ukryj

rośliny w pojemnikach - aranżacjaRośliny na balkonie ożywiają go i stanowią jego dekorację. Oto kilka porad, które ułatwią stworzenie pięknego balkonu.

Jakie pojemniki?


Pojemniki z tworzyw sztucznych
Są lekkie i trwałe, dostępne w bogatej ilości wzorów, kolorów i kształtów. Wadą doniczek z tworzywa jest to, że przez plastikowe ścianki powietrze nie może swobodnie dyfundować do korzeni, co może prowadzić do rozwoju grzybicy. Sprzyjają także szybkiemu nagrzewaniu się przy wystawieniu na słońce - może to grozić zbyt szybkiej utracie wody z podłoża. W zimie grożą przemarzaniem korzeni roślin ze względu na brak dobrej izolacji.

Doniczki ceramiczne
Materiał, z którego wykonane są pojemniki ceramiczne jest bardziej organiczny, a więc bardziej przyjazny roślinom, umożliwia swobodny dostęp powietrza do podłoża i dłużej utrzymuje w nim wodę. Dzięki grubszym ściankom dobrze izoluje przed zbytnim nagrzewaniem się gleby bądź przemarzaniem. Wadą doniczek ceramicznych jest przede wszystkim mniejsza trwałość pojemników ze względu na możliwość pękania i tłuczenia się.

Doniczki betonowekwiaty na balkon
Mają podobne właściwości do tych wykonanych z ceramiki, lecz ze względu na większy ciężar
i grubość są trwalsze. Nie są poręczne i mogą okazać się zbyt ciężkie na balkon. Można je za
to stosować na trasach i patiach.

Donice drewniane
Dzięki całkowicie naturalnemu surowcowi są najbardziej przyjazne roślinom. Drewno jest przepuszczalne dla powietrza i wręcz idealnie izoluje przed nagrzaniem się korzeni czy ich przemarzaniem. Dzięki swoim właściwościom dobrze zatrzymuje wilgoć w podłożu, nie narażając rośliny na przesuszenie.
Aby pojemnik dobrze sprawdził się na balkonie, musi mieć w otwory w dnie, przez które odprowadzany będzie nadmiar wody. Powinien być również umieszczony na specjalnych podstawkach, które będą zbieraćkwiatowa kompozycjaodprowadzaną wodę, chroniąc ściany i balkon przed zalaniem. Zanim do pojemnika nasypiemy podłoża powinniśmy zadbać o jego odpowiedni drenaż. Aby to osiągnąć, na dnie pojemnika umieszczamy kilkucentymetrową warstwę porowatego materiału, takiego jak keramzyt lub żwirek, która będzie chronić roślinę przed zalaniem. Rośliny sadzimy w podłożu, które jest dobrze osadzone. Należy je nasypać do pojemnika 2-3 dni przed posadzeniem roślin, pamiętając o jego zraszaniu wodą, aby uchronić go przed przesuszeniem.
Podłoże powinno być odpowiednio dobrane dla rośliny, którą chcemy posadzić. Należy pamiętać
o jego wymianie co 3 lata. Dzięki temu zapobiegniemy jego degradacji i wyjałowieniu.

Jakie rośliny sadzić?

W małych doniczkach czy skrzynkach sadzimy rośliny
o mniejszych rozmiarach, najlepiej jednoroczne. Świetnie nadają się bratki, niezapominajki, stokrotki, aksamitki, groszek pachnący czy surfinie.
Średnie oraz większe pojemniki nadają się do uprawy roślin wieloletnich, takich jak rośliny cebulowe narcyzy, krokusy, tulipany czy dalie. Dobrze czują się także trwałe pnącza, np. wiciokrzewy, powojniki, bluszcze oraz pnące róże. Możemy w nich także posadzić rośliny, które na zimę przeniesiemy do wnętrza domu, np.: pelargonie, begonie czy dalie.
Jeśli chcemy mieć na balkonie drzewa lub krzewy, musimy postarać się o pojemniki co najmniej kilkudziesięciolitrowe. Iglaste gatunki będą najlepszą ozdobą balkonu przez cały rok. Do uprawy nadają się karłowate odmiany sosen, świerków, jodeł, jałowców, cyprysów czy tuj.
Na balkonie możemy uprawiać także pnącza. Do tego dobrze nadają się:

 • Dynia ozdobna (tykwa) - ozdobą są jej duże liście oraz kolorowych owoce pojawiające się jesienią, mogą one służyć do dekoracji mieszkania. Dorasta do 5-6 metrów.
 • Fasola wielokwiatowa - wyrasta do 3-4 m, tworzy bujną zieleń, ma różnokolorowe kwiaty pojawiające się w czerwcu i przekwitające we wrześniu.
 • Groszek pachnący - słynie z niezwykłej gamy kolorów kwiatów o pięknym intensywnym zapachu. Pnie się do wysokości 2 m.
 • Kobea pnąca - rośnie w gęstej, bujnej zieleni, wśród której są białe, różowe i fioletowe kwiaty. Dorasta do 3 m.
 • Nasturcja ogrodowa - jej duże kwiaty występują we wszystkich odcieniach od żółtego przez pomarańczowy aż do czerwonej purpury, ma dużo okrągłych, intensywnie zielonych liści. Dorasta nawet do 4 m.
 • Ogórecznik - pnącze to rośnie bardzo szybko i bujnie. Ma małe drobne i ślicznie pachnące kwiaty. Może dorosnąć do 4 m.
 • Wilec - pnie się do wysokości 3 m, jego zaletą są duże kielichowate kwiaty w różnych barwach.

Aby urozmaicić nasz balkon, możemy posadzić także różne odmiany winorośli, które na jesieni zaopatrzą nas w świeże winogrona. Jeśli chcemy poprowadzić pnącza do balkonu na linkach, sądząc je w gruncie, dobrze nadadzą się do tego takie rośliny, jak:

 • Rdest Auberta - pnącze to dorasta do wysokości 15 m, jego obfite kwitnienie trwa
  do pierwszych mrozów.
 • Dławisz - jego ozdobą są barwne owoce, które utrzymują się na pędach do lutego, dorasta
  do 12 m.
 • Kokornak wielkolistny - dorasta do 10 m, ma bardzo duże, egzotyczne liście.
 • Winobluszcz (dzikie wino) - rośnie tworząc bujną zieleń, a jesienią jego liście pięknie przebarwiają się we wszystkich odcieniach czerwieni. Może też piąć się po ścianach
  do wys. 20-25 m.
 • Wiciokrzew - ma ozdobne liście, kwiaty o intensywnym zapachu oraz pomarańczowe owoce. Dorasta do 5-6 m.
 • Powojniki - ich odmiana drobnokwiatowa rośnie u nas dziko i dorasta do 10 m. Mają ozdobne owoce przypominające srebrzyste pióropusze, utrzymujące się długo na roślinie. Odmiany wielkokwiatowe mają wielobarwne i duże kwiaty. Pną się na wysokość 1,5-3 m.
 • Zobacz galerie zdjęć według kolorów:
Oceń artykuł:
 • bardzo słabe
 • słabe
 • średnie
 • dobre
 • bardzo dobre
4,00 / 5 głosów
Dziękujemy za oddanie głosu.

Czytaj więcej:

Jak zabezpieczyć kwiaty przed wyjazdem?

Jak zabezpieczyć kwiaty przed wyjazdem?

Co zrobić, by kilku lub kilkunastodniowy urlop nie zamienił naszej domowej uprawy w pustynię? Przeczytaj cały artykuł

Jesień w ogrodzie - prace

Jesień w ogrodzie - prace

Wczesną jesienią można wykonać ostatnie prace porządkowe. Jeszcze sadzimy drzewa i krzewy, zbieramy ostatnie owoce. Przeczytaj cały artykuł

Rośliny doniczkowe na jesień i zimę

Rośliny doniczkowe na jesień i zimę

Rośliny doniczkowe o kolorowych liściach i dekoracyjnych kwiatach można tak dobrać, aby... Przeczytaj cały artykuł

Cantedeskie - królowe Afryki

Cantedeskie - królowe Afryki

Cantedeskie są kapryśne, niełatwe w uprawie i podatne na choroby, jednak ich urok potrafi wynagrodzić trud... Przeczytaj cały artykuł

Jak kupować rośliny?

Jak kupować rośliny?

Na co zwracać uwagę przy kupowaniu roślin? Jak wybierać zdrowe okazy? Przeczytaj cały artykuł

Doniczka z grillem

Doniczka z grillem

Sezon ogródkowy i grillowy ciągle trwa więc mamy propozycję wielofunkcyjnej doniczki, która może służyć jako grill. Przeczytaj cały artykuł

Komentarze (2)

 1. A ja polecam zajrzeć do tego atlasu roślin: http://www.e-florystyka.pl/atlas-roslin,25.html - znajduje się na nim największa baza informacji o danych gatunkach w całej sieci. Dzięki temu dowiecie się jakie rośliny będą dla Was odpowiednie. Jakiej wymagają temperatury, które będą dobrze rosły na zewnątrz a które we wnętrzach ;) Wszystko jest pogrupowane alfabetycznie.

  Zamknij

  Zgłoś nadużycie

Zaloguj się, aby dodawać komentarze

E-instalacje

Urządzone.pl

E-izolacje

E-okna

Najpopularniejsze tagi:

Zamów newsletter
Zobacz koniecznie:

Żywopłot z pnączy

x