ukryj

Amarylis jest rośliną cebulową o wyjątkowej urodzie. Jego kwiaty należą do największych z roślin doniczkowych. Jest w nim dostojność i egzotyczne piękno.

Amarylis, często myloamarylisny z hipeastrum, jest uprawiany dla wyjątkowej urody, ogromnych kwiatów, które mają kształt dzwonków i rozwijają się po kilka na szczycie sztywnej łodygi. Nadają one roślinie dekoracyjny i zarazem egzotyczny wygląd. Kwiaty amarylisa mogą mieć różną barwę, od śnieżnobiałej, poprzez odcienie różu, po ciemnoszkarłatną czy karmazynową. Mogą być dwukolorowe z ciemniejszym lub jaśniejszym brzegiem płatków. Występują też egzemplarze o płatkach ozdobnie paskowanych.

Amarylis w naturze występują na terenie Afryki. Jest rośliną dość trudną w uprawie. Powszechnie w naszych mieszkaniach spotyka się kwitnące rośliny z gatunku Hipeastrum, rośliny pochodzącej z Ameryki Południowej.

Amarylis ma długie, intensywnie zielone, lancetowate liście, które są bardzo dekoracyjne. Ale prawdziwa uczta dla oczu czeka nas, gdy zakwitną. Ich duże cebulki wydają kwiaty nawet dwukrotnie w ciągu roku, najczęściej wczesną wiosną i zimą. Po przekwitnięciu liście rośliny stopniowo obumierają, ale nie cała roślina. Cebula amarylisa potrzebuje bowiem około sześciotygodniowego odpoczynku, by zebrać siły przed kolejnym okresem wzrostu. W tym czasie, najczęściej przypadającym na miesiące jesienne, coraz mniej podlewamy podłoże, w którym zasadzona jest cebula, by ostatecznie odstawić ją na okres spoczynku w ciemne, chłodne miejsce. Rośliny wtedy nie podlewamy. Do wzrostu pobudzamy roślinę poprzez wznowienie podlewania i przestawienie doniczki w słoneczne, ciepłe miejsce. Amarylisa rozmnażamy przez rozdzielenie cebul przybyszowych, które sadzimy do dużych naczyń.

Kwiaty amarylisa utrzymują swój dekoracyjny wygląd nawet przez kilka miesięcy. Zdarza się też, że jeden z kwiatów przekwita, a rozwijają się następne. Podczas kwitnienia roślina powinna być intensywnie podlewana i zasilana. Kwiaty utrzymują się dłużej, jeśli pojemnik z amarylisem stoi w chłodniejszym, ale nie zimnym pomieszczeniu i nie jest wystawiony na bezpośrednie działanie światła. Kwiaty tej rośliny mogą być prawdziwą ozdobą mieszkania, tarasu czy balkonu. Nadają się również na kwiaty cięte.

  • Zobacz galerie zdjęć według kolorów:
Oceń artykuł:
  • bardzo słabe
  • słabe
  • średnie
  • dobre
  • bardzo dobre
3,86 / 7 głosów
Dziękujemy za oddanie głosu.

Czytaj więcej:

Hiacynt w doniczce

Hiacynt w doniczce

Hiacynty, choć kojarzą się z nadejściem wiosny, dostępne są na rynku już późną jesienią. Przeczytaj cały artykuł

Liliowce - kwiaty dla każdego

Liliowce - kwiaty dla każdego

Kwitną od wczesnej wiosny do późnej jesieni, znoszą każdą glebę i są odporne na kapryśny klimat, szkodniki i choroby. Przeczytaj cały artykuł

Wiosna w ogrodzie

Wiosna w ogrodzie

Kiedy się pojawiają, nabieramy przekonania, że zima się skończyła - tulipany, prymulki, hiacynty i żonkile. Przeczytaj cały artykuł

Hiacynty we wnętrzu

Hiacynty we wnętrzu

Hiacynty we wnętrzu to świetny sposób na to, żeby w środku zimy cieszyć się namiastką wiosny. Przeczytaj cały artykuł

Jak pielęgnować róże

Jak pielęgnować róże

Pielęgnacja róż wcale nie jest trudna. Cięcie i formowanie tych roślin można sobie ułatwić stosując odpowiednie... Przeczytaj cały artykuł

Jak kupować rośliny?

Jak kupować rośliny?

Na co zwracać uwagę przy kupowaniu roślin? Jak wybierać zdrowe okazy? Przeczytaj cały artykuł

Komentarze (0)

Zaloguj się, aby dodawać komentarze

Urządzone.pl

E-dach

E-łazienki

E-izolacje

Najpopularniejsze tagi:

Zamów newsletter
Zobacz koniecznie:

Drzewa do małego ogrodu

x