ukryj

wycinka drzewWycinka drzew na działce nie może być samowolna. Konieczne jest uzyskanie pozwolenia. Kara za wycięcie drzewa bez zgody może być horrendalna.

Zgodnie z polskim prawem na wycinkę drzewa starszego niż 10 lat (art. 83 ustawy o ochronie przyrody z dnia 16 kwietnia 2004 roku, modyfikacja pkt. 4 w 2010 r.) trzeba uzyskać pozwolenie wójta gminy, burmistrza, bądź prezydenta miasta. Nie ma znaczenia miejsce, gdzie rośnie drzewo – na prywatnej posesji, działce przeznaczonej pod działalność gospodarczą, czy parceli komunalnej. Osobom prywatnym pozwolenia są wydawane bezpłatnie. Firmy i instytucje muszą jednak, w określonych sytuacjach, uiścić opłatę. Pomimo że opłaty za wydanie pozwolenia na wycinkę są znaczne, warto uzyskać ten dokument. Kary za wykarczowanie drzewa bez pozwolenia są bowiem znacznie wyższe i mogą sięgnąć nawet kilkuset tysięcy złotych.

Wycinka drzew - warto wiedzieć
Planując wycięcie drzewa, należy się udać do najbliższego urzędu gminy lub miasta celem złożenia wniosku o zezwolenie na wycinkę drzew. Jeśli drzewo znajduje się na obszarze objętym ochroną krajobrazową, potrzebna będzie również dodatkowa zgoda jednostki zarządzającej terenem chronionym. W przypadku, gdy nieruchomość, na której rośnie drzewo jest wpisana do rejestru zabytków, o zezwolenie wystąpić trzeba także do wojewódzkiego konserwatora zabytków. Należy sprawdzić czy piecza konserwatorska dotyczy tylko budynku, czy również jego otoczenia lub całego rejonu (dzielnica, miasto). Wtedy usunięcie drzew owocowych oraz krzewów również musi nastąpić w oparciu o zgodę konserwatora.


Kompensacja przyrodnicza

Za wydanie pozwolenia na wycinkę zazwyczaj nie jest pobierana żadna opłata, z wyjątkiem sytuacji, gdy prowadzimy działalność gospodarczą. Lecz nawet wtedy możemy zaproponować jednostce administracyjnej wykonanie tzw. „kompensacji przyrodniczej”. Jest to ustawowo przewidziana możliwość uzupełnienia strat poczynionych przez naszą wycinkę. Składamy pisemną deklarację wykonania nasadzeń wyrównujących straty przyrodnicze. Nie muszą być one posadzone na terenie, z którego usuwamy rośliny. Urząd może wskazać, za naszą zgodą, inne miejsce na wykonanie tego typu działań. Warunkiem ostatecznego odstąpienia od opłaty jest kontrola dokonana po trzech latach od posadzenia drzew lub krzewów kompensujących, z uwzględnieniem tego, czy rośliny przyjęły się i prawidłowo rosną. Wtedy opłata zostaje ostatecznie umorzona.

wycinka drzew na działce budowlanejWycinka na obszarze leśnym
Zezwolenie na wycinkę jest również konieczne jeśli wycinane drzewa znajdują się na obszarze leśnym. Jednak na takich terenach obowiązują innego rodzaju przepisy. Dotyczą one prowadzenia gospodarki leśnej. W tej sytuacji należy sprawdzić pod jakim zarządem znajdują się lasy prywatne danego rejonu. Najczęściej podlegają pod miejscowe nadleśnictwo i wtedy naszym obowiązkiem jest złożyć wniosek o usunięcie drzew nadleśniczemu, który po dokonaniu wizji lokalnej wyda prawomocną decyzję. Kolejną jednostką decyzyjną są Lasy Miejskie, gdzie procedura wygląda podobnie, z tą różnicą, iż po uzyskaniu decyzji należy odrębnym pismem powiadomić o przewidywanym terminie wykonania usunięć. Również Starostwo Powiatowe może sprawować pieczę nad działkami leśnymi. Wtedy wniosek składamy w siedzibie Starostwa i również oczekujemy na wizję lokalną.
Po wycięciu drzew pozyskane w ten sposób drewno należy ocechować. Jest to procedura zabezpieczająca nas przed posądzeniem o nielegalne pozyskanie drewna. W tym celu powiadamiamy o zakończeniu trzebieży i czekamy na leśniczego wykonującego cechowanie. Drewno pozostaje do naszego użytku.

Zezwolenie nie jest konieczne w przypadku drzew młodszych niż 10 lat, owocowych i rosnących na plantacjach. Pozwolenie na wycinkę jest zazwyczaj wydawane w ciągu miesiąca, jednak w uzasadnionych przypadkach termin może zostać wydłużony do 60 dni. Przed wydaniem decyzji należy się spodziewać wizji lokalnej specjalisty, podczas której nastąpi ocena stanu drzew oraz ich wymiarów.

Jak prawidłowo napisać wniosek
Większość urzędów ma gotowe formularze wniosków o wydanie pozwolenia. Prawidłowo przygotowany wniosek powinien zawierać dane personalne wnioskodawcy, nazwę gatunku drzewa lub krzewu do usunięcia i obwód pnia mierzony na wysokości 130 cm. Niezbędne jest także określenie jaka jest przyczyna usunięcia drzewa. Należy również, w miarę możliwości, dołączyć plan sytuacyjny z zaznaczoną lokalizacją drzewa. Trzeba też podać przewidywany termin wycinki, a do wniosku dołączyć kopię aktu własności, dzierżawy lub inny dokument świadczący o władaniu nieruchomością, na której rośnie drzewo. Jeżeli wnioskujący nie jest właścicielem działki, z której zamierza usunąć drzewa lub krzewy do wniosku należy dołączyć pisemną zgodę właściciela działki na wyżej wskazane usunięcia. W przypadku decyzji odmownej, w ciągu 14 dni, mamy prawo do odwołania się od decyzji do lokalnego samorządowego kolegium odwoławczego.

 • Zobacz galerie zdjęć według kolorów:
Oceń artykuł:
 • bardzo słabe
 • słabe
 • średnie
 • dobre
 • bardzo dobre
4,13 / 30 głosów
Dziękujemy za oddanie głosu.

Czytaj więcej:

Przycinanie drzew

Przycinanie drzew

Bez tego zabiegu trudno ukształtować ładną koronę drzewa czy ozdobny szpaler, a jabłonie nie będą dobrze owocować. Przeczytaj cały artykuł

Jak przygotować rośliny do zimy?

Jak przygotować rośliny do zimy?

Co zrobić, by rośliny bezpiecznie przetrwały zimę w naszych warunkach klimatycznych? Przeczytaj cały artykuł

Bonsai - orientalne inspiracje

Bonsai - orientalne inspiracje

Pielęgnacja drzewek bonsai wymaga konsekwentnej pracy i cierpliwości. Warto jednak poświęcić swój czas... Przeczytaj cały artykuł

Zdrowe owoce dzikich krzewów - idealne na jesienne przetwory

Zdrowe owoce dzikich krzewów - idealne na jesienne przetwory

Często zapominamy, że wiele roślin rosnących dziko ma jadalne smaczne i bardzo zdrowe owoce. Przeczytaj cały artykuł

Wiosenne porządki w ogrodzie

Wiosenne porządki w ogrodzie

Wiosna to czas na porządki na działce. Warto sprawdzić, czy niskie temperatury nie uszkodziły elewacji budynku... Przeczytaj cały artykuł

Sekator łańcuchowy

Sekator łańcuchowy

Większość prac w ogrodzie wymaga użycia odpowiednich narzędzi. Do szybkiego i łatwego cięcia drewna... Przeczytaj cały artykuł

Komentarze (13)

 1. Anonymous

  Witam, Chce wyciąć samosiejki dziko rosnące na mojej działce (mają po max 5 lat). Rosną na działce zakwalifikowanej jako użytki leśne. Czy w takim wypadku wymagane jest uzyskanie zgody ?

  Zamknij

  Zgłoś nadużycie

 2. Anonymous

  To zależy od gatunku. Drzewa owocowe możesz wycinać bez zezwolenia (jesli to nie na terenie obiektu zabytkowego), natomiast pozostałe wtedy, gdy nie mają więcej, niż 5 lat. Tylko tak przy okazji - ciekaw jestem, kto to ma określać(?) He he :lol: Jeśli to teren leśny, to obowiązują (podobno) przepisy dla terenów leśnych (niestety - nie znam ich :roll: ) Pozdrawiam

  Zamknij

  Zgłoś nadużycie

 3. nie rozumiem takich zapisów...jeżeli to moja działka i mi drzewo ewidentnie przeszkadza, to nikogo bym o zgodę nie prosił tylko wycinał.

  Zamknij

  Zgłoś nadużycie

 4. Anonymous

  Twarde prawo, ale (niestety) obowiązujące. "Samowolka" się może nie opłacić. Kary wielokrotnie przekraczają wartość takiego drzewa. A gminy od jakiegoś czasu dysponują systematycznie wykonywanymi zdjęciami lotniczymi (wcale nie trzeba "donosiku" zawistnego sąsiada :evil: )

  Zamknij

  Zgłoś nadużycie

 5. Pavel1001

  Kiedy zezwolenie na wycinkę drzew jest niezbędne, ile wynoszą opłaty i jak w przypadku prowadzenia działalności gospodarczej spróbować ominąć opłaty za wycinkę: http://www.jakwybudowac.pl/application/searchexpression?expression=wycinanie+drzew

  Zamknij

  Zgłoś nadużycie

 6. biker200

  Artykuł ciekawy, ale jeżeli ktoś chce dokładnie widzieć ile grozi za wycięcie drzew bez zezwolenia polecam wygodny kalkulator: http://eko-consulting.pl/kalkulator.html

  Zamknij

  Zgłoś nadużycie

 7. KrzysM

  Polecam również informacje i formularz wniosku w serwisie eWnioski.pl: https://ewnioski.pl/formularze/wniosek-o-zezwolenie-na-wyciecie-drzewa-lub-krzewu/informacje

  Zamknij

  Zgłoś nadużycie

 8. Ja z powodu tego chorego prawa mam na pieńku z sąsiadem od dobrych kilku lat. Jak się wprowadzaliśmy zasadziliśmy z żoną (nasz błąd) ładny modrzew przed domem. Problem polega na tym, że to drzewko szybko urosło i teraz góruje nad całym osiedlem. Jesienią spadają z niego igły i trzeba to sprzątać, co wybitnie nie pasuje sąsiadowi. Poszliśmy do gminy by uzyskać zezwolenie na ścięcie tej "kości niezgody", ale tam powiedziano, że drzewo jest zdrowe i całkiem ładne, więc nie ma mowy o jego usunięciu. No więc drzewko dalej będzie sobie rosło i denerwowało sąsiada.

  Zamknij

  Zgłoś nadużycie

 9. adi105eogrod

  Naszczęście Państwo Polskie będzie zwracać kary pieniężne nałożone na obywateli wraz z odsetkami, tak jak to było w przypadku podatku pobieranego za sprowadzone samochody i drogie karty pojazdu. Również będzie zwracać tym co prowadzą działalność gospodarczą, otrzymałem odpowiedź z trybunału, poprostu takie kary i opłaty nie są adekwatne i zajmą się sprawą wnikliwie. interesuję się różnymi paradoksami w Polskim prawie o ile można to nazwać prawem. W niedługim czasie zamierzam emigrować do Niemiec nie z powodu zarobkowego ale nie da się tu poprostu wytrzymać. Polskie lasy to sterta połamanych krzaków gałęzi i śmieci, wszystkie drzewa pokrzywione, nikt o nie nie dba, nie sprząta pielęgnuje. Zwisają na drogami liniami energetycznymi poprostu sterta patyków i gałęzi nadających się na opał, nawet ptaków w nich nie widać bo wolą lęgować się pod dachami budynków mieszkalnych. Kolejny paradoks to zakaz sprzedaży zwierząt psów i kotów nie rodowodowych ciekawe ile przetrwa taki przepis, ale to nie w tym temacie pozdrawiam.

  Zamknij

  Zgłoś nadużycie

 10. mjjohny

  Witam. Do pomocy wycinki drzew i załatwiania formalności polecam http://vivagarden.pl/

  Zamknij

  Zgłoś nadużycie

 11. Wittek

  Chore to nasze prawo? Jestem wielbicielem przyrody, ale nie może być tak, że lepiej chroni się drzewo niż człowieka. A oto przykład: mój brat - inwalida na wózku mieszka w bloku, a ogromna akacja (naprawdę piekna) zasłania całe światło w obu pomieszczeniach od strony południowej. I co? Pisaliśmy do spółdzielni, że ze względu na zdrowie prosimy o wycięcie i nic, bo "formalnie przepisy prawa nie przewidują jako podstawy udzielenia zgody na wycięcie drzewa ?złej kondycji psychofizycznej? osoby zainteresowanej" cytat z http://www.eporady24.pl/zezwolenie_na_wyciecie_drzewa,pytania,8,206,8026.html Teraz piszemy kolejne pismo i chyba odwołamy się do samej Konstytucji, bo jak się miałoby art. 64 do ochrony drzewa?!!! Może nam ktoś podpowie jeszcze jakiś argument prawny, może ktoś miał podobną sytuację? Pozdrawiam

  Zamknij

  Zgłoś nadużycie

 12. Dasos

  a ja mam pozytywny w miarę przykład - generalnie jestem przecina wycinaniu drzew, ale z bólem serca musiałam pozbyć się dwóch świerków posadzonych zbyt blisko domu. Z uzyskaniem pozwolenia nie było problemu (w zamian za posadzenie innych drzewek). Wprawdzie na decyzję trzeba było trochę poczekać, ale to jedyna niedogodność.

  Zamknij

  Zgłoś nadużycie

 13. Zamknij

  Zgłoś nadużycie

Zaloguj się, aby dodawać komentarze

E-ściany

E-mieszkanie

E-okna

E-łazienki

Zamów newsletter
Zobacz koniecznie:

Katalpy w ogrodzie

x