ukryj

Ogrody skalne były od dawna zakładane w Azji. Do Europy przywędrowały stamtąd około XVII wieku. W Chinach sztuka zakładania ogrodów skalnych liczy sobie już ponad 1000 lat, i tam właśnie znajdują się najpiękniejsze przykłady tak zaaranżowanych ogrodów.

Najbardziej charakterystycznym elementem ogrodów skalnych jest kamień naturalny i oczywiście odpowiednio dobrane rośliny. Taki ogród ma naśladować fragment górskiego krajobrazu.
Łącząc elementy kamieni, wody oraz zieleni, w ogrodzie skalnym można uzyskać efekt przeniesienia kawałka nietkniętej natury w sam środek naszego ogrodu.

ogród skalnyogródek skalny przed domem

Miejsce na ogród skalny

Skalniak powinien być zakładany w miejscu gdzie jest największe nasłonecznienie. Najlepiej wybrać więc południową stronę naszej działki. Ważne jest, aby ogród skalny był położony na wzniesieniu, może być ono naturalne bądź uformowane sztucznie. Dobrze nadaje się np. zbocze tarasu. Takie położenie zapewni odpowiedni odpływ wody i zapobiegnie jej zaleganiu, co mogłoby zaszkodzić rosnącym na nim, górskim roślinom.

schody w ogrodzie skalnymAranżacja ogrodu skalnego

Podłoże do skalnego ogrodu powinno być dobrze przepuszczalne. Aby zapewnić taki efekt, można zmieszać glebę ogrodową z torfem, żwirkiem bądź pokruszonymi łupkami. Tak przygotowany grunt będzie dobrze przepuszczał powietrze i wodę.
Po wybraniu miejsca na skalniak należy odpowiednio dobrać kamień, który jest jednym z najważniejszych elementów w takim ogrodzie. Powinien być twardy, aby pozostał niezniszczony przez długie lata. Pamiętajmy także, aby ograniczyć się do jednego rodzaju kamienia - zapewni nam to uporządkowany i harmonijny wygląd ogrodu. Jednymi z najczęściej stosowanych materiałów są wapienie, otoczaki oraz łupki. Warto wybrać kamień, który występuje w okolicy, łatwo będzie go wtedy wkomponować w otoczenie.
W ogrodzie skalnym można pokusić się także o umieszczenie jednej dominanty w postaci dużej skały. Stworzy to bardziej urozmaicony rysunek ogrodu. Należy pamiętać jednak, aby w wyborze takiego kamienia posługiwać się odpowiednimi proporcjami. Powinny one wynosić 5:3:1; gdzie 5 oznacza wysokość, 3 szerokość, a 1 ilość skał w odniesieniu do powierzchni, na której znajduje się ogród.

Pamiętajmy, aby nie stosować zbyt geometrycznych form w projektowaniu naszego skalniaka.
Linie ścieżek czy rabat powinny być płynne i naturalne, a kamienie ułożone chaotycznie i bez zbędnej przesady, jeśli chodzi o ich ilość. To pozwoli nam uniknąć efektu nienaturalnego pagórka o regularnych kształtach, naszpikowanego skałkami.

ogród skalny - aranżacjaRośliny do ogrodu skalnego

Jeśli chcemy uzyskać odpowiedni, górski charakter naszego skalnego ogrodu, musimy zadbać o odpowiedni dobór roślin. Powinny to być rośliny wysokogórskie, zarówno byliny, rośliny cebulowe czy zielne, ale także płożące lub karłowate krzewy iglaste. W wyborze roślin warto zwrócić uwagę na ich pokrój oraz porę kwitnienia. Najlepiej dobierać je tak, by kontrastowały ze sobą barwami, a także formą. Aby nasz skalniak był dekoracyjny, warto dobrać kwitnące rośliny w taki sposób, aby kwiaty pojawiały się jedne po drugich. Ozdobą ogrodu skalnego mogą być karłowate krzewy iglaste o powolnym wzroście i ciekawym pokroju. Zazwyczaj są to kosodrzewiny i świerki o rozmaitych kolorach igieł i kształtach gałęzi. Dobrym urozmaiceniem może być posadzenie karłowatej odmiany wierzby, będzie to dobry kontrast z iglastymi krzewami. Także karłowate odmiany berberysu, pięknie wybarwiające się jesienią, będą się dobrze komponować się w skalnym ogrodzie. W pobliżu krzewów pięknie będą prezentować się wszelakiego rodzaju wrzośce o różnych barwach.  Jeśli chodzi o byliny i rośliny cebulowe, w ogrodzie skalnym na pewno warto posadzić miłka wiosennego, żagwina, śnieżyczkę, przebiśnieg, goryczkę, zawilca alpejskiego, rojnika czy rozchodnika. Trawy, takie jak kostrzewa popielata czy pstra dodadzą kompozycji uroku oraz zasłonią niewielkie luki powstałe w nasadzeniach.

pomysł na ogródOgród skalny nie jest bardzo pracochłonny. Jedynie początkowe przygotowania mogą przysporzyć nieco trudności ze względu na konieczne skonstruowanie wzniesienia. Jednak dalsze prace ograniczą się jedynie do podcinania krzewów czy traw na zimę i ewentualnej zmiany roślin cebulowych.  
Ogród skalny daje namiastkę górskiego krajobrazu. W jego otoczeniu wyjątkowo dobrze wypoczywa się i relaksuje.

 • Zobacz galerie zdjęć według kolorów:
Oceń artykuł:
 • bardzo słabe
 • słabe
 • średnie
 • dobre
 • bardzo dobre
4,80 / 5 głosów
Dziękujemy za oddanie głosu.

Czytaj więcej:

Nawierzchnie z kostki brukowej

Nawierzchnie z kostki brukowej

Kostka brukowa to materiał chętnie wybierany do aranżacji nawierzchni i przestrzeni wokół domu. Przeczytaj cały artykuł

Projektowanie ogrodu - podstawy

Projektowanie ogrodu - podstawy

Za oknem zima, ale to nie znaczy, że wszelkie prace związane z ogrodem należy na ten czas zawiesić. Przeczytaj cały artykuł

Kamień naturalny w ogrodzie

Kamień naturalny w ogrodzie

Kamień naturalny w ogrodzie stosowany jest do wykańczania elewacji, cokołów, tarasów, schodów i elementów... Przeczytaj cały artykuł

Ogród japoński

Ogród japoński

Ogród japoński charakteryzuje się dużą dbałością o szczegóły, starannością i elegancją. Nawiązuje do tradycji... Przeczytaj cały artykuł

Zanim urządzisz ogród

Zanim urządzisz ogród

Wybór projektu domu zwykle zajmuje nam dużo czasu i uwagi. Nie mniejszą powinniśmy poświęcić projektowi ogrodu... Przeczytaj cały artykuł

Ogród rodzinny

Ogród rodzinny

Każdy członek rodziny ma inne wymagania względem ogrodu. Dzieci chcą mieć miejsce do zabaw, dorośli zaś... Przeczytaj cały artykuł

Komentarze (6)

 1. bakusinik

  super wygladaja takie skalne kombinacje, moj tato sobie takie buduje na dzialce

  Zamknij

  Zgłoś nadużycie

 2. Artykuł na temat ogrodów skalnych: ogrody skalne

  Zamknij

  Zgłoś nadużycie

 3. Bardzo ciekawy artykuł,polecam każdemu. Swego czasu miałem taki skalny ogród,ale musiałem zlikwidować,jest przy nim naprawdę sporo pracy... www.Ekwasek.pl- wyposażenie domów i ogrodu.

  Zamknij

  Zgłoś nadużycie

 4. Wcale nie, pracy tyle ile w ogrodzie, na wszystko trzeba mieć czas

  Zamknij

  Zgłoś nadużycie

 5. Anonymous

  Ciekawe :) polecam takie doniczki http://rattanartsklep.iai-shop.com/product-pol-148-Donica-ocieplana-prostokatna-kolor-kawa-z-mlekiem-RJ03.html będą fajnie tutaj wyglądały

  Zamknij

  Zgłoś nadużycie

 6. Ciekawy artykuł dotyczący ogrodów skalnych znajdziecie tutaj - http://www.klikmapa.pl/ogrod-skalny.html. Warto przeczytać nieco teorii :)

  Zamknij

  Zgłoś nadużycie

Zaloguj się, aby dodawać komentarze

Urządzone.pl

E-dach

E-łazienki

E-izolacje

Najpopularniejsze tagi:

Zamów newsletter
Zobacz koniecznie:

Katalpy w ogrodzie

x