ukryj

Bardzo efektowną ozdobą tarasów, balkonów czy ganków domów są kompozycje z kwiatów w wiszących koszach. Jak je sadzić i pielęgnować, by bujnie rosły i kwitły przez cały sezon?

 • Na rynku znajdziemy wiele koszy wiklinowych czy drucianych różnego kształtu oraz mis glinianych i plastikowych, które można zawiesić. Kosze druciane i misy plastikowe są lżejsze, choć mniej eleganckimi od tych wykonanych z materiałów naturalnych. Ciekawie wyglądają też wiklinowe rożki do zawieszenia przy ścianach.
 • Pamiętajmy, że kosze napełnione roślinami i ziemią są ciężkie, dlatego łańcuch bądź linka, na której je zawiesimy, powinny być mocne, a hak dobrze zamocowany. Można zawiesić kosz przy kąciku wypoczynkowym i z tego miejsca podziwiać pięknie rosnące kwiaty. Lepiej nie wieszać koszy nad ławką czy fotelem, na których zamierzamy siedzieć. Nawet najlepiej zabezpieczony kosz obficie podlany może przeciekać.
 • Wybierając rodzaj kosza dopasujmy go stylistycznie do miejsca, w którym ma wisieć. Również przy obsadzaniu kosza pamiętajmy o zharmonizowaniu kompozycji pod względem pokroju i kolorystyki roślin. Jeśli kosz ma wisieć na zewnątrz na słońcu, wybierzmy do jego obsadzenia gatunki roślin odporne na przesuszenie i bezpośrednią ekspozycję słoneczną.
 • Kosz po obsadzeniu roślinami staje się kulą złożoną z kwiatów i liści. Powinny to być gatunki kwitnące od czerwca-lipca do listopada – pamiętajmy o ich właściwym podlewaniu i pielęgnacji.

kwiaty w koszukompozycja z kwiatów

Obsadzanie kosza:

 1. Kosz ustawiamy na odwróconej do góry dnem misce lub wiadrze. Pokrywamy całą powierzchnię jego dna 5-centymetrową warstwą wilgotnego mchu torfowca (najpopularniejszy gatunek naszych lasów). Na warstwę mchu nakładamy foliową wyściółkę. Docinamy ją tak, by jej brzegi wystawały na 5-10 cm poza krawędź kosza. W dolnej części kosza robimy kilka otworów, w których później umieścimy rośliny.
 2. Do tak przygotowanego kosza wsypujemy ziemię ogrodową (do 1/3 wysokości kosza). Dobrze jest do niej dodać absorbent mineralny, by podłoże zbyt szybko nie przesuszało się.
 3. Niektóre kępy większych roślin rozdzielamy, by zmieściły się w wykonanych uprzednio w dnie kosza otworach. Czynność tę wykonujemy po zamoczeniu korzeni rośliny i ziemi znajdującej się w doniczce. Rośliny sadzimy od zewnątrz kosza, korzenie ich przepychamy przez wykonane otwory w dnie przy pomocy kciuka i umieszczamy w podłożu. Staramy się przy tej czynności nie uszkodzić ich.
 4. W ten sposób układamy jeden rząd roślin na zewnątrz kosza, następnie umieszczamy 2-3 większe egzemplarze wewnątrz kosza. Cały czas sprawdzamy, jak kompozycja wygląda ze wszystkich stron, staramy się by nie było w niej pustych miejsc i by rośliny kwitnące przeplatały się z liściastymi.
 5. Gdy kosz jest w pełni obsadzony uzupełniamy podłoże i zawijamy wystające brzegi folii do środka kosza przysypując je warstwą ziemi i torfu dla zabezpieczenia przed nadmiernym parowaniem. Tak obsadzoną kompozycję z kwiatów, podlewamy i zawieszamy na przygotowanym miejscu.
 • Zobacz galerie zdjęć według kolorów:
Oceń artykuł:
 • bardzo słabe
 • słabe
 • średnie
 • dobre
 • bardzo dobre
3,67 / 6 głosów
Dziękujemy za oddanie głosu.

Czytaj więcej:

Narzędzia ogrodnicze na lata

Narzędzia ogrodnicze na lata

Z odpowiednio dobranymi i dobrej jakości narzędziami praca w ogrodzie jest przyjemnością. Przeczytaj cały artykuł

Zimowe konserwacje w ogrodzie i domu

Zimowe konserwacje w ogrodzie i domu

Temperatury poniżej zera, śnieg i lód potrafią być niezwykle destrukcyjnym czynnikiem, ale istnieje kilka... Przeczytaj cały artykuł

Dom z Ogrodem

Dom z Ogrodem

Przedstawiamy najnowsze, marcowe wydanie magazynu Dom z ogrodem. Przeczytaj cały artykuł

Przydomowy ogród - pomysły

Przydomowy ogród - pomysły

Przydomowy ogród powinien tworzyć spójną całość z architekturą domu i aranżacją wnętrz. Przeczytaj cały artykuł

Ogród botaniczny

Ogród botaniczny

Ten niewiarygodny ogród znajduje się w pobliżu Mevagissey w Kornwalii. Jest to jeden z najpopularniejszych... Przeczytaj cały artykuł

Doniczka z grillem

Doniczka z grillem

Sezon ogródkowy i grillowy ciągle trwa więc mamy propozycję wielofunkcyjnej doniczki, która może służyć jako grill. Przeczytaj cały artykuł

Komentarze (0)

Zaloguj się, aby dodawać komentarze

E-izolacje

Urządzone.pl

E-okna

E-mieszkanie

Najpopularniejsze tagi:

Zamów newsletter
Zobacz koniecznie:

Jak pielęgnować kaktusy?

x