - uprawa, pielęgnacja

Iglaki w ogrodzie - uprawa, pielęgnacja

Drzewa i krzewy iglaste są tak dekoracyjne, że trudno wyobrazić sobie ogród bez nich. Przeczytaj cały artykuł

Komentarze (3)

 1. antek99

  Niektóre drzewka owocowe sadzi się o jesienią. Zamówiłem na gardenfora.pl kilka sadzonek jabłoni oraz śliw. Zobaczymy co mi z tych planów o mini sadzie wyjdzie.

  Zamknij

  Zgłoś nadużycie

Zaloguj się, aby dodawać komentarze

Urządzone.pl

E-mieszkanie

E-okna

E-dach

Najpopularniejsze tagi:

Zamów newsletter
Zobacz koniecznie:

Drzewa ozdobne – parasole w ogrodzie

x