ukryj

różePielęgnacja róż wcale nie jest trudna. Cięcie i formowanie tych roślin można sobie ułatwić stosując odpowiednie techniki, a szkodnikom można zapobiec sadząc odporne odmiany róż lub interweniując od razu po zauważeniu objawów.

Oto krótki przewodnik o tym, jak mieć piękne róże bez dużego wysiłku.

Kupujemy róże

Sadzonki róż w doniczkach można kupować przez cały rok. Są produkowane w gruncie,
a przed sprzedażą sadzone do doniczek. Dzięki temu można je obejrzeć ulistnione i kwitnące. Nadają się do sadzenia przez cały rok.
Sadzonki z gruntu są do kupienia od października do marca, produkowane są bezpośrednio w gruncie, a jesienią wykopywane do sprzedaży. Muszą być posadzone na miejsce stałe zaraz po zakupieniu, gdyż inaczej korzenie będą narażone na wyschnięcie.

Przycinanie róż i formowanie

Podobnie jak w przypadku innych krzewów należy usuwać wszystkie uszkodzone i suche pędy róż. Należy też prześwietlać wnętrza krzewów, jeśli nie jest to konieczne ten zabieg nie musi być wykonywany co roku.

  • Róże okrywowe

Przycinamy je na wiosnę tylko wtedy, jeśli nadmiernie się rozrosną lub zdeformują. Za pomocą sekatora usuwamy pędy brzydko sterczące do góry lub zbytnio zagęszczające krzewy.

  • Róże wielokwiatowe i wielkokwiatowe

Wczesną wiosną należy przeprowadzić jedno cięcie. Wszystkie pędy należy ściąć na wysokości 15-20 cm. Jeśli róże są narażone na wiatr, można skrócić pędy przed zimą, aby zapobiec ich połamaniu, następnie dokończyć cięcie na wiosnę.

  • Róże parkowe

Wymagają cięcia tylko raz w roku. W pierwszym i drugim roku po posadzeniu można skrócić o jedną trzecią pędy najdłuższe, aby pobudzić je do rozkrzewienia się. Róże miniaturowe najlepiej ciąć późną wiosną, gdy przejdą już przymrozki. Duże krzewy wymagają przycinania co dwa lata, późną jesienią lub wczesną wiosną. Należy usunąć także przyrosty, które deformują bryłę rośliny.

róża ogrodowa

Choroby i szkodniki róż

Mszyce żerują na pąkach kwiatowych i młodych pędach. Powodują zaburzenia wzrostu i deformacje rośliny. Aby się ich pozbyć, należy zastosować insektycyd ogólny. Jeśli kolonie są małe, można zbierać je ręcznie.
Czarna plamistość liści to częsta choroba grzybowa róż. Liście zarażone przedwcześnie opadają. Aby ograniczyć rozwój choroby, należy palić porażone liście i pędy, a zimą opryskać krzewy preparatem opartym na oleju parafinowym. Wczesna wiosną należy zastosować fungicyd siarkowy.
Gąsienice wygryzają w liściach nieregularne dziury. Można zbierać je ręcznie lub zwalczać za pomocą insektycydu.
Zamieranie pędów bez wyraźnego powodu może być spowodowane uszkodzeniami z powodu mrozu, podtopieniem lub niedożywieniem. Należy nawieźć rośliny wiosną i latem, wyciąć chore pędy, a następnej dobrze wyściółkować.
Rdza to pojawiające się na dolnej stronie liści pomarańczowe skupiska zarodników, które powodują opadanie liści. Atakuje w ciepłe i wilgotne dni, najczęściej latem. Aby walczyć z tą chorobą, należy opryskać róże preparatem zawierającym myklobutanil.
Mączniak prawdziwy powoduje powstanie biało-szarego nalotu na liściach i pąkach. Powoduje opadanie liści. Choroba może być oznaką przesuszenia lub niedożywienia roślin. Aby zapobiec jej rozprzestrzenieniu, należy opryskać róże preparatem siarkowym. Dobrze jest też nawieźć rośliny i regularnie je podlewać, a na wiosnę dobrze wyściółkować.

  • Zobacz galerie zdjęć według kolorów:
Oceń artykuł:
  • bardzo słabe
  • słabe
  • średnie
  • dobre
  • bardzo dobre
3,31 / 13 głosów
Dziękujemy za oddanie głosu.

Czytaj więcej:

Formy pienne roślin

Formy pienne roślin

Rośliny ukształtowane do formy drzewka o rozłożystej, bukietowej koronie są elegancką ozdobą wejść, tarasów czy wnętrz. Przeczytaj cały artykuł

Co na żywopłot?

Co na żywopłot?

Żywopłot to zwarta ściana zieleni uzyskana przez gęste posadzenie obok siebie jednego rodzaju krzewów... Przeczytaj cały artykuł

Hiacynty we wnętrzu

Hiacynty we wnętrzu

Hiacynty we wnętrzu to świetny sposób na to, żeby w środku zimy cieszyć się namiastką wiosny. Przeczytaj cały artykuł

Lilak - odmiany i uprawa

Lilak - odmiany i uprawa

Lilak należy do rodziny oliwkowatych. Piękne, intensywnie pachnące kwiaty tych roślin zna chyba każdy. Przeczytaj cały artykuł

Krzewy zimozielone łatwe w uprawie

Krzewy zimozielone łatwe w uprawie

Krzewy zimozielone , które pozostają zielone przez cały rok są piękną ozdobą ogrodu. Ich wielką zaletą jest także... Przeczytaj cały artykuł

Jaśminowiec - uprawa

Jaśminowiec - uprawa

Jaśminowiec powszechnie błędnie jest określany jaśminem. To krzew z rodziny hortensjowatych, popularny... Przeczytaj cały artykuł

Komentarze (0)

Zaloguj się, aby dodawać komentarze

E-ściany

E-dach

E-instalacje

E-łazienki

Najpopularniejsze tagi:

Zamów newsletter
Zobacz koniecznie:

Rzeźby ogrodowe w nowoczesnym stylu

x