ukryj

Oświetlenie zewnętrzne sprawia, że dom i jego otoczenie nie toną w mroku. Dzięki niemu nie tylko łatwiej i bezpieczniej poruszać się po ogrodzie. Przyjemniej też w nim przebywać po zachodzie słońca. Odpowiednio dobrane oświetlenie tworzy nastrój i wydobywa piękno ogrodu.

Na co zwracać uwagę, wybierając lampy

Oprawy do oświetlenia zewnętrznego powinny spełniać określone parametry techniczne, być wykonane z mocnych i wytrzymałych, a także dobrej jakości materiałów. Muszą też być odporne na urazy mechaniczne, wilgoć, niskie i wysokie temperatury, a także podmuchy wiatru. Bardzo ważna jest szczelność opraw. Podawany przez producentów dwucyfrowy symbol IP informuje o poziomie ochrony oprawy przed wnikaniem pyłu (pierwsza cyfra od 0 do 6) i cieczy (druga cyfra od 0 do 8). I tak przykładowo symbolem IP 44 powinny być oznaczone zewnętrzne oprawy ścienne, IP 54 – reflektory i słupki, IP 66 – oprawy przeznaczone do montażu w gruncie oraz IP 68 – montowane w oczkach wodnych.

Warto też sprawdzić klasę ochronności lamp – oznaczona cyfrą rzymską, określa izolację elektryczną. Lampy ogrodowe powinny mieć II klasę ochronności, zaś lampy do podświetlenia oczek wodnych – III.

oświetlenie oczka wodnego
oświetlenie oczka wodnego

Poprzednie Następne 1 / 18

 • oświetlenie oczka wodnego
 • lampy do ogrodu w kształcie kul
 • lampy ogrodowe na kamiennym murku
 • oświetlenie schodów w ogrodzie
 • pomysł na oświetlenie ogrodu
 • kinkiet z czujnikiem ruchu
 • lampa ogrodowa - słupek
 • latarnia ogrodowa z czujnikiem ruchu
 • pływające lampy do oczka wodnego
 • podświetlane kamienne donice
 • oryginalne lampy ogrodowe
 • podświetlany stolik z siedziskami
 • oświetlenie zewnętrzne
 • kinkiet zewnętrzny
 • oświetlenie elewacji budynku
 • światło w ogrodzie - reflektory
 • oświetlenie roślin w ogrodzie
 • oświetlenie zewnętrzne domu i ogrodu

Jeśli na produkcie znajdziemy znak B (bezpieczeństwa), możemy mieć pewność, że ma on aprobatę techniczną i spełnia polską normę.

Aby zmniejszyć koszty eksploatacyjne oświetlenia, warto wybrać takie oprawy, w których można zastosować nowoczesne, energooszczędne źródła światła.

Ważne jest również wzornictwo lamp – powinno ono współgrać z architekturą domu, jego kolorystyką i rodzajem materiałów wykończeniowych, a także stylistyką ogrodu. Forma i kształt lamp z kolei decydują o efektach świetlnych.

Najpopularniejsze rodzaje opraw

Słupki i latarnie - dostępne są w różnej wysokości. Dobrze sprawdzają się przy podświetleniu ciągów komunikacyjnych: ścieżek czy wjazdów do garażu.

Plafony i kinkiety - mocowane do elewacji lub okapu budynku, podkreślają jego walory architektoniczne.

Reflektory - dają możliwość sterowania strumieniem światła. Służą do podkreślenia najładniejszych fragmentów ogrodu, wydobywania z mroku ciekawych detali oraz efektownej roślinności.

Oprawy najazdowe - są całkowicie chowane w podłożu i dają snop światła skierowany ku górze. Wytycza się nimi bieg ścieżek oraz wjazdów na posesję.

Najczęściej stosowane źródła światła

Żarówki - wciąż popularne, choć trzeba pamiętać, że obecnie są najmniej energooszczędnymi źródłami światła.

Świetlówki - zużywają mniej energii niż żarówki, a tym samym na dłużej wystarczają - dla porównania średnia trwałość świetlówki wynosi 12000 godzin, a żarówki - 1000.

Żarówki halogenowe - wytwarzają znacznie mocniejsze światło niż tradycyjne żarówki i są od nich prawie czterokrotnie trwalsze. Tworzą ciekawe efekty dekoracyjne. Najczęściej wykorzystuje się je do podkreślenia detali architektonicznych i efektownych fragmentów ogrodu.

Wysokoprężne lampy wyładowcze (lampy metalohalogenkowe, sodowe i rtęciowe - ekonomiczne, skuteczne świetlnie. Znikome promieniowanie cieplne, zdolność oddawania barw i długa trwałość, to główne ich zalety. Zwarta budowa lamp ułatwia kierowanie snopem światła.

Diody LED - jedna z najnowocześniejszych technologii oświetleniowych. Są trwałe (świecą nawet do 50 000 godzin), energooszczędne, wiernie oddają barwy, co jest istotne w podkreślaniu kolorów roślin, dobrze też sprawdzają się do dyskretnego podświetlania ścieżek i schodów. Dają światło białe, jak i kolorowe.

Sterowanie
Oświetlenie zewnętrzne można wyposażyć w różnego rodzaju aparaturę sterującą. Poprawia ona funkcjonalność instalacji, bezpieczeństwo, a także obniża koszty jej eksploatacji. Do najprostszych rozwiązań należą:

 • czujnik zmierzchowy - mierząc jasność otoczenia, samoczynnie włącza oświetlenie o zmierzchu i wyłącza o świcie,
 • zegary sterujące włączające oświetlenie w określonych godzinach,
 • czujniki ruchu na podczerwień (IR) i czujniki wysokiej częstotliwości (HF) - gdy czułe detektory zarejestrują jakiś ruch, automatycznie włączają światło.

Instalacja
O oświetleniu zewnętrznym warto pomyśleć na etapie wykańczania domu i zakładania ogrodu, a projekt instalacji i jej wykonanie zlecić uprawnionemu elektrykowi. Renomowani producenci oświetlenia, a także wiele firm handlowych oferują fachową pomoc w doborze właściwego systemu oświetleniowego, przygotowują projekty wraz z wizualizacjami komputerowymi. Często też dostarczają i montują oświetlenie z pełnym zakresem prac instalacyjnych. Trzeba pamiętać, że kable i rozgałęziacze muszą być wodoszczelne, a ponadto specjalnie osłonięte we wszystkich miejscach, w których narażone są na uszkodzenia mechaniczne. Instalację zewnętrzną zasilającą oświetlenie ogrodu podłącza się do instalacji domowej, zazwyczaj do oddzielnego obwodu odpowiednio chronionego dwoma rodzajami wyłączników: nadmiarowoprądowym (dobranym do mocy obciążenia) i przeciwporażeniowym (różnicowoprądowym).

Jeśli mamy duży ogród, a w nim wiele punktów świetlnych, warto tak poprowadzić obwody oświetleniowe, aby można było wydzielić kilka grup lamp i każdą włączać niezależnie. Na co dzień możemy włączać np. tylko te lampy, które wieczorem wskażą nam wejście do domu. Jeśli zaś zaprosimy gości na wieczorne biesiadowanie w ogrodzie, wówczas warto go wyeksponować w całej feerii świateł.

 • Zobacz galerie zdjęć według kolorów:
Oceń artykuł:
 • bardzo słabe
 • słabe
 • średnie
 • dobre
 • bardzo dobre
5,00 / 1 głosów
Dziękujemy za oddanie głosu.

Czytaj więcej:

Oświetlenie ogrodu – lampy solarne

Oświetlenie ogrodu – lampy solarne

Lampy solarne nie zużywają prądu – słońce ładuje je w ciągu dnia. Przeczytaj cały artykuł

Jak oświetlić oczko wodne?

Jak oświetlić oczko wodne?

Tajemnicze szuwary, efektowne kępy roślin, ryby polujące na roje owadów - oczko wodne jest dekoracją każdego ogrodu. Przeczytaj cały artykuł

Lampy do ogrodu

Lampy do ogrodu

Na rynku dostępne są różnego rodzaju lampy ogrodowe, których wzornictwo dopasowane jest do otoczenia. Przeczytaj cały artykuł

Nowoczesna lampa ogrodowa

Nowoczesna lampa ogrodowa

Eraklea to nowoczesna lampa ogrodowa, doskonale pasująca do modernistycznych domów i ogrodów. Przeczytaj cały artykuł

Świecące kule ogrodowe

Świecące kule ogrodowe

Te oryginalne lampy powstają we włoskiej firmie Slide są świetnym pomysłem na dekorację basenu i ogrodu. Przeczytaj cały artykuł

Romantyczny ogród - nastrojowe oświetlenie

Romantyczny ogród - nastrojowe oświetlenie

Romantyczny ogród łatwo możemy stworzyć dzięki odpowiedniemu oświetleniu. Przeczytaj cały artykuł

Komentarze (0)

Zaloguj się, aby dodawać komentarze

Urządzone.pl

E-dach

E-łazienki

E-izolacje

Najpopularniejsze tagi:

Zamów newsletter
Zobacz koniecznie:

Jak walczyć ze szkodnikami w ogrodzie

x