ukryj

malwyChoć pochodzą z Chin, przez wieki te dekoracyjne kwiaty tak bardzo wrosły w nasz krajobraz, że wydają się rodzimym, sielskim gatunkiem.

Ostatnio jakby znikały z przydomowych ogródków i działek. Coraz ich mniej. Być może dlatego, że malwy są wyzwaniem nawet dla doświadczonych ogrodników. Wymagają troskliwej pielęgnacji i poświęcania im uwagi. W przeciwieństwie do gospodyń z dawnych szlacheckich dworków, w zabieganej współczesności mało kto ma dla nich czas.

Malwy są roślinami wieloletnimi. Ponieważ większość odmian ładnie kwitnie wyłącznie w drugim roku, uprawia się je w cyklu dwuletnim, przez co często błędnie zaliczane są do roślin dwuletnich. Istnieją również odmiany jednoroczne. Te niezwykle dekoracyjne w okresie kwitnienia rośliny mają około 50 odmian, w większości uzyskanych w wyniku krzyżowania. Kwitną od lipca do września. Widok charakterystycznych, różnokolorowych kwiatów malw tak bardzo wrósł w polski krajobraz, że większości z nas nieodłącznie kojarzy się z wakacjami na wsi. Malwy należą do roślin z grupy prawoślazów. Kwiaty tej rośliny mają charakterystyczny smak i aromat oraz cenne właściwości lecznicze. Po zebraniu i ususzeniu używane są do przyrządzania naparów i herbatek będących lekiem na ból gardła i przeziębienia. Dzięki delikatnym właściwościom przeczyszczającym uważane są również za środek wspomagający odchudzanie. Lekko osłodzona herbatka z kwiatów malwy na zimno jest ponadto znakomitym, orzeźwiającym napojem chłodzącym.

Dwa miesiące dekoracji
malwy w ogrodzieMalwy wymagają stanowisk słonecznych i osłoniętych od wiatru. Ich charakterystyczne pędy kwiatowe dorastają nawet do 3 m wysokości i łatwo mogą zostać połamane przez wiatr. Dlatego zazwyczaj sadzi się je w pobliżu płotów i południowych ścian domów. Najpiękniej wyglądają w sporych skupiskach. Istnieją również odmiany malw karłowatych dorastających do ok. 80 cm wysokości. Ziemia dla tych roślin powinna być żyzna, głęboko uprawiona, przepuszczalna, choć niezbyt lekka, o umiarkowanej wilgotności. Malwy nie lubią nadmiaru wilgoci, lecz nie tolerują jej braku. W upalne dni i w okresach suchych trzeba je regularnie podlewać. W pierwszym roku po posadzeniu wyrasta rozeta dużych, niezbyt ozdobnych, włochatych liści, kształtem przypominających liście klonu. Po roku na każdej roślinie pojawi się kilka strzelistych, również owłosionych i porośniętych liśćmi pędów kwiatowych, które latem nagle rozbłysną wszystkimi kolorami tęczy. Kwiaty pojedyncze lub pełne, białe, żółte, różowe, czerwone, w różnych odcieniach purpury, a nawet czarne - w zależności od odmiany - wyrastają z kątów górnych liści. Kwitnące pędy malw, przez dwa miesiące wyglądają wyjątkowo dekoracyjnie. Kwitnienie można przedłużyć regularnie usuwając z pędów przekwitłe kwiaty, co nie pozwoli roślinie na szybkie zawiązanie nasion i skończenie okresu wegetacji.  
Po przekwitnięciu malwy należy wykopać i usunąć. Wprawdzie można ściąć rośliny tuż przy ziemi i pozwolić im wypuścić odrosty, które w kolejnym roku ponownie zakwitną, jednak będzie to kwitnienie słabe, nieporównywalne z tym w drugim roku. Dlatego malwy najlepiej rozmnażać i hodować naprzemiennie na dwóch stanowiskach w cyklu dwuletnim.

kwiat malwyPracochłonne rozmnażanie
Aby uzyskać silnie kwitnące rośliny, malwy najlepiej rozmnażać z nasion. Można je kupić w każdym sklepie ogrodniczym, bądź uzyskać z własnej hodowli. Wystarczy pozwolić kilku kwiatom przekwitnąć na pędzie. Parę dni później, w miejscu pąku, pojawi się charakterystyczny, nieco przypominający owoc figi woreczek z nasionami. Gdy dojrzeje i uschnie, wystarczy go rozerwać i wysypać zawartość. Tak pozyskane nasiona można wykorzystywać przez cztery lata, potem tracą zdolność kiełkowania. Należy wysiewać je na przełomie maja i czerwca w inspekcie lub na rozsadniku. Gdy wykiełkują po kilku dniach, młode roślinki trzeba przepikować. Ogrodnicy zalecają, by podłoże dla siewek było torfowe i wilgotne. Siewki malw są bowiem bardzo wrażliwe. Pod koniec lata, podrośniętą rozsadę trzeba wysadzić na tymczasowy zagon w rozstawie ok. 30 na 30 cm, gdzie poczeka do wiosny. Na zimę młode malwy warto przykryć, choć nie musi to być szczególnie ciepłe okrycie. Dorosłe rośliny są mrozoodporne i w ogóle nie wymagają przykrywania. Wiosną następnego roku młode malwy przenosimy w miejsce docelowe, koniecznie z dużą bryłą ziemi, tak by nie uszkodzić rozrośniętego systemu korzeniowego.

malwa różowaMalwy, oprócz pracochłonnego rozmnażania, mają jeszcze jedną wadę - są bardzo podatne na chorobę zwaną rdzą malw. Zapadają na nią zwłaszcza, gdy brakuje im wilgoci. Choroba powoduje, że rośliny wyglądają jak zasuszone badyle. Najpierw na liściach pojawiają się białe, z czasem rozszerzające się i brunatniejące plamy, a następnie liście opadają. Ogrodnicy zalecają profilaktyczne opryskiwanie malw preparatami grzybobójczymi przez cały okres wegetacji, aby nie dopuścić do rozwoju infekcji. Rdza malw jest bowiem praktycznie nieuleczalna, a zaatakowane nią rośliny trzeba wykopać i spalić. Jedynie jeśli zaobserwujemy początki choroby pod koniec sezonu, można spróbować malwy uratować. Wiosną następnego roku należy usunąć i spalić pierwsze liście, a rośliny przesadzić w nowe miejsce i regularnie opryskiwać środkami grzybobójczymi.

 • Zobacz galerie zdjęć według kolorów:
Oceń artykuł:
 • bardzo słabe
 • słabe
 • średnie
 • dobre
 • bardzo dobre
3,93 / 15 głosów
Dziękujemy za oddanie głosu.

Czytaj więcej:

Hiacynt w doniczce

Hiacynt w doniczce

Hiacynty, choć kojarzą się z nadejściem wiosny, dostępne są na rynku już późną jesienią. Przeczytaj cały artykuł

Liliowce - kwiaty dla każdego

Liliowce - kwiaty dla każdego

Kwitną od wczesnej wiosny do późnej jesieni, znoszą każdą glebę i są odporne na kapryśny klimat, szkodniki i choroby. Przeczytaj cały artykuł

Wiosna w ogrodzie

Wiosna w ogrodzie

Kiedy się pojawiają, nabieramy przekonania, że zima się skończyła - tulipany, prymulki, hiacynty i żonkile. Przeczytaj cały artykuł

Hiacynty we wnętrzu

Hiacynty we wnętrzu

Hiacynty we wnętrzu to świetny sposób na to, żeby w środku zimy cieszyć się namiastką wiosny. Przeczytaj cały artykuł

Jak pielęgnować róże

Jak pielęgnować róże

Pielęgnacja róż wcale nie jest trudna. Cięcie i formowanie tych roślin można sobie ułatwić stosując odpowiednie... Przeczytaj cały artykuł

Jak kupować rośliny?

Jak kupować rośliny?

Na co zwracać uwagę przy kupowaniu roślin? Jak wybierać zdrowe okazy? Przeczytaj cały artykuł

Komentarze (5)

 1. saba.solarz

  malwy zawsze wydawały mi się łatwe w uprawie - w końcu rosły w prawie każdym wiejskim ogródku! I kiedy je pierwszy raz wysiałam, myślałam, że będą "same rosły". Szybko nauczyły mnie, że naprawdę trzeba o nie dbać - ale ta praca się opłaca ;-). Kwitną przepięknie w moim wiejskim ogródku

  Zamknij

  Zgłoś nadużycie

 2. Dasos

  ja po kilku próbach zrezygnowałam z malw (z dużym żalem). Za każdym razem nagle marniały i zasychały (pomimo starannego podlewania) ;-(

  Zamknij

  Zgłoś nadużycie

 3. Dla mnie symbolem wakacji są wycieczki. Co roku wybieramy jedno miejsce proponowane i tam wyjeżdżamy. Nasze wakacje zawsze są bardzo udane :)

  Zamknij

  Zgłoś nadużycie

 4. magda_mm

  a u mnie malwy rosną trochę "na dziko" - rozsiewają się same i nieźle kwitną

  Zamknij

  Zgłoś nadużycie

Zaloguj się, aby dodawać komentarze

Urządzone.pl

E-dach

E-łazienki

E-izolacje

Najpopularniejsze tagi:

Zamów newsletter
Zobacz koniecznie:

Kaskady ogrodowe

x